Scholz sprowadzony do schronu. Zawył alarm
Do nerwowej sytuacji doszło we wtorek w Izraelu. Po włączeniu się alarmu przeciwrakietowego, do schronu musiał się udać kanclerz Niemiec. Olaf Scholz przebywa z wizytą na Bliskim Wschodzie.
Z powodu ogłoszenia alarmu przeciwrakietowego kanclerz Olaf Scholz (SPD), przebywający z wizytą w Tel Awiwie, musiał udać się do schronu na terenie ambasady Niemiec - poinformowała we wtorek wieczorem dpa. W centrum miasta słychać było eksplozje związane z użyciem systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome (Żelazna Kopuła).
Kanclerz pozostał tam przez kilka minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strzelanina w Brukseli. Relacja świadka mrozi krew w żyłach
Alarm w Izraelu. Kanclerz Niemiec musiał zbiec do schronu
Scholz przybył do Izraela we wtorek po południu z wizytą solidarnościową. Oprócz spotkania z premierem Benjaminem Netanjahu, odbył także rozmowę z prezydentem Icchakiem Herzogiem.
Od 7 października trwa konflikt między operującą ze Strefy Gazy palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, a siłami zbrojnymi Izraela. Izraelskie wojsko intensywnie bombarduje cele w palestyńskiej eksklawie, związane z Hamasem w odpowiedzi na atak Hamasu na Izrael, w którym zginęło około 1300 cywilów.
Tel Awiw uważany jest za stosunkowo bezpieczny, jednak także tutaj kilka razy dziennie mają miejsce alarmy rakietowe. Syreny alarmowe zawyły także podczas zeszłotygodniowej wizyty szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni) i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
W środę odbędzie się czterostronny szczyt w sprawie wojny
W środę w Ammanie odbędzie się czterostronny szczyt w sprawie wojny palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas z Izraelem; obecni będą przywódcy Jordanii, USA, Egiptu i Palestyny - powiadomił we wtorek dwór królewski jordańskiego monarchy.
Na zaproszenie króla Abdullaha II w stolicy Jordanii pojawią się prezydent USA Joe Biden, prezydent Egiptu Abdel Fattah as-Sisi oraz przywódca Palestyny Mahmud Abbas - poinformowała agencja Reutera.
Celem spotkania będzie przedyskutowanie "niebezpiecznych reperkusji" wojny dla regionu, a także poszukiwanie politycznego rozwiązania kryzysu. Oprócz spotkania z prezydentem Bidenem planowany jest również trójstronny szczyt z udziałem przywódców Jordanii, Egiptu i Palestyny.