Trwa ładowanie...

Skandal w Chersoniu. Rosjanie ukradli szczątki Potiomkina

Żołnierze rosyjscy ogołocili w Chersoniu grób Grigorija Potiomkina, XVIII-wiecznego księcia, który do historii przeszedł jako jeden z kochanków Katarzyny Wielkiej. Rosjanie ten krok uzasadnili potrzebą chronienia narodowego bohatera i zamiarem umieszczenia szczątków w "bezpiecznym miejscu".

Wojsko rosyjskie wycofuje się z Chersonia, ale zabiera ze sobą cenne historyczne pamiątkiWojsko rosyjskie wycofuje się z Chersonia, ale zabiera ze sobą cenne historyczne pamiątkiŹródło: EPA, PAP
dsj3xra
dsj3xra

Ekshumacją zajął się specjalny zespół, który zdemontował miejsce pochówku w chersońskim soborze pod wezwaniem św. Katarzyny. Odbyło się to na polecenie prokremlowskich władz w Chersoniu.

Takiego kroku można się było spodziewać. Rosjanie uciekają z miasta i zabierają ze sobą wszystko, co stanowi jakąś wartość. Potiomkin jest ulubiona postacią historyczną Władimira Putina. Od czasu wkroczenia Rosjan do obwodu chersońskiego grób księcia był przedmiotem ich zainteresowania i powodem triumfu z odzyskania z obiektu, stanowiącego niemal relikwię i znaczący symbol.

To rosyjski feldmarszałek przekonał carycę do aneksji Krymu w 1783 roku. Za namową stratega imperium rosyjskie przesunęło swoje granice na zachód do Morza Czarnego. Przypisuje mu się także zasługi w budowaniu Chersonia.

Jak podaje magazyn "Stuff", Władimir Saldo, mianowany przez Rosję szef obwodu chersońskiego powiedział, że ekshumacja, jaką przeprowadziły służby działające na polecenie Federacji Rosyjskiej, to konieczność.

dsj3xra

- Przenieśliśmy szczątki księcia z katedry św. Katarzyny na lewy brzeg. Zabierzemy go i wszystkie inne relikwie tam, gdzie ich miejsce - powiedział Saldo w lokalnej telewizji. Szczątki Potiomkina zostały zapakowane do małej czarnej torby, a wcześniej wszystkie kości starannie opisano i ponumerowano, by w nowej lokalizacji odtworzyć szkielet rosyjskiego bohatera.

Skandal w Chersoniu. Rosjanie ukradli szczątki Potiomkina

Magazyn "Stuff" dodaje, że zarekwirowanie historycznego obiektu z katedry to nie jedyny przypadek niszczenia przez Rosjan zabytków w mieście. Nagrania z Chersonia rejestrowały kilka pustych cokołów po pomnikach, między innymi zabrana została figura Potiomkina z postumentu, wykonanego w 2003 roku.

- Ratujemy dziedzictwo. Nie przed nazistami wkraczającymi do miasta, ale przed ostrzałem, który ostatnio stał się tak chaotyczny, że może dziś trafić we wszystko, od muzeów po szkoły i szpitale - przekazał propagandowo Kirył Stremousow, przedstawiciel prorosyjskiej lokalnej władzy, zaprzeczając jednocześnie, jakoby Ukraińcy byli bliscy przejęcia Chersonia.

dsj3xra

Prawda jednak jest inna. Siły rosyjskie pod naporem ukraińskiego ataku opuszczają miasto. Ukraińska policja w obwodzie chersońskim poinformowała, że marionetkowy rząd zarządził ewakuację, a Rosjanie w ostatnich dniach siłą wywieźli co najmniej 2000 osób na okupowany przez Rosję Krym.

Tam wykończą Rosjan? "To będzie przełomowe uderzenie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsj3xra
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dsj3xra
Więcej tematów