Trwa ładowanie...

Schetyna: Wezwiemy do obywatelskiego nieposłuszeństwa

- Mamy w Polsce do czynienia z ekipą podpalaczy, którzy chcą doprowadzić do wojny domowej i rządów będących agresywnym atakiem na wolność - mówił podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej jej przewodniczący Grzegorz Schetyna. Wezwał też do obywatelskiego nieposłuszeństwa w sprawie abonamentu RTV.

Schetyna: Wezwiemy do obywatelskiego nieposłuszeństwaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1zdwih
d1zdwih

"PiS to ekipa podpalaczy"

W Warszawie zebrała się Rada Krajowa PO. Ma powołać zespół, który przygotuje ofertę programową na przyszłoroczne wybory samorządowe.

- Z niedowierzaniem w ostatnich miesiącach patrzymy na to, co można zrobić z Polską, wolnością, niezależnością, jak można prześladować i upokarzać ludzi, jak można czynić zło i jak można budować z Polski pośmiewisko w Europie, i na świecie - mówił Grzegorz Schetyna.

d1zdwih

- Dzisiaj mamy w Polsce do czynienia z ekipą podpalaczy, którzy chcą podpalić nasz kraj, doprowadzić do domowej wojny, którzy chcą konfliktu, niechęci, zła, zwycięstwa rządów, które są przeciw, które są agresywnym atakiem na wolność - podkreślił lider PO.

- Dlatego mówimy dzisiaj: nie będzie na to zgody - oświadczył.

Schetyna nawiązał też do kongresu PiS. Patrzymy na to przez pryzmat ich dokonań jeśli chodzi o konstytucję i tworzenie wyjątkowej roli jednej partii. Znamy to, niektórzy z nas pamiętają te czasy lat 70. i 80. Dzisiaj jest tak samo, dzisiaj ten obraz, który będą widzieć telewidzowie, to obraz działaczy siedzących obok pierwszego sekretarze. Dzisiaj dziennikarze i komentatorzy będą analizować, kto siedzi bliżej prezesa, a kto dalej, kto ma większy wpływ na rzeczywistość, a kto ma mniejszy, kto został wysłany w delegację i będzie odsunięty - mówił Schetyna.

- Rządy PiS to trudny czas dla wolności - mówił Schetyna podczas Rady Krajowej partii. Zadeklarował, że Platforma zrobi wszystko, żeby wolnością mogły się cieszyć miliony Polaków.

d1zdwih

- Zawsze byliśmy w Platformie Obywatelskiej gotowi do tego, żeby budować, projektować, żeby pisać nowe inicjatywy, żeby zagospodarowywać naszą polską wolność, żeby robić wszystko, żeby tą wolnością mogły się cieszyć miliony Polaków. Zawsze się nam to udawało - podkreślił Schetyna.

Schetyna kontra Petru - kto liderem opozycji?

"Telewizja publiczna tworzy politykę nienawiści"

- Jeżeli nie szanuje się demokracji parlamentarnej, nie szanuje się praw opozycji, to dzieją się następne złe rzeczy, które robi dzisiaj PiS - mówił lider PO.

d1zdwih

- To jest rozniecanie fali nienawiści, szukanie wrogów. Polityka braku tolerancji, brutalnego chamstwa, wskazywania wrogów gorszego sortu. To jest polityka PiS - podkreślił Schetyna. - Dzisiaj widzimy, że ten proces nie zamyka się tylko do parlamentu, czy tylko do studiów radiowych czy telewizyjnych, nie jest elementem dialogu politycznego - dodał.

- Dzisiaj, wczoraj w tych dniach słyszymy, że w Polsce nie wpuszcza się do kościoła matki z dzieckiem, które ma ciemniejszą karnację. Dzisiaj słyszymy, że w tramwaju bije się człowieka, który mówi innym językiem. W zeszłym tygodniu słyszymy, że pluje się w twarz osobie, która jest inaczej ubrana. Widzieliśmy te obrazy. To jest obraz z Radomia, to jest obraz kopania uczestników pokojowej demonstracji KOD. To jest polityka państwa PiS. To jest polityka nienawiści - mówił Schetyna.

