PolitykaSondaż IBRiS: Polacy przeciwko radykalnym protestom w oświacie

Sondaż IBRiS: Polacy przeciwko radykalnym protestom w oświacie

Po pięciu dniach od rozpoczęcia ogólnopolskiego protestu, IBRiS przeprowadził badania. Wynika z nich, że większość jest przeciwko radykalnej formie strajkowania. Ankietowani za to pozytywnie odnoszą się do niedawnej propozycji premiera.

Sondaż IBRiS: Polacy przeciwko radykalnym protestom w oświacie
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Darek Delmanowicz
Piotr Białczyk

12.04.2019 | aktual.: 12.04.2019 19:06

Organizacja okrągłego stołu w sprawie edukacji podoba się nieco ponad 70 proc. Polaków. Entuzjazm do tej formy dialogu słabnie, kiedy dowiadujemy się, że to pomysł premiera Mateusza Morawieckiego - wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS.

IBRiS zadał Polakom pytanie: "Jak oceniasz propozycję zorganizowania okrągłego stołu dla systemu edukacji w Polsce?".

Aż 70,9 proc. badanych ocenia ten pomysł dobrze, w tym "zdecydowanie dobrze" - 29 proc. Tylko 15,6 proc. respodentów odpowiedziało, że nie podoba im się ta propozycja. Zdania na ten temat nie miało 13,5 proc. badanych.

Obraz
© infogram.com

Okrągły Stół z Morawieckim

Część respondentów zmienia poglądy, kiedy dowiaduje się, że propozycja stworzenia okrągłego stołu na temat kondycji polskiej edukacji wyszła od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zaproponował to we wtorek. Zapowiedział, że "narodowa debata" rozpocznie się po świętach Wielkiej Nocy.

IBRiS zapytał więc badanych: "Jak oceniasz propozycję premiera Mateusza Morawieckiego zorganizowania okrągłego stołu dla systemu edukacji w Polsce?"

Tylko 64,3 respodentów odpowiedziało, że dobrze ocenia ten pomysł, a więc prawie o 7 proc. mniej osób, niż w pierwszym badaniu.

Więcej osób jest przeciwnych okrągłemu stołowi, kiedy organizuje go szef polskiego rządu - aż 21,8 proc. (liczba niezadowolonych wzrosła o ponad 6 proc.).

Praktycznie nie zmieniła się wśród badanych liczba osób, które nie mają na ten temat zdania - 13,8 proc.

Obraz
© infogram.com

Zawieszenie strajku

Respondentom zadano także pytanie: "Czy nauczyciele po podjęciu rozmów w formacie okrągłego stołu powinii zawiesić czasowo swój strajk?".

Blisko połowa ankietowanych pozytywnie odniosła się do takiego stwierdzenia - odpowiednio 23,2 proc. jest zdecydowanie na tak, przy 25,6 proc. na "raczej tak".

Przeciwników takiego rozwiązania jest zdecydowanie mniej - 12,4 proc. twierdzi "raczej nie", 22,1 proc. jest zdecydowanie na nie.

Jak protestować?

IBRiS pytał także o formę protestu nauczycieli. W tej części zaproponowano dwa warianty. Pierwszy z nich dotyczył akcji strajkowej "w celu uniemożliwienia przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty".

Większość ankietowanych jest przeciwko takiej formie protestu - na "nie" jest blisko 80 proc., z czego "zdecydowanie na nie" odpowiada ponad połowa z nich.

Niecałe 13 proc. potrafi zaakceptować strajk nauczycieli podczas pisania testów, z czego blisko 4 proc. ankietowanych jest zdecydowanie na tak.

Co z maturzystami?

Sondażownia zapytała także o strajk, podczas którego maturzyści przez niewystawione oceny nie będą mogli przystąpić do egzaminu.

Podobnie jak w poprzednim wariancie, ponad 80 proc. badanych jest przeciwko takiemu rozwiązaniu, z czego zdecydowanie źle wyraża się o tym 60 proc.

Fakt niedopuszczenia maturzystów do egzaminów dopuszcza do siebie zaledwie 2 proc. ankietowanych. Raczej dobrze o takiej formie wypowiada się 7,5 proc. respondentów.

Badanie miało charakter ogólnopolski i przeprowadził je Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na probie 1100 osób 11 kwietnia 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2212)