Rządowa korekta założeń polityki energetycznej
Rząd przyjął ocenę realizacji i korektę
"Założeń polityki energetycznej Polski do 2020 roku", w którym za
cel strategiczny uznano redukcję kosztów funkcjonowania energetyki
i poprawę stanu bezpieczeństwa energetycznego.
02.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Prawo energetyczne z 1997 roku zobowiązuje ministra gospodarki, aby w porozumieniu z ministrem finansów przedstawiał rządowi co dwa lata ocenę realizacji założeń polityki energetycznej państwa wraz z ewentualnymi propozycjami korekty i krótkoterminową prognozą na okres nie dłuższy niż pięć lat.
W ocenie rządu słabe rezultaty prywatyzacji energetyki są wynikiem braku spójnej strategii restrukturyzacji i prywatyzacji elektroenergetyki i gazownictwa, a dotychczasowy program działania państwa został zrealizowany w niewielkim zakresie.
Nie zostały przede wszystkim zrealizowane podstawowe zadania polityki inwestycyjnej w ocenianym okresie (2000-2001) - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Według rządu największe zmiany w "Założeniach" są przewidywane w gazownictwie i elektroenergetyce, które po włączeniu do unijnego rynku energii będą musiały sprostać zagranicznej konkurencji.
Na przełomie lat 2003/2004 sektor paliwowo-energetyczny powinien być gotowy do włączenia się w struktury europejskie - poinformowało CIR.
W ciągu najbliższych kilkunastu lat krajowa energetyka będzie nadal oparta na węglu. Rząd przyznał, że jedynie w zabudowie rozproszonej lub dla zmniejszenia emisji gazów zakłada się wzrost zużycia biopaliw lub gazu. W tym celu rząd przygotuje specjalny program gospodarczy.
Jak poinformował CIR, polityka właścicielska rządu powinna doprowadzić m.in. do restrukturyzacji państwowego sektora energetycznego, poprawy jakości obsługi obywateli w dostawach energii i gazu.
Do końca bieżącego półrocza minister Skarbu Państwa przedstawi założenia systemu nadzoru właścicielskiego nad państwową częścią sektora napisano w komunikacie CIR.
Centrum Informacyjne Rządu nie podało szczegółów dotyczących strategii prywatyzacyjnej sektora.
Według wcześniejszych informacji wiceministra gospodarki Marka Kossowskiego planowane jest oddzielenie w zakładach dystrybucyjnych działalności przesyłowej od sprzedaży prądu. Jak poinformował we wtorek dziennikarzy minister skarbu Wiesław Kaczmarek, w sprawie tej porozumiały się resorty gospodarki, skarbu i finansów.
Strategia zakłada również, że niektóre elektrownie nie będą prywatyzowane. Według nieoficjalnych informacji chodzi tutaj o zakłady opalane węglem brunatnym, m.in. Elektrownię Bełchatów.(iza)