Finlandia w NATO. Błyskawiczna reakcja Rosji
- Rosja wzmocni swoje zdolności militarne w regionach zachodnich i północno-zachodnich w odpowiedzi na oczekiwane przystąpienie Finlandii do NATO we wtorek - oświadczył wiceszef rosyjskiego MSZ Aleksander Gruszko.
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek, że Finlandia we wtorek oficjalnie przystąpi do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie jej 31. członkiem. - We wtorek po raz pierwszy przed kwaterą główną zostanie wciągnięta flaga Finlandii - powiedział Stoltenberg.
Finlandia ma 1300-kilometrową granicę z Rosją, która de facto podwoi całkowitą granicę NATO. W ubiegłym roku rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przekazał, że Rosja podejmuje "odpowiednie środki zaradcze" i utworzy 12 jednostek i dywizji w swoim zachodnim okręgu wojskowym. Teraz głos zabrał wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko.
- Będziemy wzmacniać nasz potencjał militarny na kierunku zachodnim i północno-zachodnim. W przypadku rozmieszczenia sił i środków innych członków NATO w Finlandii, podejmiemy dodatkowe kroki w celu niezawodnego zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Rosji - zapowiedział, cytowany w poniedziałek przez państwową agencję prasową RIA Novosti.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ekspertka nie ma złudzeń. PiS tak "rozegra" wizytę Zełenskiego
Stoltenberg: nie wiemy, kiedy wojna w Ukrainie się skończy
W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg wypowiedział się też o aktualnej sytuacji w Ukrainie. - Historia nie powinna się powtórzyć. Nie możemy pozwolić, żeby Rosja osłabiała bezpieczeństwo europejskie - podkreślił Stoltenberg.
Dodał, że na razie nie można jednoznacznie określić, kiedy wojna w Ukrainie się skończy. - Ale gdy to się stanie, będziemy musieli wprowadzić rozwiązania, które odstraszą przyszłą agresję - wskazał szef Sojuszu.
- Popieram plan pokojowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który opiera się na zasadach leżących u podstaw Karty Narodów Zjednoczonych. Stanowi on punkt wyjścia dla sprawiedliwego i trwałego pokoju. Ale nie ma sygnałów, by prezydent Putin szykował się do pokoju. Szykuje się on na więcej wojny. Dlatego jesteśmy zjednoczeni w naszej determinacji, by pozostać na dotychczasowym kursie i wspierać Ukrainę tak długo jak będzie trzeba - przekonywał.
Stoltenberg podkreślił jednocześnie, że Sojusz nie widzi żadnych zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej od czasu ogłoszenia przez Władimira Putina, że rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi.
Źródło: Reuters/PAP