Śląski Uniwersytet Medyczny stawia na nowe technologie. Egzaminy z wykorzystaniem tabletu?
Na komunikowanie i kształcenie studentów za pośrednictwem nowych technologii stawia Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Minister zdrowia mówił, że nowe narzędzia ułatwiają działanie dla dobra pacjenta.
Rektor uczelni prof. Przemysław Jałowiecki powiedział, że obserwowany w ostatnich latach gwałtowny rozwój mediów społecznościowych stawia nowe wymagania systemowi edukacji. - System kształcenia musi dostosować się do warunków, w jakich dorastają cyfrowi tubylcy - ocenił.
- Widok młodych ludzi ze smartfonami - gdziekolwiek by byli, ze słuchawkami podłączonymi do sprzętu, którego zasad działania nie zna przeciętny 40-latek, nieustanne bycie online - to tylko z pozoru nieistotne emblematy odrębności młodego pokolenia. W żadnym razie nie można ich sprowadzać wyłącznie do roli technologicznych gadżetów, ale potraktować jako nowe narzędzia skutecznego dotarcia do tak licznej grupy potencjalnych odbiorców usług edukacyjnych - dodał Jałowiecki.
Dlatego uczelnia zabiega m.in. o środki na utworzenie w Zabrzu drugiego już centrum symulacji, gdzie studenci mogą na fantomach ćwiczyć wykonywanie zabiegów medycznych - od robienia zastrzyków po odbieranie porodów. Obecnie uczelnia dysponuje takim centrum w Katowicach.
Wśród zapowiadanych przez rektora nowości jest możliwość komunikowania się przez studentów z wykładowcami i dziekanatem za pośrednictwem prywatnych smartfonów oraz system elektronicznego egzaminowania z wykorzystaniem tabletu. - To ostatnie rozwiązanie może stać się istotnym udogodnieniem dla studentów i nauczycieli. Istotny jest tu czas oczekiwania na wyniki, które dostępne będą zaraz po zakończeniu rozwiązywania tekstu - mówił rektor.
Prof. Jałowiecki podkreślił, że mimo nowinek technologicznych studenci nadal, a nawet tym bardziej potrzebują mistrza, który umie "pokierować, doradzić, zachęcić i zmotywować".
Nowy rok akademicki w październiku rozpoczęło w Śląskim Uniwersytecie Medycznym ponad 9,6 tys. studentów. Uczelnia kształci na 15 kierunkach w języku polskim i 9 w języku angielskim. Najwięcej kandydatów ubiegało się w tym roku o miejsce na kierunkach: lekarskim (11 kandydatów na 1 miejsce), lekarsko-dentystycznym (24 kandydatów na miejsce oraz farmację (7 osób na miejsce).