Trwa ładowanie...

Seria wypadków w Tatrach. Najpoważniejszy na Rysach

Długi weekend i piękna pogoda ściągnęła tłumy turystów w Tatry. W czwartek doszło w górach do serii wypadków. Najgroźniejszy wydarzył się pod Rysami. Ratownicy TOPR i Tatrzański Park Narodowy apelują o rozsądek i ostrzegają przed zmienną pogodą.

Share
Seria wypadków w Tatrach. Najpoważniejszy na Rysach
Źródło: PAP
d2ny4fs

W piątek w Tatrach doszło do serii wypadków. Jak informuje RMF FM, jedna z turystek poślizgnęła się i mocno potłukła pod Rysami. W Przełęczy Krzyżne także doszło do poślizgnięcia, w wyniku którego turysta zjechał po śniegu i doznał urazu głowy.

Z kolei dwoje innych turystów nabawiło się urazu nóg w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i na Rusinowej Polanie. We wszystkich akcjach ratunkowych brał udział śmigłowiec "Sokół".

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed brawurą i przypomina, że w najwyższych partiach gór nadal zalega gruba warstwa śniegu. "W Tatrach zwłaszcza w weekendy pojawia się coraz więcej turystów, a co za tym idzie zdarzają się wtedy wypadki" - czytamy na stronie TOPR.

d2ny4fs

Długi weekend. Ostrzeżenie TPN

"Na obecny tydzień prognozowane są burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. Poślizgnięcie się na stromym płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W terenie eksponowanym, w okresie wiosennym, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą spadać ze stromych zboczy lub żlebów" - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

"Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - uczula TPN.

Zobacz także: "Karta rodziny" Andrzeja Dudy. Grzegorz Schetyna: Kartę Rodziny podpisał ponad 6 lat temu Bronisław Komorowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ny4fs

Podziel się opinią

Share
d2ny4fs
d2ny4fs
Więcej tematów