Sondaż WP.PL: tragicznie niskie notowania premiera i rządu
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku marca na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 32 proc. Polaków. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość wybrałoby 30 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ciągu ostatnich dwóch tygodni o 1 proc. zmalało poparcie dla PO. PiS z kolei poprawił notowania o 1 punkt proc. Znacznie pogorszyły się notowania premiera Donalda Tuska i jego rządu.
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 14 proc. Polaków. Poparcie dla SLD nie zmieniło się od ostatniego badania. Na czwartej pozycji uplasował się Ruch Palikota z 6-procentowym poparciem. To wzrost notowań aż o 3 punkty proc.
Poprawiły się również notowania PSL, na które chce głosować 5 proc. Polaków (wzrost o 1 punkt proc.). Solidarna Polska zanotowała spadek o 1 punkt proc. i z 4 proc. poparciem również nie dostałaby się do sejmu.
9 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.
Pogorszyły się notowania premiera i rządu
Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie jedynie 32 proc. wyborców. To spadek pozytywnych wskazań o 5 punktów proc. Z kolei źle premiera ocenia 64 proc. z nas (to również pogorszenie o 5 punktów proc.).
Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia 24 proc. Polaków (pogorszenie o 4 punkty proc.). Złą opinię ma o rządzie 73 proc. badanych (pogorszenie o 5 punktów proc.).
A jak kształtują się notowania Bronisława Komorowskiego? Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 68 proc. z nas (pogorszenie o 2 punkty proc.). Źle ocenia pracę prezydenta 28% Polaków (to pogorszenie o 5 punktów proc.).
Mniej niż jedna piąta Polaków (14 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (pogorszenie o 2 punkty proc.). Aż 81 proc. badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (pogorszenie o 1 punkt proc.).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 5 marca. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska