Spór o lekcje religii. Trybunał Konstytucyjny po stronie biskupów
Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie lekcji religii w szkołach. Przychylił się do wniosku I prezes SN i wydał w czwartek postanowienie zabezpieczające, zawieszając stosowanie rozporządzenia MEN w sprawie warunków organizowania lekcji religii - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska.
29.08.2024 | aktual.: 30.08.2024 06:25
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego lipcowe rozporządzenie MEN ws. warunków organizowania lekcji religii.
Zarzuciła rozporządzeniu m.in. naruszenie zasady "konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a Kościołami" oraz uniemożliwienie "nauczania religii w sposób określony programem nauczania tego przedmiotu" w związku ze stworzeniem podstaw do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Wystąpieniu do TK towarzyszył wniosek o zawieszenie stosowania zaskarżonych przepisów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Trybunał przychylił się do wniosku I prezes Sądu Najwyższego i wydał postanowienie zabezpieczające - przekazała w czwartek prezes TK Julia Przyłębska w rozmowie z wPolsce.pl. - Zabezpieczył, poprzez zawieszenie stosowania tego aktu prawnego, czyli rozporządzenia, do czasu wydania orzeczenia przez TK - wyjaśniła.
Przyłębska zapowiedziała również, że w najbliższym czasie TK "wyda orzeczenie" ws. rozporządzenia MEN.
Religia w szkołach. Nowe zasady w rozporządzeniu MEN
26 lipca minister edukacji Barbara Nowacka wydała rozporządzenie dotyczące warunków i sposobu organizowania nauk religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z nim od 1 września lekcje religii miały zostać zredukowanej do jednej tygodniowo.
Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły lub przedszkola miał móc połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.
Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII. W grupie międzyklasowej mogą być więc uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej.
Konferencja Episkopatu Polski wystąpiła do Sądu Najwyższego z petycją. Duchowni chcieli, by rozporządzeniem Nowackiej zajął się Trybunał Konstytucyjny.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowacka zarzuca biskupom kłamstwo? "Były spotkania ws. lekcji religii"