Kolejna porażka PiS. Przegrali drugie głosowanie
Zakończyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie wybrali już nowego marszałka Sejmu - został nim Szymon Hołownia. Nowym marszałkiem Senatu została z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska z KO. Posłowie wybrali też nowych wicemarszałków. Zostali nimi: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Monika Wielichowska (PO), Dorota Niedziela (PO) i Piotr Zgorzelski (PSL). Przedstawicielka PiS Elżbieta Witek nie zdobyła wystarczającej liczby głosów. Podobny los spotkał Marka Pęka z PiS-u, który ubiegał się o stanowisko wicemarszałka senatu. Wieczorem prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.
- Prezydent Andrzej Duda został wybuczany w Sejmie, gdy w trakcie wygłaszania orędzia, zacytował tekst ślubowania poselskiego dot. przestrzegania Konstytucji.
- Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu. Premier wygłosił w Sejmie przemówienie, w którym podsumował cztery lata swoich rządów.
- Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu X kadencji. Tym samym wygrał z Elżbietą Witek z PiS-u. - Z gabinetu marszałka z hukiem wyjedzie zamrażarka, znikną szpecące Sejm policyjne barierki, bo dość już tych barier nastawiano między nami - mówił Hołownia.
- Jest już znany skład Prezydium Sejmu. W trakcie głosowania przyjęto kandydatury klubów Konfederacji, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Przepadła natomiast kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek.
- Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że PiS nie ma innych kandydatów na wicemarszałka Sejmu. Jarosław Kaczyński stawia ultimatum. - Jeśli Elżbieta Witek nie zostanie wybrana na wicemarszałka, klub Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie nie będzie miał swojego reprezentanta w prezydium - powiedział w Sejmie lider PiS.
- Jest wakat i mam nadzieję, że klub PiS zgłosi jeszcze kandydata na wicemarszałka Senatu - powiedział senator Krzysztof Kwiatkowski po odrzuceniu przez Senat kandydata tego klubu Marka Pęka. Jego zdaniem, wpływ na wynik głosowania mogło mieć ukaranie Pęka przez komisję regulaminową w poprzedniej kadencji.
- Nie może być tak, że ktoś będzie wyznaczał kandydatury największemu klubowi, partii, która wygrała te wybory. Nie będzie innego kandydata poza mną - kontynuowała Witek.
- Mieliśmy szumne wypowiedzi o demokracji i pokoju, a mamy działania antydemokratyczne. Nikt za nas nie będzie decydował, kogo mamy wybrać wicemarszałkiem - powiedziała w poniedziałek wieczorem w rozmowie z dziennikarzami była marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
- Nie zmienimy kandydatury Marka Pęka na stanowisko wicemarszałka Senatu, będziemy go dalej zgłaszać; jeśli nie zostanie wybrany, będę rekomendował, aby PiS nie miało przedstawiciela w prezydium - podkreślił szef senackiej części klubu PiS Stanisław Karczewski.
- Pani marszałek Witek była przeszło 50 miesięcy marszałkiem Sejmu. I to był wyjątkowo trudny czas ze względu na to, że opozycja ogłosiła się opozycja totalną - mówił Jarosław Kaczyński, który przedstawiał kandydaturę Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałek Sejmu.
Poseł Konfederacji Przemysław Wipler udzielił ostatnio kilku wywiadów, w których deklarował poglądy mocno odbiegające od linii jego partii. Poparł m. in. wprowadzenie związków jednopłciowych. - Pan zaprosi Przemysława Wiplera, to on powie, o co chodzi. To jest po prostu zwyczajnie nieprawda - zapewniał Krzysztof Bosak w programie "Tłit" WP. Stwierdził, że cała sytuacja wynika z tego, że wypowiedzi polityka Konfederacji zostały "zmanipulowane przez media".
Rafał Grupiński z PO został wicemarszałkiem Senatu.
Marek Pęk z PiS nie został wicemarszałkiem Senatu. Za jego kandydaturą głosowało 22 senatorów, przeciw było 60, a wstrzymało się 3.
Michał Kamiński z Trzeciej Drogi został wicemarszałkiem Senatu. Za jego kandydaturą głosowało 70 senatorów przeciw było 9, a wstrzymało się 18.
- Przed państwem wielkie wyzwania - mówił do premiera i ministrów prezydent. Następnie Duda powiedział, że Morawiecki obiecał mu, że znajdzie większość. - Czeka wszystkich państwa wytężona praca - mówił Duda.
- Jestem wdzięczny za pracę w budowaniu Rzeczypospolitej - mówił Duda.
- Dlaczego mówię, że to było dobre osiem lat? Składaliśmy zobowiązania przed Polakami (...) znakomita większość tych zobowiązań została wykonana - mówił prezydent. - Nigdy nie zapomnę tej doskonałej pracy z premier i jego ministrami podczas pandemii COVID - dodał Duda i zaznaczył, że to były trudne czasy.
Prezydent podziękował Morawieckiemu i ministrom na początku swojego wystąpienia. - Powtórzę to jeszcze raz: w moim najgłębszym przekonaniu było to najlepsze dla Polski osiem lat - mówił Duda.
Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.
Trwa zaprzysiężenie Mateusza Morawieckiego na premiera w Pałacu Prezydenckim.