Trwa ładowanie...
d4lo3bz

Sankcje finansowe dla Polski? Nie ma o nich mowy we wniosku KE do TSUE

Członkowie partii rządzącej komentowali już informację, że Polska przez zmiany w sądownictwie zostanie finansowo ukarana. I choć to niewykluczone, okazuje się jednak, że KE o takie ewentualne sankcje TSUE nie prosiła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski rząd ma czas na zajęcie stanowiska do 13 lutego
Polski rząd ma czas na zajęcie stanowiska do 13 lutego (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d4lo3bz

"TSUE może wydać postanowienie o zakazie wykonywania przepisów powołujących Izbę Dyscyplinarną SN oraz ustanowieniu zabezpieczenia finansowego w wysokości 2 mln euro dziennie" - donosiła "Rzeczpospolita". Jednak, jak dowiedział się PAP, Komisja Europejska we wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o ewentualne nałożenie sankcji finansowych na Polskę nie prosiła.

Jednocześnie KE zastrzegła "możliwość ich zastosowania w przypadku, gdyby Polska nie zastosowała się do środków tymczasowych, jeśliby zostały nałożone" - przekazało PAP źródło w KE.

Przypomnijmy, że po publikacji "Rzeczpospolitej" służby prasowe TSUE podkreśliły, że informacje dziennika nie pochodzą z TSUE. Zaznaczyły też, że nie będą komentowały informacji dotyczących wniosku KE o środki tymczasowe. Polska ma czas do 13 lutego, by formalnie ustosunkować się do skargi Komisji Europejskiej.

d4lo3bz

*Zobacz też: Borys Budka odpowiada Zbigniewowi Ziobrze: wyjątkowa hipokryzja *

"Rzeczpospolita" w swoim tekście powołując się na opinie ekspertów, zaznaczył, że możemy mieć do czynienia z tzw. przeciekiem kontrolowanym. Do Polski dotarły doniesienia o karach, "aby skłonić ją do dobrowolnego zachowania, które umożliwi uniknięcie decyzji o karze".

d4lo3bz

Co na to wszystko PiS? - Na jakiej podstawie to miałoby się zdarzyć, skoro sprawy związane z sądownictwem nie są objęte traktem europejskim? Straszenie tego rodzaju działaniami czy straszenie Polaków tym, że środki europejskie zostałyby w jakiś sposób zablokowane, to jest przykład typowej negatywnej kampanii - ocenił minister Michał Dworczyk.

Źródło: Interia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lo3bz

Podziel się opinią

Share
d4lo3bz
d4lo3bz
Więcej tematów