Rzuciła Putinowi rękawice. Została zdyskwalifikowana
Była dziennikarka telewizyjna Jekaterina Duncowa została w sobotę zdyskwalifikowana jako kandydatka w kolejnych wyborach prezydenckich w Rosji. Członkowie Centralnej Komisji Wyborczej jednomyślnie odrzucili jej kandydaturę, powołując się na "liczne naruszenia". - Jesteś młodą kobietą, masz wszystko przed sobą - usłyszała Duncowa od szefowej CKW.
Dyskwalifikacja uniemożliwia jej kandydowanie przeciwko Władimirowi Putinowi z ramienia opozycji wobec wojny w Ukrainie - pisze Reuters.
Wystąpiła przeciwko dyktatorowi
Członkowie Centralnej Komisji Wyborczej jednomyślnie odrzucili jej kandydaturę, powołując się na "liczne naruszenia" w dokumentach złożonych przez nią na poparcie swojej kandydatury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krytycy Putina twierdzą, że decyzja ta pokazała, że nikt o autentycznie opozycyjnych poglądach nie będzie mógł stanąć przeciwko dyktatorowi w marcu przyszłego roku w pierwszych wyborach prezydenckich od rozpoczęcia 22-miesięcznej wojny.
Kreml twierdzi, że Putin wygra, ponieważ cieszy się prawdziwym poparciem społeczeństwa, a sondaże opinii publicznej wynoszą około 80 proc.
40-letnia Duntsova napisała na swoim kanale w Telegramie, że zaskarży decyzję CKW do Sądu Najwyższego. Decyzję o dyskwalifikacji nazwała "nieuzasadnioną i niedemokratyczną".
"Jesteś młodą kobietą, masz wszystko przed sobą"
"Ta decyzja polityczna pozbawia nas możliwości posiadania własnego przedstawiciela i wyrażania poglądów odbiegających od oficjalnego, agresywnego dyskursu" - stwierdziła.
Przewodnicząca komisji wyborczej Ella Pamfilova przesłała Duncowej "słowa pocieszenia".
- Jesteś młodą kobietą, masz wszystko przed sobą. Każdy minus zawsze można zamienić w plus. Każde doświadczenie pozostaje doświadczeniem - powiedziała Pamfilova.
"Kiedy w zeszłym miesiącu Duncowa oświadczyła, że chce kandydować, komentatorzy różnie opisywali ją jako szaloną, odważną lub jako część planu opracowanego przez Kreml mającego na celu stworzenie pozorów konkurencji" - pisze Reuters.
- Każda rozsądna osoba, która zdecydowałaby się na ten krok, bałaby się, ale strach nie może zwyciężyć - powiedziała Duncowa w listopadowym wywiadzie, w którym wezwała do uwolnienia więźniów politycznych i stwierdziła, że Rosjanie są "bardzo zmęczeni" konfliktem w Ukrainie.
Nawalny zniknął. Nie ma z nim kontaktu
Ponieważ 71-letni Putin ma pełną kontrolę nad dźwigniami władzy, zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy twierdzą, że rozpocznie nową sześcioletnią kadencję, która, jeśli ją zakończy, uczyni go władcą Rosji najdłużej sprawującym urząd od XVIII wieku – trwającym dłużej niż wszyscy władcy radzieccy, w tym Józef Stalin.
Jego najbardziej znany przeciwnik Aleksiej Nawalny odsiaduje wyroki w sumie ponad 30 lat więzienia, a jego zwolennicy twierdzą, że nawet nie wiedzą, gdzie on przebywa, po tym jak powiedziano im, że na początku miesiąca przeniesiono go z poprzedniej kolonii karnej. Prawnicy ostatni raz kontaktowali się z nim 6 grudnia.