Senat przyjął uchwałę w sprawie Polonii
Zapewnienie Polakom za granicą praw mniejszości narodowej, rozwijanie ojczystego języka i promowanie polskiej kultury - takie główne cele polskiej polityki wobec Polonii wyznaczył Senat w przyjętej we wtorek uchwale.
Za przyjęciem uchwały w sprawie polityki państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą głosowali wszyscy obecni na sali - 65 - senatorowie.
W myśl definicji zawartej w uchwale, Polska jest Macierzą wszystkich Polaków, a także rozsianych po całym świecie, stanowiących Polonię, grup etnicznych polskiego pochodzenia powstałych w następstwie masowej emigracji ekonomicznej, wychodźstwa politycznego i deportacji. Dotyczy to również wszystkich skupisk Polaków, które w następstwie zmiany granic znalazły się poza obszarem państwa polskiego.
Senatorowie zapisali w uchwale podziękowania dla Polonii, jako dla tej, która dążyła do wolności, suwerenności i sprawiedliwości społecznej, a także kultywowała polską historię i tradycję poza granicami kraju.
Uchwałę przyjęto dwa dni przed pierwszymi obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą (2 maja), podczas uroczystego posiedzenia Senatu. Wzięli w nim udział: prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Sejmu Marek Borowski i Senatu Longin Pastusiak, przedstawiciele rządu, prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz przedstawiciele Polonii z różnych stron świata.
Według szacunków Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z 2001 r. , Polonia to ok. 16 mln ludzi. Największe skupisko Polonii jest w Stanach Zjednoczonych (szacunkowo od 5,6 mln do prawie 10 mln), Niemczech (ok. 1,5 mln), Francji (ok. 1 mln) i na Białorusi (do 700 tys.).(miz)