Znamy nazwiska kandydatów na marszałka Sejmu i Senatu
Szymon Hołownia kandydatem na marszałka Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką na marszałkinię Senatu. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica podpisały w piątek umowę koalicyjną. I wskazały kandydatów na najważniejsze stanowiska w państwie. Jest też jasna informacja: część stanowisk będzie rotacyjna.
Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi oficjalnym kandydatem na marszałka Sejmu od 13 listopada 2023 roku do 13 listopada 2025 roku. Później od 14 listopada 2025 roku do końca kadencji marszałkiem Sejmu będzie Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.
Z kolei od 13 listopada 2023 roku do 13 listopada 2025 roku marszałkinią Senatu będzie Małgorzata Kidawa Błońska z Koalicji Obywatelskiej. Co ciekawe, po dwóch latach kandydata lub kandydatkę na funkcje marszałka również wskaże Koalicja Obywatelska.
To oficjalne zapisy umowy koalicyjnej, którą w piątek podpisały ugrupowania opozycyjne: Lewica, Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska. Takie zapisy umowy potwierdzają, że funkcje marszałków w obu izbach parlamentu będą rotacyjne.
Wiemy już też, ilu przedstawicieli chcą mieć ugrupowania opozycyjne w przyszłej kadencji Sejmu i Senatu. W prezydium Sejmu znajdzie się dwóch wicemarszałków Sejmu z Koalicji Obywatelskiej. Trzecia Droga, a konkretnie PSL, również wskaże jednego wicemarszałka Sejmu - na całą kadencję.
Co ciekawe, Nowa Lewica wskaże swojego wicemarszałka na pół kadencji: od 13 listopada 2023 do 13 listopada 2025 roku, a później w to miejsce wskoczy kolejny wicemarszałek Sejmu z ramienia Trzeciej Drogi - ale już z Polski 2050 Szymona Hołowni (od 14 listopada 2023 do końca kadencji).