- Nie możemy wspólnie na to pozwolić - podkreślił szef PO.

Schetyna przekonywał, że jednym z elementów, który wpływa na tworzenie "polityki nienawiści", jest telewizja, która, jak mówił, "dzisiaj stosuje propagandę". - Ta telewizja, tak zwana publiczna to hańba tych, którzy ją stworzyli, którzy ją prowadzą. To hańba dla tych, którzy występują w tych programach, to hańba dla tych, którzy budują językiem nienawiści podział i potwierdzają obecność kilku sortów w polskiej polityce i w polskim życiu publicznym. To jest symbol i to jest element przemysłu nienawiści, który prowadzi PiS - stwierdził.

d1zdwih

- Odpowiecie za to wszystko, co dzisiaj robicie - oświadczył szef Platformy.

"Po zwycięskich wyborach rozliczymy władzę PiS"

W swoim wystąpieniu na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy w Warszawie Schetyna zapowiedział m.in. rozliczenie i zbadanie "największej afery ostatnich lat", jaką, jego zdaniem, jest "afera SKOK-ów, która kosztowała Polaków blisko 5 miliardów złotych". - Ci, którzy oszukiwali Polaków, ci, którzy oszukiwali budżet, zapłacą za to - oświadczył.

Schetyna zapowiedział, że w sprawie SKOK-ów powołana zostanie komisja śledcza. Jeśli nie uzyska ona poparcia obecnego Sejmu, to Platforma utworzy "specjalny zespół parlamentarny, który przygotuje prace komisji".

Szef Platformy zapowiedział również "wyjaśnienie powiązań" szefa MON Antoniego Macierewicza, którego nazwał "niszczycielem Wojska Polskiego". - Zajmiemy się tym po zwycięskich wyborach, ale już dzisiaj zajmie się tym zespół, którym kieruje Marcin Kierwiński, który zajmuje się odkłamywaniem kłamstw smoleńskich. On także będzie przygotowywał prace komisji śledczej, która będzie powołana przez nas w następnym Sejmie - zaznaczył.

d1zdwih

"Wezwiemy do obywatelskiego nieposłuszeństwa"

Szef PO odniósł się także do projektu ws. abonamentu, nad którym toczą się prace w Sejmie. Jak ocenił, jest to "projekt dofinansowania telewizji Kurskiego". - Prywatnej tak naprawdę telewizji, która jest telewizją (...) nienawiści - dodał.

- Jeżeli będzie tak, że na wniosek tej telewizji parlament przyjmie podniesienie haraczu na tę telewizję, wezwiemy do obywatelskiego nieposłuszeństwa, do niepłacenia tej opłaty - zapowiedział Schetyna.

Jak dodał, Platforma nie zostawi "tych, którzy będą zastraszani i karani za niepłacenie abonamentu". - Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: po wyborach ci wszyscy, którzy będą karani za niepłacenie abonamentu będą mogli liczyć na rekompensatę. Obiecuję to - zadeklarował. Zaznaczył, że politycy PO także nie będą go płacić.

- Dzisiaj Polacy stoją przed jasnym wyborem: czy państwo autorytarne, budowane na nienawiści, które dryfuje po peryferiach Europy i szuka tego pomysłu, tej drogi, żeby od niej odejść. To jest wizja Jarosława Kaczyńskiego, o tym wszyscy wiedzą. Czy też Polska oparta na świętych dla nas zasadach, na zasadach świętych dla PO - Polska wolna, solidarna, europejska, bezpieczna i zakotwiczona w NATO, z silnym, podmiotowym miejscem w UE. To jest nasza wizja, to będziemy realizować - mówił lider Platformy.

- My dzisiaj musimy wiedzieć, że jesteśmy w polityce, w życiu publicznym po to, żeby Polskę ocalić przed PiS-em i zrobimy to - zaznaczył Schetyna. - Za rok w wyborach samorządowych, za dwa lata w wyborach parlamentarnych będąc razem zwyciężymy. Obiecuję wam to - dodał.

Źródło: WP, PAP, TVN24

d1zdwih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zdwih
Więcej tematów