Trwa ładowanie...

Rolnik ma dość. Nagroda 60 tys. zł za informację

W powiecie radziejowskim na Kujawach zaobserwowano niepokojące zjawisko polach kukurydzy. Podkładane są śruby i pręty, które mają zniszczyć sieczkarnie. Jeden z rolników za wskazanie sprawcy wyznaczył wysoką finansową nagrodę.

Rolnicy ostrzegają się przed akcjami wandali na polach kukurydzyRolnicy ostrzegają się przed akcjami wandali na polach kukurydzyŹródło: PAP
dvr5lfe
dvr5lfe

Na wsiach w całej Polsce trwają zbiory kukurydzy na kiszonkę. Operatorzy rolniczych maszyn mają jednak wielki problem.

Wyjazd na kukurydziane pole może teraz w każdej chwili skończyć się dramatem. Najmniejszą szkodą będzie unieruchomienie maszyny, ale są też możliwe gorsze scenariusze.

Na kolbach lub liściach kukurydzianych można w niektórych miejscach w Polsce natrafić na podrzucone podstępnie przedmioty. Nie wiadomo, jaki jest cel bandytów zastawiających takie pułapki, ale oczywiste jest, że metalowe elementy mogą zniszczyć elementy tnące sieczkarni, dostać się do paszy dla zwierząt, być przyczyną tragicznego wypadku operatora maszyny rolniczej.

dvr5lfe

Rolnicy podnieśli alarm. Mają problem z wandalami na polach

Jak podaje "Tygodnik Rolniczy", taka sytuacja zdarzyła się ostatnio kilkukrotnie na terenie powiatu radziejowskiego w województwie kujawsko-pomorskim. W ubiegłym tygodniu w gminie Topólka Andrzej Dadzibóg, właściciel firmy handlowo-usługowej, podczas prac na polu kukurydzy znalazł coś, co rolnicy nazwali "złotą kolbą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Groźne odkrycie w stawie. Wędkarz zbladł po wyłowieniu reklamówki z wody

- To była kwasówka (stal kwasoodporna), owinięta gumą i zapiankowana, żeby ciężko ją było wykryć. Moja sieczkarnia dała radę, bo jest z 2018 roku i już ma zamontowany odpowiedni system ostrzegania - tłumaczy w rozmowie z "Tygodnikiem Rolniczym" poszkodowany.

Opowiada, że dwa dni później nie miał takiego szczęścia. Natrafił na pręty ze stali nierdzewnej, też owinięte gumą. Uszkodziły one maszynę, co pociągnęło za sobą koszty naprawy.

dvr5lfe

- Pręt stalowy spowodował wyrzucenie uszkodzonych elementów na odległość ok. 15 metrów na drogę, gdzie chwilę później przejeżdżał rowerzysta. Gdyby dostał w głowę, już by nie żył. Mogłoby też trafić w operatora. Nigdy do tej pory nie miałem takiej sytuacji, a w tym roku już trzy razy zdarzyła mi się "złota kolba" - mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Rolniczym" Andrzej Dadzibóg.

Sprawa została zgłoszona na policję. Ale jednocześnie rolnik postanowił działać na własną rękę. Zaoferował nagrodę pieniężną za pomoc w ujęciu sprawcy.

dvr5lfe

Ten, kto przyczyni się do rozwikłania zagadki tych bandyckich działań, może wejść w posiadanie kwoty 60 tysięcy złotych. W poszukiwaniu przestępców pomagają władze niektórych gmin, w których wystąpił taki problem.

Do podkładania rolnikom pułapek doszło w gminie Topólka i Dobre na Kujawach, ale także w gminie Wierzbinek w województwie wielkopolskim. Może się to zdarzyć w zasadzie w każdym rejonie Polski. Rolnicy muszą być czujni i przed koszeniem roślin dokonać przeglądu na polu, by upewnić się, że wandale nie próbowali podrzucać niebezpiecznych przedmiotów.

Wójt Paweł Szczepankiewicz z Wierzbinka również nagłośnił sprawę i wyznaczył nagrodę finansową za pomoc w ustaleniu sprawcy. "Operator kombajnu nie jest w stanie czegoś takiego zauważyć. Wszystko dzieje się tak szybko, że jak sieczkarnia coś takiego połknie, sieje spustoszenie w maszynie" - napisał w mediach społecznościowych.

Każdy, kto ma informacje na temat osób podkładających pułapki w kukurydzy, może skontaktować się bezpośrednio z policją.

dvr5lfe

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj