ycipk-2o432f
"Sprawiedliwa Polska" - to nowy klub, który powstanie w sejmie
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Sprawiedliwa Polska" - to nowy klub, który powstanie w sejmie

Solidarna Polska i Polska Razem zdecydowały o utworzeniu w Sejmie klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska - poinformowali w piątek liderzy tych formacji Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. Ani Ziobro ani Gowin nie pojawią się na organizowanej w sobotę przez PiS konwencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2o432f

- Obserwujemy narastający kryzys państwa. Informacje, które ukazują się codzienne, choćby dzisiejsze informacje o tym, co dzieje się na Podkarpaciu pokazują, że ta koalicja rządowa wyczerpała już swój polityczny, a przede wszystkim moralny mandat do sprawowania rządów - ocenił Jarosław Gowin na wspólnej z Ziobrą konferencji prasowej w Sejmie. Wyraził oczekiwanie, że wkrótce rządzącą koalicję zastąpi "szeroka koalicja prawicowa".

Zbigniew Ziobro przekonywał, że odpowiedzią opozycji: wszystkich środowisk prawicowych, centro-prawicowych, patriotycznych na "skompromitowany moralnie, nieudolny, po prostu zły rząd Donalda Tuska" powinno być znalezienie wspólnego sposobu na odesłanie tego rządu "na karty historii".

ycipk-2o432f

Liderzy Solidarnej Polski i Polski Razem zapewniali, że ich nieobecność na konwencji organizowanej w sobotę przez PiS nie oznacza braku woli uczestniczenia w procesie jednoczenia się prawicy. - Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów z Prawem i Sprawiedliwością - podkreślił Gowin. - Wydaje się nam obu, że trochę zabrakło czasu. Rozmowy w ostatnim tygodniu były być może zbyt pośpieszne, stąd pewnie wzajemne niezrozumienie własnych stanowisk. Nasze intencje są jednoznaczne: uważamy, że powinien powstać obóz wielkiej prawicy - mówił.

Gowin ocenił, że rozmowy z PiS powinny być pilnie kontynuowane z uwagi na zbliżające się wybory samorządowe oraz wybory uzupełniające do Senatu. - Warto pomyśleć, aby te trzy partie: Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Polska Razem wspólnie wystawiły, czy poparły tych samych kandydatów - powiedział.

Lider Polski Razem mówił także, że jeśli nie powstanie jeden, szeroki obóz prawicowy, jego partia i SP są gotowe na współpracę w wyborach samorządowych. - Planujemy w wielu regionach Polski rozpocząć prace nad wystawieniem wspólnych list samorządowych - powiedział Gowin.

ycipk-2o432f

Zaprzeczył, jakoby warunkiem porozumienia PR i SP z PiS były miejsca na listach wyborczych w nadchodzących wyborach. - Wszyscy - politycy Polski Razem i Solidarnej Polski - zdajemy sobie sprawę, że nadrzędne jest dobro Polski, a nie interes partyjny, czy poszczególnych osób - powiedział. Zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby trzy formacje wypracowały wspólny program uwzględniający nie tylko dorobek programowy PiS, ale także SP i PR.

Gowin powiedział też, że podczas rozmów z PiS miał wrażenie, iż w PiS są dwa stanowiska dotyczące zjednoczenia prawicy: "przekonanie, że dla dobra Polski warto podjąć szeroką współpracę i przekonanie, że najważniejsze jest, żeby PiS zachował pozycję monopolistyczną".

Posłowie niezrzeszeni należący do Polski Razem to - oprócz lidera tej formacji - także Andrzej Dąbrowski i Jacek Żalek. Do koła Solidarnej Polski należy 12 posłów.

Klub parlamentarny tworzy minimum 15 posłów. Wiceprzewodniczącymi klubu Sprawiedliwej Polski zostali Beata Kempa, Arkadiusz Mularczyk i Żalek.

ycipk-2o432f

Na konwencję zjednoczeniową prawicy, która ma się odbyć z inicjatywy PiS, zostali zaproszenie przedstawiciele Polski Razem, Solidarnej Polski i klubów Gazety Polskiej. Udział w konwencji liderzy PR i SP uzależniali od uwzględnienia przez PiS ich postulatów.Solidarna Polska i Polska Razem zdecydowały o utworzeniu w Sejmie klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska - poinformowali w piątek liderzy tych formacji Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. Ani Ziobro ani Gowin nie pojawią się na organizowanej w sobotę przez PiS konwencji.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2o432f

ycipk-2o432f
ycipk-2o432f