Drzemka w pracy? Zdecydowanie tak. A jeśli nie możesz? Odkryli inny sposób

Nauka potwierdziła, że drzemka w ciągu dnia ma zbawienny wpływ na organizm. Zarwana noc, deszczowa pogoda, życie na pełnych obrotach - to wszystko może prowadzić do niekontrolowanej senności w ciągu dnia. Największy problem pojawia się, gdy zmęczenie dopada nas w pracy, a nadmiar obowiązków i goniące deadline’y nie pozwalają na dłuższy odpoczynek. Co wtedy, jeśli drzemka nie jest możliwa?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | ozgurdonmaz
Monika Mikołajewicz

03.08.2023 | aktual.: 03.08.2023 13:15

Najprostszą metodą na zmęczenie jest oczywiście sen. Jednak w czasie pracy trudno pozwolić sobie na taką formę relaksu. Jak podaje serwis livecareer.pl, istnieją inne sposoby na to, by dodać sobie nieco energii i dotrwać do wieczora, kiedy będzie można spokojnie położyć się spać.

1. Kawa, herbata, a nawet woda

Zwykle, gdy mówimy o rozbudzeniu, pierwszą myślą staje się kawa. Nic w tym dziwnego. Zawiera ona pobudzającą kofeinę, którą można znaleźć także w napojach energetycznych. Również herbata może służyć środek pobudzający, zwłaszcza mocna lub yerba mate. Należy jednak pamiętać, że kofeina czy teina dają jedynie chwilowe pobudzenie.

Warto mieć świadomość, że zmęczenie może wynikać także ze słabego nawodnienia organizmu. Dobrze więc wypijać duże ilości wody - i to nie tylko wtedy, gdy akurat jesteśmy w słabej kondycji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

2. W zdrowym ciele wypoczęty duch

Mało co tak pobudza organizm jak dawka ruchu oraz odpowiednia dieta. Nawet podczas pracy siedzącej można pomyśleć o tym, by wstać z krzesła i wykonać nieco aktywności. Jeśli nie ma możliwości, by wyjść na zewnątrz na przechadzkę, wystarczy spacer po biurze lub korytarzu. Dobrym sposobem są też proste ćwiczenia gimnastyczne, które można wykonać, stojąc przy biurku.

Równie ważna jest właściwa dieta. Choć batoniki dodają "powera", to dodatkowa energia szybko mija wraz ze spadkiem węglowodanów w organizmie. Lepszym rozwiązaniem jest lekki, ale pożywny, posiłek. Nie decydujmy się na ciężkostrawne potrawy, bo te spowodują jedynie jeszcze większą senność.

3. Oddychaj...

Kilka głębokich wdechów z całą pewnością sprawi, że poczujesz się lepiej. Zwiększy się poziom tlenu we krwi i pobudzi krążenie. Taki oddech pomoże też zniwelować stres, rodzący się w związku ze zmęczeniem i trudnościami w wykonywaniu obowiązków. A najlepiej oddychać, gdy pomieszczenie jest dobrze przewietrzone. Duszna, gorąca przestrzeń sprzyja senności, a rzadko kiedy można podczas pracy po prostu wyjść na świeże powietrze.

4. Zadbaj o urozmaicenia

Nic tak nie pielęgnuje senności jak rutyna. Dlatego podczas sennych dni, jeśli tylko jest taka możliwość, warto zadbać o urozmaicone zadania do wykonania - tak, by nie skupiać się przez kilka godzin na jednym. A jeśli jednak jest to niemożliwe, można po prostu porozmawiać ze współpracownikami. Chwilowe oderwanie się od obowiązków może przynieść więcej korzyści niż uporczywe siedzenie przez laptopem z zamykającymi się oczami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)