Trwa ładowanie...

Sekretarka ze Stutthofu zwolniona z aresztu. 96-latka oskarżona o współudział w wielu mordach

96-letnia Irmgard F. została zwolniona z aresztu. Była sekretarka obozu koncentracyjnego Stutthof została oskarżona o współudział w morderstwie w ponad 11 tysiącach przypadków.

Share
Obóz koncentracyjny Stutthof. Proces byłej sekretarki
Obóz koncentracyjny Stutthof. Proces byłej sekretarki Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4jmo09

Niemiecki sąd przekazał, że 96-latka została zwolniona z aresztu, do którego trafiła po ucieczce w dniu, w którym miała odbyć się pierwsza rozprawa.

Była sekretarka z obozu koncentracyjnego będzie przebywać na wolności do czasu rozpoczęcia procesu.

W komunikacie sądu przekazano, że kobieta złożyła skargę za zatrzymanie. Po jej rozpatrzeniu organ zawiesił nakaz aresztowania. Irmgard F. została zwolniona z aresztu. Sąd nakazał wobec niej środki zabezpieczające.

d4jmo09

Zobacz też: Wrzawa po słowach Hołowni. Prof. Maksymowicz dolał oliwy do ognia

Niemcy. Proces 96-letniej Irmgard F.

Proces byłej sekretarki obozu koncentracyjnego miał ruszyć 30 września. Jednak 96-latka nie zjawiła się w sądzie po wyjściu z domu opieki.

Irmgard F. została wtedy zatrzymana przez policję po kilkugodzinnych poszukiwaniach przez służby. Mundurowi aresztowali ją prewencyjnie.

Z informacji przekazanych przez sąd wynika, że rozprawa 96-latki zostanie wznowiona 19 października. W tym dniu zostanie odczytany akt oskarżenia.

d4jmo09

Tygodnik "Der Spiegel" przekazał, że Irmgard F. ze względu na swój wiek i stan zdrowia nie chce osobiście uczestniczyć w procesie. Była sekretarka woli, aby w sądzie reprezentował ją jej obrońca.

Historia obozu koncentracyjnego Stutthof

Obóz koncentracyjny Stutthof został utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska. Dokładnie w miejscowości Sztutowo, która jest oddalona o 36 kilometry od Gdańska. Ten niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945.

Stutthof był jednym z pierwszych i najdłużej działających obozów tego typu. W obozie przebywało łącznie około 110 tysięcy więźniów. Pochodzili oni z 28 państw. Najliczniejszą grupą byli Żydzi. W obozie więziono także m.in. Polaków.

Źródło: PAP, Media

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4jmo09

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmo09
d4jmo09
Więcej tematów