PiS nie dał rady. Opozycja wygrała 3 ważne głosowania
Sejm nie uchylił immunitetów trojga posłów opozycji. Wnioski dotyczyły Magdaleny Filiks oraz Sławomira Nitrasa z Platformy Obywatelskiej i Joanny Scheuring-Wielgus z Lewicy.
Podczas środowego posiedzenia jako pierwszy spośród wniosków o uchylenie immunitetu Sejm zajął się tym dotyczącym posła KO Sławomira Nitrasa. Prokurator Okręgowy w Warszawie nie uzyskał zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła KO Sławomira Nitrasa. Zabrakło czterech głosów.
Nitras, i Scheuring-Wielgus i Filiks zachowali immunitety
Głosowało w tej sprawie 449 posłów, większość bezwzględna wynosiła 231. Za opowiedziało się 227 posłów, przeciw 215. Siedmiu wstrzymało się od głosu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Tomasz Lis uderzył w lidera PSL. Jest reakcja
Posłowie nie zgodzili się też na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Wniosek taki złożył Łukasz Piebiak we wrześniu 2020 roku. Za przyjęciem tego wniosku głosowało 227 posłów, 218 było przeciw, wstrzymało się czterech.
Immunitetu nie straciła także posłanka Magdalena Filiks, którą do odpowiedzialności karnej chciał pociągnąć Komendant Główny Policji. Za przyjęciem wniosku głosowało 227 posłów, przeciw było 218, wstrzymało się trzech.
"Proszę zejść z mównicy". Witek nie wytrzymała. W Sejmie zawrzało
Sejm w głosowaniu rozstrzygnął w środę również losy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która - zdaniem jej autorów - ma nas przybliżyć do odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Posłowie odrzucili zgłoszone przez Senat poprawki.
Zanim jednak doszło do głosowania, w Sejmie wybuchła awantura. Posłowie PiS na stojąco bili brawo ministrowi Czarnkowi. Marszałek Witek kazała posłowi KO Sławomirowi Nitrasowi zejść z mównicy.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