Wielkanoc w innych krajach. Świąteczna podróż dookoła świata
Czy zastanawiasz się, jak inne kraje świętują Wielkanoc? Zobacz, jak różnorodnie i barwnie obchodzi się to święto poza granicami Polski. Od głośnych i pełnych pasji procesji w Hiszpanii, aż po wzniosłe greckie ceremonie w Wielką Sobotę. Każdy kraj ma swoją unikalną historię do opowiedzenia.
29.03.2024 16:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wielkanoc to radosny czas, który łączy ludzi na całym świecie. Chociaż znana jest przede wszystkim jako okres głębokiej duchowości i tradycji religijnych, to właśnie różnorodność obchodów sprawia, że jest ona tak wyjątkowa. Od kolorowych pochodów w Europie, po wyjątkowe zwyczaje w odległych krajach - Wielkanoc oferuje szeroki wachlarz kulturowych doświadczeń.
W tym artykule zabierzemy cię w podróż po różnych zakątkach świata, aby pokazać, jak ta szczególna okazja jest świętowana poza granicami Polski. Poznasz tradycje, które mogą zaskoczyć, zainspirować i wywołać zachwyt.
Polska
W Polsce Wielkanoc to czas tradycji i rodzinnego ciepła, symbolizujący wiosnę i odrodzenie.
Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów, gdzie do kościołów niesie się koszyki z jajkami, symbolizującymi życie, barankiem paschalnym - symbolem Chrystusa – oraz chlebem, reprezentującym jego ciało.
Rodziny spotykają się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym, na którym nie brakuje żurku, paschy, mazurka oraz dodatków jak chrzan i ćwikła.
W poniedziałek ludzie bawią się w śmigus-dyngus, polewając się wodą, co ma zapewnić zdrowie i szczęście. Tradycją jest również wspólne malowanie jajek - pisanek.
Włochy
Włochy świętują Wielkanoc, czyli "Pasqua", z religijnym zaangażowaniem i kulinarnym entuzjazmem. Wielka Sobota to czas na przygotowanie "Colomba Pasquale", słodkiego chleba w kształcie gołębicy, a "Agnello", pieczona jagnięcina, dominuje na stołach w Wielkanoc. Popularna jest również "Torta Pasqualina", czyli tarta z jajkiem i szpinakiem.
Niedzielne obiady to okazja do delektowania się regionalnymi daniami, w tym makaronami, mięsem i rybami oraz słodkościami, jak czekoladowe jajka.
Poniedziałek, "Pasquetta", to dzień na pikniki i cieszenie się wiosną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grecja
W Grecji Wielkanoc, czyli "Pascha", to czas duchowej odnowy i rodzinnych świąt. Typowe jest spożywanie "Magiritsa", zupy z podrobów jagnięcych i ziół, która kończy Wielki Post.
W Wielkanocną Niedzielę Grecy przyrządzają pieczoną jagnięcinę na otwartym ogniu, co stanowi symbol odrodzenia.
Tradycyjny jest również "Tsoureki", słodki chleb wielkanocny, oraz czerwone jajka, symbolizujące krew Chrystusa.
Święto to łączy spotkania z rodziną i przyjaciółmi, śpiew i taniec, a wszystko to ma na celu celebrowanie bogactwa greckiej kultury oraz tradycji.
Hiszpania
W Hiszpanii "Semana Santa" to czas religijnych procesji i tradycji. Pochody, jak w Sewilli czy Madrycie, są esencją kultury hiszpańskiej Wielkanocy.
W kuchni dominuje "Torrijas", czyli deser przypominający tost francuski z mlekiem, cynamonem i miodem. "Mona de Pascua", słodkie ciasta z jajkami czy figurkami, pełnią rolę tradycyjnego prezentu dla dzieci.
Typowym daniem na Wielki Piątek jest natomiast "Potaje de Vigilia", a więc wegetariańska zupa z ciecierzycy i szpinaku.
Hiszpańska Wielkanoc łączy religijność z radością, splatając kulinarne tradycje z dziedzictwem kulturowym.
Zobacz także
Filipiny
Na Filipinach Wielkanoc to okres religijnych obchodów i duchowości. Charakterystyczne są rekonstrukcje Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek, w czasie których mogą zdarzyć się symulacje ukrzyżowania.
"Salubong" w Wielką Niedzielę, czyli rekonstrukcja spotkania Chrystusa z Matką Bożą, jest emocjonalnym punktem kulminacyjnym.
Kulinarnie, choć Wielkanoc nie jest tak bogata jak Boże Narodzenie, popularne są różnego rodzaju ciasta ryżowe, jak "Bibingka" i "Puto". Filipińska Wielkanoc podkreśla znaczenie wiary i odnowy duchowej.
Australia
W Australii Wielkanoc to okazja do rodzinnego wypoczynku. Łączy elementy religijne z nowoczesnymi zwyczajami. Obchody obejmują ceremonie religijne i rodzinne spotkania. Unikalną tradycją jest figura "Easter Bilby", symbolizująca ochronę rodzimych gatunków - torbaczy. Dzieci biorą udział w łowach na wielkanocne jajka związane z tą postacią.
Do tradycji kulinarnych zalicza się spożywanie czekoladowych jajek wielkanocnych oraz "Hot Cross Buns", czyli słodkie bułeczki z przyprawami. Popularny są pikniki oraz grille na świeżym powietrzu, które podkreślają początek jesieni.
Australijska Wielkanoc łączy duchowość z relaksem, z naciskiem na ochronę fauny i rodzinne świętowanie.
Meksyk
W Meksyku Wielkanoc, czyli "Semana Santa", łączy religijne ceremonie z kulturowymi tradycjami. Centralne miejsce zajmują procesje z Wielkiego Czwartku i Piątku, przedstawiające sceny z Pasji Chrystusa.
Święta są okazją do festiwali i targów, gdzie można spróbować tradycyjnych meksykańskich potraw, głównie ryb i owoców morza, co jest zgodne z wielkopostną tradycją. Charakterystycznym zwyczajem w Wielką Sobotę jest "Quema de Judas", czyli palenie kukieł Judasza. Rytuał ten symbolizuje potępienie zdrady i zwycięstwo dobra. Meksykańska Wielkanoc to mieszanka duchowości, tradycji i radości.
Wielkanoc jest rozmaicie świętowana w różnych zakątkach świata. Każdy kraj ma swój unikalny sposób celebrowania tych dni. Na Filipinach i w Meksyku tradycje wielkanocne są pełne kolorów i różnorodnych zwyczajów. A w Australii święta te przyjmują bardziej nowoczesny i komercyjny charakter, choć i tam nie brakuje elementów tradycyjnych. Te różnorodne sposoby obchodzenia Wielkanocy odzwierciedlają kulturową różnorodność i bogactwo, ukazując globalną naturę tego święta.
Autor: NaukaJedzenia.pl