Trwa ładowanie...
d3nzc64

Sprawa śmierci Krzysztofa Olewnika. Miażdżący wyrok Trybunału w Strasburgu

- Władze Polski są odpowiedzialne za serię poważnych błędów ze strony policji w związku z porwaniem Krzysztofa Olewnika, które doprowadziło do jego śmierci - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Skargę przeciwko krajowym władzom złożyła rodzina ofiary.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (East News)
d3nzc64

Trybunał orzekł, że Polska powinna zapłacić bliskim Olewnika 100 tys. euro odszkodowania. Bliscy zamordowanego twierdzą, że krajowe służby nie przeprowadziły skutecznego dochodzenia w sprawie jego porwania, dlatego są odpowiedzialne za jego śmierć.

Krzysztof Olewnik został porwany w w październiku 2001 r. ze swojego domu na obrzeżach Drobina. Uprowadzenie nastąpiło dzień po imprezie, w której oprócz niego brało udział m.in. siedmiu policjantów. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak mężczyzna nie został uwolniony. Mimo otrzymania haraczu, porywacze zamordowali Olewnika.

d3nzc64

Zakopane ciało mężczyzny odnaleziono w 2006 r. w miejscowości Różan. Rok później, w sprawie porwania i zabójstwa w październiku 2007 r. na ławie oskarżonych płockiego sądu okręgowego zasiadło w sumie 11 osób. W marcu 2008 r. sąd skazał dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro innych oskarżonych otrzymało kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Aż trzech osadzonych w więzieniu w związku ze sprawą popełniło samobójstwo.

Sprawa stała się pośrednią przyczyną dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Śledczy wciąż badają sprawę, licząc się z tym, że mogli nie wykryć wszystkich osób odpowiedzialnych za zbrodnię.

Zobacz także: Kidawa-Błońska jak Szydło? Minister PiS komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nzc64

Podziel się opinią

Share
d3nzc64
d3nzc64
Więcej tematów