Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki dziękuje byłemu premierowi RP

Oficjalnie został otwarty gazociąg Baltic Pipe. Na uroczystości pojawił się premier Mateusz Morawiecki, który złożył specjalnie podziękowania byłemu premierowi. To jego rząd postawił tę inwestycje na agendzie.

Mateusz Morawiecki o Baltic PipeMateusz Morawiecki o Baltic PipeŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d724sap
d724sap

Premier wystąpił na uroczystym otwarciu Baltic Pipe. - Ten dzień jest podwójnie symboliczny - pokazujemy światu, że można zwiększać bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną naszego regionu - wskazał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odniósł się także to Nord Stream 1. Morawiecki dodał, że nim płynęła także "ukraińska krew". - Trzeba to powiedzieć jasno, bo były to instrumenty próby zdominowania Europy Środkowej, które rodziły jednocześnie te wielkie ryzyka - wskazał premier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Najnowszy sondaż. Ekspertka o obawach PiS

Specjalne podziękowania premiera

Mateusz Morawiecki podkreślił podczas swojego przemówienia, że pierwszym rządem, który pozostawił gazociąg Baltic Pipe na agendzie był rząd premiera Jerzego Buzka. Jego doradcą był wtedy Piotr Naimski. - I obu im chcę za to podziękować - podkreślił Morawiecki.

d724sap

- Później ponownie został postawiony w stan realizacji przez premiera Jarosława Kaczyńskiego - kontynuował Morawiecki. Premier ocenił, że rządy PO i SLD zarzuciły ten projekt. - Następnie przyszły rządy Platformy Obywatelskiej, które ponownie zarzuciły, zaniedbały ten projekt - oświadczył polityk.

Morawiecki dodał, że wtedy mówiono o tym, że "norweski gaz nam nie będzie potrzebny, bo mamy przecież rosyjski gaz". Zaznaczył, że były też "próby związania z rosyjskim gazem - jak dzisiaj wiemy z nowych dokumentów - do roku 2045".

Morawiecki o najtrudniejszym projekcie dla Polski

Premier przekazał także, że "jesteśmy w momencie geopolitycznego przełomu". - Chcemy żyć w pokoju i spokoju z Rosją, ale widzimy, że musimy być zdecydowani i prowadzić działania w kierunku suwerenności. Baltic Pipe jest tego symbolem i wyrazem sprawczości i efektywności - oświadczył Morawiecki.

Szef rządu dodał również, że to jeden z największych, a także najbardziej skomplikowanych projektów, jakie Polska prowadziła. - Baltic Pipe to od dziś gazociąg wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju - dodał premier.

d724sap

Źródło: Twitter, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d724sap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d724sap
Więcej tematów