Skarb znaleziony w gminie Dołhobyczów. Pamięta czasy cesarstwa rzymskiego
Prawdziwy skarb udało się odnaleźć w jednej z miejscowości w gminie Dołhobyczów. Na polu, w warstwie ornej odkopano kilka cennych monet i inne ciekawe przedmioty, których wiek szacuje się na blisko 2 tysiące lat.
18.07.2022 13:51
Znaleziska w regionie hrubieszowskim zostały wydobyte za zgodą Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy pomocy detektora metali. Wykopane monety pochodzą z I wieku n.e. Wszystkie przedmioty zostały zgłoszone do zamojskiej delegatury LWZK oraz do hrubieszowskiego Muzeum. Tam też je przekazano. Wkrótce trafią do konserwacji.
Niezwykłe znalezisko
Samo pochodzenie znalezionych monet robi wrażenie. Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim Facebooku, są to rzymskie denary. Jedną z najbardziej imponujących monet okazuje się egzemplarz wybity w latach 69-79, czyli za panowania cesarza Wespazjana. Są też monety pochodzące z czasów cesarza Hadriana oraz Marka Aureliusza. Trudno udzielić jednoznaczną odpowiedź na pytanie, skąd w okolicach Dołhobyczowa wziął się taki skarb. Możliwe, że ma to związek z osadnictwem kultury przeworskiej, do której należeli m.in. Wandalowie i Goci z grupy masłomęckiej. Naukowcy liczą na to, że dokładne badania i precyzyjne skatalogowanie znaleziska pomoże rozwiązać tę zagadkę.
Nowe perspektywy
Nie wykluczone, że w miejscu znaleziska kontynuowane będą poszukiwania archeologiczne. Wszystko będzie zależało od wyników badań i analizy odnalezionych artefaktów. Szanse na to są dość duże, gdyż w regionie hrubieszowskim już wcześniej udawało się znaleźć podobne skarby. W 2019 r. w Cichobórzu (gmina Hrubieszów) znaleziono 5,6 kg dawnych monet, których w sumie naliczono aż 1767.