Trwa ładowanie...
d3zxtin

Rząd zorganizuje państwowy marsz 11 listopada. "Decyzja prezydenta i premiera"

- Ustalono, że zostanie zorganizowany wspólny, biało-czerwony marsz- poinformował na briefingu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Decyzję podjęli wspólnie Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. To reakcja na zakaz Marszu Niepodległości w Warszawie, który wydała prezydent stolicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Błażej Spychalski podkreślił, że inne marsze na tej samej trasie będą nielegalne
Błażej Spychalski podkreślił, że inne marsze na tej samej trasie będą nielegalne (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3zxtin

- Organizacją marszu zajmie się rząd RP. Zapraszamy wszystkich Polaków, by pokazać, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną drużyną - powiedział podczas briefingu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Decyzja, jak podkreślił, została podjęta wspólnie przez Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego podczas ich spotkania w środę po południu.

Ale propozycja wyszła od "srodowisk kombatanckich". Patronat narodowy nad pochodem obejmie prezydent RP.

- Marsz będzie miał charakter uroczystości państwowych, więc inne marsze idące tą samą trasą z mocy samego prawa nie mogą mieć miejsca - podkreślił Spychalski. I zaznaczył, że prezydent zaprosił w środę do swojego Pałacu premiera "w związku z decyzją prezydent Warszawy o zakazaniu Marszu, która może skutkować dalszymi niepotrzebnymi eskalacjami negatywnych emocji".

W środę Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zakazuje pochodu Marszu Niepodległości w Warszawie. - Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania przez państwo polskie niepodległości - stwierdziła prezydent stolicy.

d3zxtin

Zobacz także: Jarosław Gowin wskazuje, co zaszkodziło Zjednoczonej Prawicy

Marsz Niepodległości i tak ma przejść Warszawą. Tego chcą narodowcy

Decyzja wywołała kontrowersje. - Była przewodnicząca PO w ten sposób albo świadomie, albo z głupoty prowokuje zamieszki. Czy w ten sposób chce pogorszyć wizerunek Polski w świecie? Albo to skrajna bezmyślność, albo prowokacja – powiedział w rozmowie z WP europoseł Ryszard Czarnecki.

d3zxtin

Organizatorzy marszu zapewnili jednak, że zamierzają się od tej decyzji odwołać w czwartek rano. - W ocenie naszych prawników zakaz zostanie uchylony, bo jego podstawy są właściwie żadne - powiedział w rozmowie z RMF FM wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

Nie są również przekonani do propozycji wspólnego marszu, z którą wyszli rząd i prezydent. Wcześniej prowadzono rozmowy w tym kierunku, ale politycy PiS uznali, że nie pójdą w marszu, na którym pojawią się flagi inne niż biało-czerwone.

d3zxtin

Bosak przyznał, że jest bardzo zaskoczony informacją o trasie rządowego przemarszu. - Wyglądałoby to jak próba przejęcia Marszu Niepodległości, na co politycy mieli apetyt już od dawna - podkreślił.

I zapewnił, że Marsz Niepodległości przejdzie tak, jak zaplanowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3zxtin

Podziel się opinią

Share

d3zxtin

d3zxtin
Więcej tematów