Trwa ładowanie...

Ważą się losy Witek i Bosaka. Znamy scenariusz, będzie gorąco w Sejmie

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, PiS nie ma innych kandydatów na marszałka i wicemarszałka Sejmu. Jedyną opcją jest Elżbieta Witek. Przeciwko niej - wedle deklaracji - zagłosują KO, Trzecia Droga i Lewica. - Jeśli kandydatura Eli nie przejdzie, będziemy się zastanawiać - mówią politycy PiS. Niewykluczone, że wystąpienie w tej sprawie wygłosi z mównicy prezes PiS.

Elżbieta Witek i Krzysztof BosakElżbieta Witek i Krzysztof BosakŹródło: EAST_NEWS, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d22evvj
d22evvj

Jak ustaliła Wirtualna Polska, rozstrzygnęła się kwestia miejsca w Prezydium Sejmu dla klubu parlamentarnego Konfederacji. Kandydatem tej formacji na wicemarszałka jest Krzysztof Bosak.

Kandydatury na wicemarszałków nie były jeszcze obiektem głosowania. Krzysztof Bosak będzie mógł z pewnością liczyć na głosy 194 posłów PiS i 18 Konfederacji. Łącznie daje to 212 głosów. Potrzeba zatem jeszcze 19 kolejnych. Konfederacja liczy na to, że część posłów Trzeciej Drogi wyłamie się i ostatecznie poprze to, by formacja Bosaka i Mentzena miała swojego przedstawiciela w Prezydium.

Jeden z ważnych polityków Koalicji Obywatelskiej mówi WP: - Z tego, co wiem, za Bosakiem zagłosuje Trzecia Droga. Czyli może przejść.

Jeszcze kilka godzin wcześniej ważny polityk PSL przekazał nam, że nie ma zgody na miejsce w Prezydium dla Konfederacji. A to oznacza, że kwestia miejsca była obiektem ustaleń do ostatniej chwili.

d22evvj

Co z Elżbietą Witek? - Liczymy na refleksję opozycji. Prezydent Duda powiedział jasno, że każdy klub powinien mieć reprezentanta w Prezydium. Zobaczymy - mówi nam poseł PiS. Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, PiS nie ma innego scenariusza na to stanowisko.

Jeśli Witek nie znajdzie poparcia u 231 posłów, rządzący będą zastanawiać się nad dalszymi krokami. W tym nad nowym nazwiskiem. Kandydaturę Elżbiety Witek w Sejmie prezentował Mariusz Błaszczak. Wystąpienie zaczął od przypomnienia, że PiS jest "największym klubem" w nowej kadencji Sejmu. PiS to głosowanie przegrał. Marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi.

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22evvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22evvj
Więcej tematów