Trwa ładowanie...
d2mdg8x

Środkowy palec, czyli koniec Joanny Lichockiej? Polacy nie mają wątpliwości, ale PiS woli milczeć

Posłanka Joanna Lichocka pokazała środkowy palec, a teraz Polacy pokazali, co o tym myślą. Większość chce, żeby została z PiS wyrzucona. Za to politycy PiS sondaż komentują niechętnie. - Sondaże nie decydują o tym, kto i co ma robić - mówi WP Krzysztof Sobolewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joanna Lichocka przeprosiła za incydent w Sejmie
Joanna Lichocka przeprosiła za incydent w Sejmie (Agencja Gazeta, Fot: Maciej jazwiecki)
d2mdg8x

Joanna Lichocka tłumaczyła, że w Sejmie "przesuwała dwukrotnie palcem pod okiem", ale robiła to "energicznie, bo była zdenerwowana". Wszyscy jednak widzieli, że palec był środkowy, a potem posłanka zaczęła przepraszać.

Sondaż, przeprowadzony dla Wirtualnej Polski przez IBSP, jasno pokazał, co myślą o tym Polacy. 56 proc. respondentów uważa, że Joanna Lichocka powinna zostać wyrzucona z PiS, w jej obronie stanęło 23 proc., zaś 21 proc. nie miało zdania.

Politycy PiS o Joannie Lichockiej

O takich wynikach naszego sondażu politycy PiS rozmawiają niechętnie. - Nie chcę tej sprawy komentować - ucina poseł Arkadiusz Mularczyk. Za to Krzysztof Sobolewski, poseł i szef komitetu wykonawczego PiS, stwierdza, że do sondaży zawsze odnosi się jednakowo.

d2mdg8x

Czytaj też: Kontrowersyjna posłanka PiS, była dziennikarka. Kim jest Joanna Lichocka?

- To nie sondaże decydują o tym, kto i co ma robić, nie sondaże wygrywają wybory - mówi Sobolewski. Czy Joanna Lichocka powinna zostać z partii wyrzucona? - To kwestia decyzji władz partii. Nie będziemy patrzeć na sondaże, tylko na nasze przemyślenia - odpowiada.

Zobacz też: Joanna Lichocka przeprosiła. Wicerzecznik PiS: też mogę wyrazić ubolewanie

Z kolei Tadeusz Cymański zauważa, że taki wynik może być skutkiem dużych emocji. - Jestem zwolennikiem sankcji i prawa surowego, ale nie okrutnego - stwierdza. - Wynik jest bardzo niekorzystny, ale to rezultat ogromnych, negatywnych emocji, które powstały - ocenia.

d2mdg8x

Podkreśla, że całą sytuacją nie jest "oburzony", ale "zasmucony". - Nie będę posłanki Lichockiej bronił, ale nie będę też deptał. Są sędziowie, jest komisja etyki, są władze partii - mówi dalej. - Mam nadzieję, że wszyscy będziemy z tej sytuacji wyciągać wnioski.

Wyborcy PiS najbardziej wyrozumiali

Sondaż pokazał również, że wyborcy PiS są wobec Lichockiej najbardziej wyrozumiali. Tylko 28 proc. z nich uważa, że powinna zostać wyrzucona z partii. Zdecydowanie bardziej krytyczni są zwolennicy Koalicji Obywatelskiej. Za wyrzuceniem posłanki Lichockiej opowiedziało się 85 proc. z nich, spośród wyborców Lewicy takie samo zdanie ma 78 proc., a w PSL 69 proc.

IBSP

Jednak najbardziej krytyczną grupą są wyborcy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, bo aż 88 proc. ocenia, że Joannę Lichocką należy z PiS wyrzucić. Tak samo uważa 83 proc. wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza i 79 proc. wyborców Roberta Biedronia. Dużo mniej krytyczni są zwolennicy Andrzeja Dudy, bo tylko 31 proc. ocenia, że posłankę Lichocką trzeba z partii wyrzucić.

IBSP

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski przez Instytut Badania Spraw Publicznych w dniach 18 -22 lutego 2020 roku metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę pełnoletnich mieszkańców Polski, która została dobrana w sposób kwoto-losowy.

d2mdg8x

Joanna Lichocka w spocie PO

Gest Joanny Lichockiej opozycja wykorzystała już w swoim spocie wyborczym. "Przetrzyj oczy i zobacz, kto dziś rządzi Polską" - brzmi hasło, pod którym znalazła się posłanka PiS. Swojego oburzenia nie krył Jurek Owsiak, który wezwał Lichocką, aby złożyła mandat poselski. Później osobiście wysłał do niej list.

Czytaj też: Joanna Lichocka pokazała środkowy palec. Janina Ochojska: pogarda dla nas, chorych

Ostatnio Joanna Lichocka nie uczestniczyła w konwencji Andrzeja Dudy. - Nie przyszłam, by już nie komentować tego, co się stało, by nie odpowiadać na pytania. Nie mam już nic do powiedzenia w tej sprawie - tłumaczyła nam posłanka. I podkreśliła, że nikt jej nie powiedział, aby na konwencję nie przychodziła. - Sama tak zdecydowałam, by już o tym nie rozmawiać - stwierdziła.

d2mdg8x

Podziel się opinią

Share

d2mdg8x

d2mdg8x
Więcej tematów