Spada poparcie dla Andrzeja Dudy? W sondażu pytanie o ocenę prezydentury
Ankietowanym zadano tylko jedno pytanie: "Jak oceniasz prezydenturę Andrzeja Dudy"? Wyniki sondażu dla niektórych mogą być zaskakujące, ale w opinii eksperta są podobne do tych, dotyczących poparcia dla partii politycznych. Co wynika więc z najnowszych badań?
Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster, na zlecenie "Super Expressu" wskazuje, że 38 proc. badanych źle ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy. Z kolei 34 proc. ankietowanych dobrze oceniło pracę obecnego prezydenta. 25 proc. przepytanych osób stwierdziło, że prezydentury nie ocenia ani dobrze, ani źle. Tylko 3 proc. badanych odpowiedziało "nie wiem".
W opinii eksperta, linia sondażowego poparcia dla prezydenta, pokrywa się z tą określającą sympatię dla poszczególnych ugrupowań politycznych w kraju.
Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach wskazuje w rozmowie z "Super Expressem", że konfrontacyjne wobec siebie partie polityczne same są autorem podziału. - Linia rozdzielająca w tym sondażu dotyczącego oceny dla Andrzeja Dudy przebiega niemal tak samo, jak ta dotycząca poparcia dla partii politycznych w rozdzieleniu na Zjednoczoną Prawicę, obozy opozycyjne oraz niezdecydowanych. I to właśnie narracja poszczególnych obozów dzieli polskie społeczeństwo - twierdzi profesor.
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 24-25.05.2022 roku metodą CAWI na próbie 1062 dorosłych Polaków.
Polacy ufają prezydentowi?
Według majowego sondażu CBOS Andrzejowi Dudzie ufa 58 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt proc.), 29 proc. badanych osób nie ufa prezydentowi (spadek o 1 punkt proc.).
Prezydent Andrzej Duda pozostaje politykiem, któremu ufa większość Polaków, drugie miejsce zajmuje premier Mateusz Morawiecki, trzecie - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - wynika z sondażu CBOS. Największą nieufność odnotowali: Antoni Macierewicz, Donald Tusk, Zbigniew Ziobro oraz Jarosław Kaczyński.
Drugie miejsce, z zaufaniem 46 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty procentowe), przypadło premierowi Morawieckiemu, który wyprzedził Rafała Trzaskowskiego oraz Szymona Hołownię, notowanych w kwietniu wyżej od szefa rządu. Nieufność w stosunku do premiera deklaruje 40 proc. (spadek o 5 punktów procentowych).
Poparcie dla Trzaskowskiego i Tuska
Trzaskowskiemu ufa 41 proc. badanych (spadek o 3 punkty procentowe), nie ufa mu 38 proc. (wzrost o 2 punkty). Hołowni, który zajął czwarte miejsce, ufa 39 proc. ankietowanych (spadek o 5 punktów), a nieufność deklaruje 30 proc. (bez zmian).
Pierwszą piątkę rankingu zaufania zamyka szef MON Mariusz Błaszczak z zaufaniem na poziomie 38 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe); Błaszczakowi nie ufa 28 proc. respondentów (spadek o 4 punkty).
Według tego sondażu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 36 proc. ankietowanych. Tuż za nim jest lider PSL-Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz (34 proc.) i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski (33 proc.)
CBOS podkreśla, że zaufanie do pozostałych uwzględnionych w badaniu polityków kształtuje się poniżej jednej trzeciej pozytywnych wskazań.
Według tego sondażu szefowi Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi ufa 28 proc. badanych.
Badanie zrealizowano w dniach od 2 do 12 maja 2022 roku na próbie liczącej 1087 osób (w tym: 58,9 proc. metodą CAPI, 28,7 proc. – CATI i 12,4 proc. – CAWI).
Źródło: Super Express/PAP/WP