Kolejna porażka PiS. Przegrali drugie głosowanieNA ŻYWO

Kolejna porażka PiS. Przegrali drugie głosowanie

Seria porażek PiS w nowym parlamencie. Przegrali drugie głosowanie
Seria porażek PiS w nowym parlamencie. Przegrali drugie głosowanie
Źródło zdjęć: © PAP | �ukasz G�gulski
Sylwia BagińskaRafał Mrowicki
13.11.2023 07:01, aktualizacja: 13.11.2023 21:51

Zakończyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie wybrali już nowego marszałka Sejmu - został nim Szymon Hołownia. Nowym marszałkiem Senatu została z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska z KO. Posłowie wybrali też nowych wicemarszałków. Zostali nimi: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Monika Wielichowska (PO), Dorota Niedziela (PO) i Piotr Zgorzelski (PSL). Przedstawicielka PiS Elżbieta Witek nie zdobyła wystarczającej liczby głosów. Podobny los spotkał Marka Pęka z PiS-u, który ubiegał się o stanowisko wicemarszałka senatu. Wieczorem prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

Najważniejsze informacje
Relacja na żywo

- Jest wakat i mam nadzieję, że klub PiS zgłosi jeszcze kandydata na wicemarszałka Senatu - powiedział senator Krzysztof Kwiatkowski po odrzuceniu przez Senat kandydata tego klubu Marka Pęka. Jego zdaniem, wpływ na wynik głosowania mogło mieć ukaranie Pęka przez komisję regulaminową w poprzedniej kadencji.

- Nie może być tak, że ktoś będzie wyznaczał kandydatury największemu klubowi, partii, która wygrała te wybory. Nie będzie innego kandydata poza mną - kontynuowała Witek.

Ważne

- Mieliśmy szumne wypowiedzi o demokracji i pokoju, a mamy działania antydemokratyczne. Nikt za nas nie będzie decydował, kogo mamy wybrać wicemarszałkiem - powiedziała w poniedziałek wieczorem w rozmowie z dziennikarzami była marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- Nie zmienimy kandydatury Marka Pęka na stanowisko wicemarszałka Senatu, będziemy go dalej zgłaszać; jeśli nie zostanie wybrany, będę rekomendował, aby PiS nie miało przedstawiciela w prezydium - podkreślił szef senackiej części klubu PiS Stanisław Karczewski.

- Pani marszałek Witek była przeszło 50 miesięcy marszałkiem Sejmu. I to był wyjątkowo trudny czas ze względu na to, że opozycja ogłosiła się opozycja totalną - mówił Jarosław Kaczyński, który przedstawiał kandydaturę Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałek Sejmu.

Poseł Konfederacji Przemysław Wipler udzielił ostatnio kilku wywiadów, w których deklarował poglądy mocno odbiegające od linii jego partii. Poparł m. in. wprowadzenie związków jednopłciowych. - Pan zaprosi Przemysława Wiplera, to on powie, o co chodzi. To jest po prostu zwyczajnie nieprawda - zapewniał Krzysztof Bosak w programie "Tłit" WP. Stwierdził, że cała sytuacja wynika z tego, że wypowiedzi polityka Konfederacji zostały "zmanipulowane przez media".

Rafał Grupiński z PO został wicemarszałkiem Senatu.

Marek Pęk z PiS nie został wicemarszałkiem Senatu. Za jego kandydaturą głosowało 22 senatorów, przeciw było 60, a wstrzymało się 3.

Ważne

Michał Kamiński z Trzeciej Drogi został wicemarszałkiem Senatu. Za jego kandydaturą głosowało 70 senatorów przeciw było 9, a wstrzymało się 18.

Ważne

- Przed państwem wielkie wyzwania - mówił do premiera i ministrów prezydent. Następnie Duda powiedział, że Morawiecki obiecał mu, że znajdzie większość. - Czeka wszystkich państwa wytężona praca - mówił Duda.

- Jestem wdzięczny za pracę w budowaniu Rzeczypospolitej - mówił Duda.

- Dlaczego mówię, że to było dobre osiem lat? Składaliśmy zobowiązania przed Polakami (...) znakomita większość tych zobowiązań została wykonana - mówił prezydent. - Nigdy nie zapomnę tej doskonałej pracy z premier i jego ministrami podczas pandemii COVID - dodał Duda i zaznaczył, że to były trudne czasy.

Prezydent podziękował Morawieckiemu i ministrom na początku swojego wystąpienia. - Powtórzę to jeszcze raz: w moim najgłębszym przekonaniu było to najlepsze dla Polski osiem lat - mówił Duda.

Pilne

Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

Ważne

Trwa zaprzysiężenie Mateusza Morawieckiego na premiera w Pałacu Prezydenckim.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także