Trwa ładowanie...

Komisja Europejska zwróciła się do TSUE ws. kar dla Polski

Najnowsze informacje z Brukseli. Komisja Europejska zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za działalność Izby Dyscyplinarnej.

KE zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na PolskęKE zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na PolskęŹródło: PAP
d1uzw0l
d1uzw0l

O sprawie informuje Reuters. W mediach społecznościowych pojawiły się również wpisy unijnych komisarzy: Didiera Reyndersa oraz Very Jourovej.

"Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca" - przekazał unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Reynders wyjaśnił, że do Polski zostało wysłane wezwanie do usunięcia uchybienia, "domagając się zastosowania się do wyroku Trybunału z dnia 15 lipca w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla sędziów. Dotychczasowe wyjaśnienia nie były satysfakcjonujące".

Przypomnijmy, że 15 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym.

d1uzw0l

Zobacz też: Miller ostro o Ziobrze. "Wielu osobników z filmowych komedii pomyłek"

Komisja Europejska chce współpracować z Polską

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova napisała na Twitterze, że KE jest gotowa do współpracy z polskimi władzami, aby "znaleźć wyjście z tego kryzysu".

"Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE muszą być przestrzegane w całej UE. Jest to konieczne do budowania i pielęgnowania niezbędnego wzajemnego zaufania zarówno między państwami członkowskimi, jak i obywatelami. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu" - napisała polityk.

KE: TSUE zdecyduje o wysokości kar

Komisja Europejska podkreśliła, że we wniosku skierowanym do TSUE nie ma mowy o kwocie.

d1uzw0l

- Ustalenie wysokości ewentualnych kar finansowych wobec Polski, o które wystąpiła we wtorek Komisja Europejska, leży w gestii Trybunału Sprawiedliwości UE - oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer.

Reakcja Ursuli von der Leyen

W swoim komunikacie Komisja Europejska zawarła także wypowiedź Ursuli von der Leyen. "Systemy wymiaru sprawiedliwości w Unii Europejskiej muszą być niezależne i sprawiedliwe. Prawa obywateli UE muszą być gwarantowane w ten sam sposób, bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej" - przekazała szefowa KE.

Dwa pisma KE do Polski

Komisja 20 lipca wysłała do Polski pismo ws. dwóch kwestii.

d1uzw0l

Jedna z nich dotyczyła postawienia TSUE ws. środków tymczasowych (14 lipca) oraz wyroku (15 lipca). Wtedy też komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji dotyczących wszystkich środków podjętych lub planowanych, aby w pełni wykonać wyrok i decyzje Trybunału. Odpowiedź Polska przesłała 16 sierpnia.

Wcześniejsza odpowiedź Polski

W odpowiedzi polski rząd przekazał, że Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości. W odpowiedzi dodano, że w planach jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci.

"Izbie Dyscyplinarnej nie będą przekazywane do rozpoznania nowe sprawy dotyczące sędziów, jakie wpływają do Sądu Najwyższego" - przekazano w odpowiedzi.

d1uzw0l

W dokumencie zapisano również, że polski rząd nie posiada środków, które "bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uzw0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzw0l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj