Rybiki cukrowe. Jak z nimi walczyć? Proste triki

Rybiki cukrowe najczęściej można zauważyć w łazience lub w kuchni, a więc w miejscach ciemnych, ciepłych i o dużej wilgotności. Choć są niewielkie i raczej siedzą schowane w zakamarkach, mogą wydawać się uciążliwe. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by pozbyć się ich ze swojego domu.

Rybik cukrowy
Rybik cukrowy
Źródło zdjęć: © Getty Images, Wikimedia Commons | JS, Martin Barraud
Monika Mikołajewicz

08.08.2023 | aktual.: 09.08.2023 14:20

Inna nazwa rybików cukrowych to srebrzyki. Nazwę tę zawdzięczają swojej charakterystycznej srebrnej barwie łusek, którymi są pokryte. Jak wyjaśnia serwis polki.pl, insekty te są niewielkie, mają długość mniej więcej jednego cm. Pojawiają się dość powszechne w naszych domach, a przez to są uważane za uciążliwe. Może się wydawać, że nie da się ich pozbyć z domu - są bowiem płochliwe i dość szybkie, mogą chodzić po ścianach lub siedzieć w szafkach. Ale wystarczy kilka prostych sposobów, by przestać widywać je w swojej łazience, kuchni czy toalecie.

Domowe sposoby na rybiki

Tych małych insektów lepiej nie ignorować. Średnia długość ich życia wynosi bowiem cztery lata, a w odpowiednich dla nich warunkach czas ten może przedłużyć się nawet dwukrotnie. Na szczęście srebrzyki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, nie niszczą też przedmiotów - jednak bardzo szybko się rozmnażają.

Walka z rybikami nie wymaga użycia środków chemicznych. Wystarczy wykorzystać ich słaby punkt, czyli zamiłowanie do cukrów. W prosty sposób można przygotować na nie pułapkę. Wystarczy tak obkleić słoik taśmą, by srebrzyki mogły się po nim wspinać. Do środka naczynia trzeba włożyć kawałek chleba i trochę cukru. Insekty chętnie pójdą po ulubione kąski, ale nie będą już wstanie wspiąć się po gładkim szkle na zewnątrz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Można też spróbować przetrzeć płytki podłogowe i ścienne kwasem borowym wymieszanym z cukrem pudrem. Jednak jest to metoda bezpieczna tylko tam, gdzie nie ma dzieci i zwierząt. Kwas borowy jest bowiem trujący nie tylko dla rybików.

Bezpieczniejsze jest spryskanie powierzchni octem zmieszanym z olejkiem lawendowym i rozmarynowym. Podobnie zadziała soda oczyszczona połączona z rozmarynem lub pokruszonym liściem laurowym. Prostym i szybkim sposobem jest też rozsypanie proszku do pieczenia w szczelinach, rogach i innych zakamarkach, w których lubią pojawiać się rybiki. Srebrzyki nie lubią ponadto lawendy, cynamonu i ostrych przypraw.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)