Trwa ładowanie...

Spór o Turów. Wiceszef MSZ: Będziemy walczyć o uchylenie kary

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował, że polskie władze będą domagać się uchylenia kar nałożonych na Polskę przez TSUE za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Potwierdził, że szczegóły dotyczące podjętych działań zostaną przekazane wkrótce.

Spór o kopalnie Turów. Wiceszef MSZ: Będziemy walczyć o uchylenie kary Spór o kopalnie Turów. Wiceszef MSZ: Będziemy walczyć o uchylenie kary Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d2zgjbl
d2zgjbl

Polskim władzom wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia z Czechami w sprawie kopalni Turów. Zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 20 września Polska zobowiązana jest do zapłaty kary wynoszącej 500 tys. euro dziennie. To pokłosie niewdrożenia środków tymczasowych i niezaprzestania wydobycia węgla brunatnego.

- My byśmy bardzo chcieli rozmawiać, ale mamy wrażenie, że strona czeska po prostu w tej chwili podjęła decyzję, że tego robić nie chce - powiedział w poniedziałek na antenie radia Wnet wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak zauważył, "nie ma gotowości do zawarcia realnego porozumienia i wdrożenia go w życie przed wyborami (w Czechach - przyp. red.).

Zdaniem wiceministra sytuacja, jaka spotkała Polskę, jest "absolutnie bezprecedensowa".

Zobacz też: "Ludzie. Na Granicy". Reporterska relacja WP spod strefy stanu wyjątkowego

- Do tej pory nigdy się nic takiego w orzecznictwie Trybunału nie zdarzyło. Będziemy walczyć o to, żeby te kary zostały uchylone - zapowiedział, dodając, że Polska będzie w tej sprawie podejmować odpowiednie kroki prawne.

d2zgjbl

- Sądzę, że w niedługim czasie szczegóły zostaną podane do wiadomości polskiej opinii publicznej - oświadczył Jabłoński.

Negocjacje z Czechami w martwym punkcie. "Nie będzie szybkiego rozstrzygnięcia"

Na temat trwających rozmów Polski i Czech wypowiedział się też szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - Nie spodziewałbym się szybkiego rozstrzygnięcia tej sprawy - stwierdził, zaznaczając, że sprawie przygląda się prezydent Andrzej Duda.

- Prezydent wielokrotnie mówił o tym, że w grę nie wchodzi przerwanie działalności kopalni Turów - wskazał Szrot.

Zaznaczył jednocześnie, że jego zdaniem koniec sporu może nastąpić dopiero po zbliżających się wyborach w Republice Czeskiej. - Myślę, że Czesi, prowadząc te negocjacje w ten, a nie inny sposób, chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej - powiedział Paweł Szrot i dodał, że "można to zrozumieć", jednak polski rząd nie powinien się na to zgadzać.

d2zgjbl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zgjbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zgjbl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj