Śląskie. GZM pracuje nad poprawą komunikacji publicznej, na razie na papierze
W przyszłym roku powstanie Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Pracuje nad nim Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Ma on uwzględniać wszystkie środki przemieszczania się po Metropolii, od komunikacji pieszej po wszelkie rodzaje pojazdów.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej będzie uwzględniał wszystkie środki przemieszczania się, od własnych nóg, po wszelkie rodzaje pojazdów. Wstępem do opracowania tego planu jest dokument pn. "Dobra mobilność", który został stworzony w oparciu o Studium Transportowe Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.
Śląskie. GZM pracuje nad poprawą komunikacji publicznej
Był to pierwszy kompleksowy dokument dotyczący kwestii transportu i mobilności na obszarze Subregionu Centralnego, w tym GZM.
Studium transportowe zostało poszerzone o rozmowy z mieszkańcami siedmiu miast Metropolii, napotkanymi przede wszystkim w środkach komunikacji publicznej.
Mieszkańcy mówili o różnego rodzaju przeszkodach, które napotykają podczas codziennych podróży. Wspominali np. o niewystarczającej liczbie miejsc parkingowych, spóźniającej się komunikacji miejskiej albo zbyt szybkim ruchu samochodowym na osiedlach, co stwarza niebezpieczeństwo dla ich dzieci. Wskazywali też na problemy związane z niewystarczającą infrastrukturą rowerową czy faktem, że piesi przechodzą przez ulicę na czerwonym świetle.
Tworzony plan powstanie w 2022 roku. Kolejnym krokiem będzie intensywna wspólna praca – głównie zarządców transportu, dróg i nieruchomości, nad celami strategicznymi oraz listą zadań. Planowane jest utworzenie tematycznych zespołów roboczych, które nie zakończą swojej pracy wraz z napisaniem dokumentu, lecz będą swoje cele ewaluowały.