Sejm 13 listopada. O której godzinie pierwsze posiedzenie?
Zgodnie z decyzją prezydenta, 13 listopada 2023 odbędzie się pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu X kadencji oraz pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji. O której posłowie rozpoczną obrady?
13.11.2023 08:27
W poniedziałek 13 listopada prace rozpoczną obie izby polskiego parlamentu, czyli Sejm RP oraz Senat RP. Ich pierwsze posiedzenia będą miały oficjalny i formalny charakter. O której godzinie rozpocznie się inauguracyjne posiedzenie Izby niższej? W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.
Posiedzenie Sejmu 13 listopada 2023. O której?
Zgodnie z informacjami podanymi przez kancelarię Prezydenta RP, pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada o godzinie 12:00. Poprowadzi je Marszałek Senior - na to stanowisko decyzją głowy państwa został powołany poseł PSL Marek Sawicki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wygląda harmonogram pierwszego posiedzenia Sejmu? Wiadomo, że na początku inauguracji pracy Izby niższej parlamentu prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Później głos zabierze Marszałek Senior. 13 listopada odbędzie się również ślubowanie posłów oraz wybory Marszałka Sejmu, wicemarszałków oraz sekretarzy. Konstytucja wskazuje, że w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu dymisję złoży dotychczasowy Premier wraz z Radą Ministrów.
Sejm 2023. 13 listopada również posiedzenie Senatu
W poniedziałek 13 listopada odbędzie się również pierwsze posiedzenie Senatu RP. To - zgodnie z decyzją prezydenta - rozpocznie się o godzinie 16:00. Jak wskazuje senacki regulamin, posiedzenie Izby wyższej parlamentu otworzy głowa państwa. "W razie niemożności dokonania tej czynności przez Prezydenta, pierwsze posiedzenie Senatu otwiera Marszałek Senior" - informuje art. 30 par 1. regulaminu.
Na Marszałka Seniora Senatu RP został wyznaczony Michał Seweryński - seantor z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Na pierwszym posiedzeniu Senatu odbędzie się ślubowanie senatorów oraz wybór marszałka Izby wyższej oraz wicemarszałków.