Katowice. WFOŚiGW wsparł Uniwersytet Śląski, będą pieniądze na badania
255 tys. zł na zakupu wyposażenia dydaktycznego dla Napowietrznego Mobilnego Laboratorium Kontroli Atmosfery ULKA Uniwersytetu Śląskiego przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Umowa została już podpisana.
22.09.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
WFOŚiGW już po raz piąty przekaże środki na rozbudowę potencjału dydaktycznego katowickiej uczelni w obszarze badań i ochrony czystości powietrza. Dzięki pomocy udało się już zakupić ponad 20 urządzeń badawczych wysokiej klasy.
Katowice. Pieniądze na badania dla Uniwersytetu Śląskiego
Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, umożliwia to kształcenie studentów w zakresie analizy zanieczyszczeń powietrza oraz ochrony atmosfery poprzez zastosowanie najnowocześniejszych metod pomiarów i prowadzenia badań w zakresie zmian klimatu. Zakupiona aparatura pozwoliła na wykształcenie kilkudziesięciu studentów, wykonanie kilku prac licencjackich, magisterskich, a w najbliższym czasie również ukończenie prac doktorskich.
Dzięki aparaturze kupionej z dotacji można było dokonać pomiarów stężeń zanieczyszczeń pyłowych i gazowych na różnych wysokościach, a następnie obserwować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń nad aglomeracją śląsko-zagłębiowską. W sumie wykonano kilkanaście tysięcy pomiarów różnych parametrów powietrza.
Powstanie pierwszego w Europie napowietrznego mobilnego laboratorium umieszczonego w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze pozwoliło na przyłączenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do konsorcjum ACTRIS, które w 2020 r. zostało wpisane na listę strategicznych infrastruktur badawczych, umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktur Badawczych. Uniwersytet Śląski nawiązał też współpracę w zakresie badania powietrza i ekosystemów zależnych z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.