Silny wstrząs w kopalni "Bielszowice", są ranni
Trzech górników zostało rannych podczas silnego wstrząsu w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. Mężczyźni zostali przewiezieni do szpitala.
24.11.2009 | aktual.: 24.11.2009 21:31
Rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król poinformował, że wstrząs był dość silny i powstał w wyniku przemieszczenia się ścian po wybraniu surowca.
Do wstrząsu doszło 840 metrów pod ziemią. Wstrząs został zaliczony do kategorii wysokoenergetycznych, czyli silnych, nie należał jednak do najsilniejszych, notowanych w polskich kopalniach. Prawdopodobnie w jego wyniku górnicy zostali podrzuceni do góry, uderzając w elementy obudowy chodnika. Życiu rannych górników nie zagraża niebezpieczeństwo.
W chwili wstrząsu jeden górnik znajdował się przy ścianie wydobywczej, dwaj inni w chodniku podścianowym. Choć wstrząs nie wyrządził widocznych szkód w wyrobiskach, załogę wycofano, a wydobycie wstrzymano. Eksploatacja ruszy ponownie, gdy będzie pewność, że nie ma dużego ryzyka ponownego wstrząsu w tym miejscu.
Na miejscu są już przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego.
To kolejny w tym roku silny wstrząs w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. 5 października sześciu górników zostało tam poważnie rannych właśnie po wstrząsie górotworu.
W 10-stopniowej skali górniczej wtorkowy wysokoenergetyczny wstrząs w "Bielszowicach" określono jako "piątkę", czyli o średniej sile. W popularnej skali Richtera odpowiadałoby to sile ok. 2 stopni.
Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Wstrząsów wysokoenergetycznych rocznie notuje się na Śląsku powyżej tysiąca, z czego kilkaset o sile jak ten w Rudzie Śląskiej. Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest następujące wskutek eksploatacji węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Trudno je przewidzieć, choć kopalnie mają swoje stacje sejsmologiczne.
Rudzkie kopalnie, gdzie eksploatacja górnicza prowadzona jest od ponad 200 lat, są szczególnie zagrożone tąpaniami. W lipcu 2006 r. w sąsiadującej z "Bielszowicami" kopalni "Pokój" właśnie z powodu tąpnięcia zginęło czterech górników. Specjalna komisja orzekła wówczas, że jego przyczyny były naturalne, związane m.in. z uskokiem tektonicznym i wieloletnią eksploatacją węgla w tym rejonie. Według ekspertów, tamtej tragedii nie dało się przewidzieć, bo trudno przewidzieć silne wstrząsy.
Kopalnia "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej jest narażona na wszystkie typy podziemnych zagrożeń. Sześć lat temu kilkunastu górników zostało tam poparzonych w wyniku zapalenia metanu. W ubiegłym roku w kopalni doszło do serii wypadków, m.in. zerwania lin w kopalnianym szybie oraz kilku innych nieszczęśliwych zdarzeń, w których ucierpieli górnicy.
W tym roku najbardziej tragiczny wypadek w górnictwie miał miejsce 18 września w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło tam 20 górników. Część z nich nadal przebywa w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Z danych WUG wynika, że od początku roku do końca października w polskich kopalniach doszło do 2904 rozmaitych wypadków, z czego 2311 w kopalniach węgla kamiennego. 24 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 18 w kopalniach węgla. 35 osób zginęło w kopalniach węgla kamiennego, a po dwie w górnictwie rud miedzi oraz kopalin pospolitych.