Trwa ładowanie...

Sejm. Opozycja próbowała zerwać kworum. Nie wyszło

Opozycja próbowała zerwać kworum przy głosowaniu nad ustawą o rekompensacie dla mediów publicznych. Zamiast wyjąć karty do głosowania, dwie posłanki klubu PO-KO zagłosowały przeciw. To sprawiło, że głosowanie było ważne i wygrało je PiS.
Share
Sejm. Opozycja próbowała zerwać kworum. Nie wyszło
Sejm. Opozycja próbowała zerwać kworum. Nie wyszłoŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d28e8gk

Sejm mógł być w czwartek areną niespodziewanej porażki PiS. Siedmioro posłów Zjednoczonej Prawicy nie pojawiło się na głosowaniu nad ustawą o rekompensacie dla mediów publicznych.

Według projektu publiczni nadawcy na czele z TVP mieliby otrzymać z budżetu kwotę aż 2 miliardów zł. To w ramach rekompensaty za brak wpływów z abonamentu z ostatnich lat.

Sejm. Opozycja próbowała zerwać kworum. Nie wyszło

Przy 228 posłach PiS na sali głosowanie mogło zostać uznane za nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji (poniżej 50 proc. z 460 uprawnionych do głosowania). Wystarczyło, że wszyscy posłowie opozycji nie wezmą udziału w głosowaniu.

d28e8gk

Zobacz też: Kontrowersyjny wywiad b. senatora PiS Jana Żaryna. Jarosław Sellin komentuje

Było blisko, ale ostatecznie w głosowaniu wzięło udział 230 posłów, czyli dokładnie tylu, ilu potrzeba, by zostało ono uznane za ważne. Poza 228 członkami partii rządzącej głos oddały dwie posłanki opozycji: Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz Małgorzata Tracz z PO-KO.

Sejm. Opozycja próbowała zerwać kworum. Posłowie PiS kpią

Fakt, że zagłosowały za odrzuceniem ustawy nie miał znaczenia. Posłowie PiS nie mogli powstrzymać się przed uszczypliwymi podziękowaniami dla posłanek PO-KO. Na Twitterze zrobili to Sylwester Tułajew i Krzysztof Sobolewski.

Włodzimierz Czarzasty z wyrozumiałością zareagował na wpadkę posłanek. "Szkoda. Ale my też mogliśmy się pomylić" - napisał na Twitterze szef SLD. Złości nie kryła jego klubowa koleżanka - Hanna Gill-Piątek. Szefowa kampanii prezydenckiej Roberta Biedronia napisała ironicznie: "PRAWIE zerwaliśmy kworum". "Po tylu kadencjach nie wie pani jak zrywa się kworum?" - zapytała Iwonę Śledzińską-Katarasińską. Później usunęła wpis.

    twitter.com
Źródło: twitter.com, Fot: Hanna Gill-Piątek

Do podobnej sytuacji doszło przed świętami. Na sali było nieobecnych tak wielu posłów PiS, że opozycja mogła wygrać głosowanie. 30 parlamentarzystów PO-KO i Lewicy nie pojawiło się jednak w Sejmie, przez co partia rządząca przegłosowała projekt.

d28e8gk

Czytaj też: Opozycja przegrała 3 głosowania. Będą kary dla nieobecnych
Sejm. Opozycja przegrała głosowanie, bo posłowie nie przyszli. Teraz się tłumaczą

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28e8gk

Podziel się opinią

Share
d28e8gk
d28e8gk
Więcej tematów