Trwa ładowanie...
d407y5h

Schetyna: w Sejmie widzieliśmy festiwal chamstwa i wulgarności w wykonaniu posłów PiS

• Platforma Obywatelska złoży wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego
• Schetyna: w Sejmie widzieliśmy festiwal chamstwa i wulgarności w wykonaniu posłów PiS
• Neumann: marszałek Kuchciński dostrzega źdźbło u opozycji, ale nie widzi belki w oku posłów PiS
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Schetyna
Grzegorz Schetyna (WP)
d407y5h

Zobacz także galerię: http://wiadomosci.wp.pl/posel-pis-pokazal-srodkowy-palec-w-sejmie-6034076077397121g

Klub PO złoży wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego (PiS) z funkcji marszałka Sejmu - zapowiedział z mównicy sejmowej przewodniczący klubu Platformy Sławomir Neumann.

W swoim wystąpieniu szef klubu Platformy odniósł się do sposobu prowadzenia obrad i decyzji podjętych przez marszałka Sejmu podczas piątkowego głosowania nad poprawkami do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

d407y5h

W pewnym momencie burzliwej debaty w czasie tego głosowania, posłowie Nowoczesnej wzywali organy samorządu prawniczego, by wyciągnęły konsekwencje wobec posłów PiS - prawników, którzy głosowali za zmianami w sprawie TK. Posłowie PiS odpowiadali, że każdy z wybranych posłów ma wolny mandat, a takie deklaracje podczas głosowań stanowią pogróżki, które - według Marka Suskiego z PiS - należy zgłosić do prokuratury, jako groźby karalne.

Marszałek Kuciński po kolejnym tego typu wystąpieniu następnego posła Nowoczesnej powiedział, że - nawet jeśli sprawa wobec niego zostanie skierowana do komisji regulaminowej - nie dopuści do zadawania kolejnych pytań i zgłaszania wniosków formalnych do końca głosowań w sprawie poprawek do ustawy o TK. W reakcji na tę decyzję marszałka, z ław opozycji rozległy się okrzyki "cenzura".

Przed tą deklaracją marszałek Kuchciński wielokrotnie zwracał uwagę zabierającym głos posłom opozycji, że ich wystąpienia nie są wnioskami formalnymi oraz pytaniami do głosowanych w danym momencie poprawek. Jak stwierdził, w ten sposób "utrudniali prowadzenie obrad".

Neumann zabrał głos po głosowaniach nad poprawkami Senatu do ustawy o TK, a przed głosowaniem nad senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

d407y5h

- Panie marszałku, jako że nie dał pan możliwości rozmowy o TK, to muszę zapytać pana przy okazji ryb - powiedział szef klubu Platformy. - Macie narzędzia, jeżeli nie zgadzacie się z tym, żeby iść do komisji etyki, ale należy dopuścić te ryby też do głosu - dodał.

- My nie chcemy kierować pana do komisji regulaminowej, panie marszałku. Klub Platformy bezpośrednio po głosowaniu złoży wniosek o pana odwołanie - oświadczył Neumann. W rozmowie z dziennikarzami stwierdził następnie, że "marszałek Kuchciński dostrzega źdźbło u opozycji, ale nie widzi belki w oku posłów PiS". - Takiego stylu prowadzenia obrad nie było w historii niepodległej Polski - oskarżał.

Wtórował mu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - W Sejmie widzieliśmy festiwal chamstwa i wulgarności w wykonaniu posłów PiS - mówił szef PO.

- Wprowadzono nowy system pracy funkcjonowania Sejmu - to agresja, brak elementarnej kultury i kneblowanie opozycji. Przecież nie na tym polega debata parlamentarna. Za 3 lata i parę miesięcy będziemy mieli wybory i PiS wróci do ław opozycji, a wtedy będziemy im systematycznie przypominać ich zachowanie - zapowiedział Schetyna.

d407y5h

Sposób przeprowadzenia głosowań przez marszałka skrytykował również szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Pan marszałek nie uszanował wolności sprawowania mandatu posłów opozycji. (...) Nie uczynicie z tego Sejmu niemego - mówił.

Szef PSL zaapelował również do marszałka Kuchcińskiego o przekazanie prowadzenia obrad jednemu z wicemarszałków i "przywrócenie stosowania regulaminu".

- Muszę stwierdzić, że wprowadzacie państwo obstrukcję pod obrady Sejmu - odpowiedział Kuchciński, zwracając się do posłów opozycji.

d407y5h

Podziel się opinią

Share
d407y5h
d407y5h
Więcej tematów