Śledztwo w sprawie Manowskiej. Jest ruch Prokuratury Krajowej
Prokuratura Krajowa rozpoczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez przewodniczącą Trybunału Stanu i I prezes Sądu Najwyższego. Chodzi o niezwołanie przez Małgorzatę Manowską Trybunału Stanu na wniosek grupy jego sędziów.
Prokuratura Krajowa zainicjowała postępowanie badające potencjalne zaniedbania Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej Trybunału Stanu, dotyczące nieprzeprowadzenia zebrania w pełnym składzie Trybunału Stanu zgodnie z terminami określonymi w prawie. O rozpoczęciu śledztwa zawiadomił w piątek rzecznik Prokuratury Krajowej, prokurator Przemysław Nowak.
Prokurator Nowak przypomniał, że zawiadomienie o tej kwestii zostało złożone 12 czerwca tego roku przez grupę ośmiu członków Trybunału Stanu. Już 20 marca, sześciu sędziów Trybunału skierowało prośbę do Małgorzaty Manowskiej, pełniącej rolę I prezesa Sądu Najwyższego i równocześnie przewodniczącej TS, o zorganizowanie spotkania w komplecie oraz o dokonanie zmian w regulaminie Trybunału.
Rusza śledztwo w sprawie Małgorzaty Manowskiej. Wniosek złożyła w czerwcu grupa sędziów TS
Sędziwie sugerowali wprowadzenie metod losowania składów orzekających i zwiększenie przejrzystości obrad. Pod wnioskiem podpisali się Przemysław Rosati, Kamila Ferenc, Jacek Dubois, Marek Małecki, Marek Mikołajczyk oraz Piotr Zientarski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małgorzata Manowska, odpowiadając na ten apel w piśmie z 19 kwietnia, podkreśliła, że zgodnie z regulaminem TS, jedynie przewodniczący ma prawo inicjować zmiany w regulaminie, a nie może to być rezultatem wniosków od innych instytucji. Według niej przedstawiony wniosek nie podlega dalszemu rozpatrzeniu.
Mimo złożenia wniosku, do chwili obecnej przewodnicząca Trybunału Stanu nie zorganizowała spotkania w komplecie, co skłoniło prokuratora do rozpoczęcia śledztwa w sprawie potencjalnego naruszenia obowiązków przez urzędnika państwowego - dodał prok. Nowak.
Przeczytaj także: Tajemnicza śmierć małżeństwa na Śląsku. "Sprawa ma charakter kryminalny"
Źródło: PAP