Rozpoczęła się odprawa F-16
W bazie wojskowej w Krzesinach rozpoczęły
się odprawy celne czterech polskich samolotów
wielozadaniowych - poinformował rzecznik prasowy bazy Sławomir
Orłowski.
Zobacz galerię:
F-16 (wreszcie) są
Jak wyjaśnił Orłowski, odprawa celna samolotów jest możliwa na lotnisku dzięki temu, że specjalnie do obsługi programu F-16 Izba Celna we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej utworzyła tam specjalny obszar celny. Mają być w nim odprawiane samoloty i części do eksploatacji i obsługi F-16. Podobny specjalny obszar celny będzie funkcjonował w bazie w Łasku, drugiej bazie wojskowej w Polsce, gdzie będą stacjonowały F-16.
Odprawa potrwa kilka dni. Dopiero potem na podstawie przygotowanego wcześniej harmonogramu wspólnie ze stroną amerykańską rozpoczną się szczegółowe przeglądy techniczne samolotów - oświadczył Orłowski.
Samoloty przyleciały do Polski w środę i w czwartek. W czwartek w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i szefa MON Radosława Sikorskiego zostały uroczyście przekazane na wyposażenie polskiej armii.
Polska kupiła 48 samolotów F-16 - 36 jednomiejscowych i 12 dwumiejscowych w wersji Block 52+, jest to najnowocześniejsza wersja F-16 w państwach NATO. Cena samolotów wraz z uzbrojeniem, wyposażeniem i szkoleniami wyniosła ok 3,5 mld dolarów, cena jednego samolotu bez uzbrojenia to ok. 42 mln dolarów. Do końca roku zostanie dostarczonych osiem samolotów. Pierwsza eskadra - 16 samolotów - ma być gotowa do działań operacyjnych w 2008 r., wszystkie polskie F-16 - w 2012 roku. Za pięć lat w Siłach Powietrznych ma być 78 pilotów obsługujących F-16, a do 2008 r. 2 tys. osób ma być gotowych do eksploatacji systemu F-16.