Trwa ładowanie...

Skarb znaleziony w gminie Dołhobyczów. Pamięta czasy cesarstwa rzymskiego

Prawdziwy skarb udało się odnaleźć w jednej z miejscowości w gminie Dołhobyczów. Na polu, w warstwie ornej odkopano kilka cennych monet i inne ciekawe przedmioty, których wiek szacuje się na blisko 2 tysiące lat.

Share
Poszukiwacze skarbów, zdjęcie poglądowePoszukiwacze skarbów, zdjęcie poglądoweŹródło: East News, fot: Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER
djk6rrj

Znaleziska w regionie hrubieszowskim zostały wydobyte za zgodą Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy pomocy detektora metali. Wykopane monety pochodzą z I wieku n.e. Wszystkie przedmioty zostały zgłoszone do zamojskiej delegatury LWZK oraz do hrubieszowskiego Muzeum. Tam też je przekazano. Wkrótce trafią do konserwacji.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Facebook, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Znalezisko archeologiczne z gminy Dołhobyczów

Niezwykłe znalezisko

Samo pochodzenie znalezionych monet robi wrażenie. Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim Facebooku, są to rzymskie denary. Jedną z najbardziej imponujących monet okazuje się egzemplarz wybity w latach 69-79, czyli za panowania cesarza Wespazjana. Są też monety pochodzące z czasów cesarza Hadriana oraz Marka Aureliusza. Trudno udzielić jednoznaczną odpowiedź na pytanie, skąd w okolicach Dołhobyczowa wziął się taki skarb. Możliwe, że ma to związek z osadnictwem kultury przeworskiej, do której należeli m.in. Wandalowie i Goci z grupy masłomęckiej. Naukowcy liczą na to, że dokładne badania i precyzyjne skatalogowanie znaleziska pomoże rozwiązać tę zagadkę.

Nowe perspektywy

Nie wykluczone, że w miejscu znaleziska kontynuowane będą poszukiwania archeologiczne. Wszystko będzie zależało od wyników badań i analizy odnalezionych artefaktów. Szanse na to są dość duże, gdyż w regionie hrubieszowskim już wcześniej udawało się znaleźć podobne skarby. W 2019 r. w Cichobórzu (gmina Hrubieszów) znaleziono 5,6 kg dawnych monet, których w sumie naliczono aż 1767.

Zobacz też: Zaskakujące odkrycie w Holandii. Świątynia z czasów rzymskich pełna skarbów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djk6rrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djk6rrj
djk6rrj
Więcej tematów