Nowy kraj dołącza do NATO. Stoltenberg reaguje na pytanie o Rosję
- Stając się członkiem Sojuszu, Finlandia dostanie żelazne gwarancje bezpieczeństwa wynikające z art. 5. Traktatu waszyngtońskiego - powiedział w kwaterze głównej NATO sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Zareagował na obawy o reakcję Rosji.
04.04.2023 | aktual.: 04.04.2023 12:10
- Za kilka godzin powitamy Finlandię jako 31. członka NATO. Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze. Dokładnie tego samego dnia - 4 kwietnia 1949 roku - został podpisany Traktat waszyngtoński. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie naszego jubileuszu, niż przyjęcie Finlandii, jako pełnoprawnego członka do Sojuszu - powiedział Stoltenberg, zaznaczając, że Finlandia dostanie "żelazne gwarancje bezpieczeństwa" wynikające z art. 5.
- Cieszę się i jestem dumny, że będę mógł powitać Finlandię w NATO. Kilka lat temu nie do pomyślenia było, że ten kraj przystąpi do Sojuszu - przypomniał.
Obawa o reakcję Rosji
Dopytywany przez dziennikarzy, czy nie spowoduje to odpowiedzi ze strony Rosji, Jens Stoltenberg zwrócił uwagę, że to NATO i Helsinki reagują na działania Rosji. - Rosja pokazała w ostatnich latach, że jest gotowa do stosowania siły wobec sąsiadów - Gruzja, Krym, pełnoskalowa inwazja na Ukrainę - stwierdził.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- To wspaniały sposób na uczczenie rocznicy powstania NATO 74 lata temu - powiedział Stoltenberg.
We wtorek Finlandia stanie się 31. członkiem NATO, bezpośrednio przed dwudniowym spotkaniem w Brukseli ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Sojuszu.
Finlandia zostanie przyjęta do Sojuszu w drodze najszybszego procesu ratyfikacji w jego historii. W wyniku tej akcesji NATO podwoi długość swoich granic z Rosją.
Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku. Sąsiednia Szwecja również złożyła wniosek, ale jej proces akcesyjny wciąż trwa.
W ubiegły czwartek parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie do niego Finlandii. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.
"Dotarliśmy do mety"
- Nasze 20 lat pracy zostaje w końcu przypieczętowane. Miejsce Finlandii jest na Zachodzie. Ta droga kończy się dzisiaj - oświadczył we wtorek szef zwycięskiej w ostatnich wyborach parlamentarnych Koalicji Narodowej Petteri Orpo, typowany na przyszłego premiera.
- Dziś przed kwaterą NATO w Brukseli wywodzący się z naszej partii prezydent Sauli Niinisto wciągnie flagę Finlandii na maszt. Za to Finom należą się podziękowania. Dziękuję - powiedział Orpo.
Przeczytaj także: