Tajny plan Macrona i Xi. Nieoficjalne doniesienia ws. Ukrainy
Czwartek to 421. dzień rosyjskiej inwazji. Koniec wojny możliwy jeszcze w tym roku? Agencja Bloomberg ustaliła, że francuski prezydent Emmanuel Macron razem z chińskimi władzami pracują nad tajnym planem doprowadzenia Rosji i Ukrainy do stołu negocjacyjnego już tego lata. Wszelkie przyszłe negocjacje mają być uzależnione od kilku warunków, w tym powodzenia wiosennej ofensywy Ukrainy. To ma zapewnić Kijowowi przewagę podczas rozmów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Szef NATO odwiedził w czwartek Kijów. Jens Stoltenberg przekazał, że miejsce Ukrainy jest w Sojuszu. Na słowa sekretarza generalnego zareagował już były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.
- Kolejne zmiany w rosyjskim dowództwie. Admirał Siergiej Awakianc podał się do dymisji ze stanowisko dowódcy Floty Pacyfiku. W ostatnich miesiącach głośno było o stratach, jakie marynarka wojenna ponosi na ukraińskim froncie.
- Instytut Studiów nad Wojną podkreśla, że na Kremlu rozpoczęły się poszukiwania źródeł wycieków informacji. Jak podkreślają Amerykanie, ma to być kolejne potwierdzenie słabości Moskwy w perspektywie prowadzonej wojny. W opinii płk. rez. Maciej Matysiaka ostatni wyjazd Putina do Donbasu był jednym ze sposobów na radzenie sobie z potężnymi problemami.
- Agencja Bloomberg ustaliła, że francuski prezydent Emmanuel Macron razem z chińskimi władzami pracują nad tajnym planem doprowadzenia Rosji i Ukrainy do stołu negocjacyjnego już tego lata. Wszelkie przyszłe negocjacje mają być uzależnione od kilku warunków, w tym powodzenia wiosennej ofensywy Ukrainy. To ma zapewnić Kijowowi przewagę podczas rozmów.
Dziękujemy, że dziś byliście z nami. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z kolejnego dnia wojny w Ukrainie.
"Obaj liderzy omówili niedawną podróż prezydenta Macrona do Chińskiej Republiki Ludowej i trwające wysiłki, by promować dobrobyt, bezpieczeństwo, wspólne wartości i porządek międzynarodowy oparty o zasady w regionie Indo-Pacyfiku" - napisano w oświadczeniu Białego Domu. Według komunikatu obaj mieli również "potwierdzić wagę utrzymania pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej" oraz potwierdzić swoje wsparcie dla Ukrainy.
Prezydent USA Joe Biden omówił w czwartek w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem jego niedawną wizytę w Chinach - podał Biały Dom. Wcześniej na ten sam temat Biden rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej.
W piątek kolejne spotkanie formatu Ramstein na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji. W spotkaniu weźmie udział m.in. szef Pentagonu Lloyd Austin.
Pojawiły się doniesienia o strzelanine w Nowej Kachowce.
Wznowienie przez rosyjskie siły szturmów na Wuhłedar w obwodzie donieckim to początek rosyjskich przygotowań do wiosenno-letniej kampanii na Ukrainie - uważa Roman Kostenko, szef komisji ds. bezpieczeństwa ukraińskiego parlamentu, cytowany w czwartek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.
Nowe zdjęcia z Bachmutu.
Grupa Wagnera, rosyjska formacja najemnicza, usiłowała na początku roku kupić w Chinach broń - poinformował w czwartek "Financial Times", powołując się na tajne dokumenty amerykańskie, które ostatnio wyciekły do internetu. Pekin nie sprzedał broni najemnikom, którzy stanowią część rosyjskich sił inwazyjnych na Ukrainie - stwierdzili autorzy dokumentów.
Zdaniem amerykańskich analityków, najemnicy byli pewni, iż Chińczycy będą otwarci na propozycję. Z dokumentów wynika, że Grupa Wagnera chciała kupić amunicję i niesprecyzowany bliżej sprzęt wojskowy.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała dowódcę Gwardii Narodowej Rosji, który rzekomo nakazał porywanie, torturowanie i egzekucje cywilów w obwodzie zaporoskim - podał serwis Euromaidan.
"Ukraińskie zboże nie zostanie w Polsce, a na każdy jego transport będą zakładane elektroniczne plomby z GPS" - przekazała Kancelaria Premiera.
Szef NATO odwiedził w czwartek Kijów. Jens Stoltenberg przekazał, że miejsce Ukrainy jest w Sojuszu. Na słowa sekretarza generalnego zareagował już były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.
"Przywódcy omówili niedawną podróż przewodniczącej von der Leyen do Pekinu i ich wspólne zaangażowanie, by podtrzymać porządek międzynarodowy oparty na zasadach, prawach człowieka i uczciwych praktykach handlowych" - napisano w oświadczeniu Białego Domu, odnosząc się do wizyty szefowej KE w Chinach u boku prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w czwartek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat jej niedawnej wizyty w Pekinie oraz o zapewnieniu wsparcia gospodarczego i wojskowego Ukrainie - poinformował Biały Dom. Przywódcy wzięli tez udział w wirtualnym spotkaniu Major Economies Forum w sprawie klimatu.
Chociaż w 2023 r. liczba miliarderów na świecie i wielkość ich majątków spadły, wzrosła liczba rosyjskich superbogaczy i wartość ich aktywów - poinformował rosyjska edycja magazynu "Forbes". Przez rok wojny na Ukrainie liczba rosyjskich miliarderów wzrosła z 88 do 110, a ich majątek z 353 do 505 mld dolarów.
Spośród 110 najbogatszych Rosjan ujętych w tegorocznej edycji listy miliarderów "Forbes'a" 46 jest objętych sankcjami Unii Europejskiej, USA i Wielkiej Brytanii - zaznaczył niezależny portal Moscow Times.
Mała dziewczyna z Ukrainy wita swojego ojca, który wrócił z fontu.
- Chcemy zaproponować uniwersalną formułę szacowania strat wojennych nie tylko na Ukrainie, ale również w innych wojnach - wskazał ambasador Polski przy OECD prof. Aleksander Surdej.
- Rzetelne oszacowanie strat wojennych jest niezbędne w procesie odbudowy najechanego i okupowanego kraju oraz stanowi podstawę do zadośćuczynienia roszczeń, a także pomaga zniechęcać do nieuzasadnionej inwazji militarnej w przyszłości - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Szacowanie kosztów wojny w Ukrainie i strat tego kraju powinno zająć centralne miejsce w ekonomicznych analizach tak szybko, jak to możliwe z uwagi na problemy demograficzne, wpływ na PKB Ukrainy i całego regionu - stwierdzili w czwartek eksperci OECD, Banku Światowego i EBOiR oraz uczeni polscy i ukraińscy podczas konferencji "Assessing the economic costs of war damages" zorganizowanej przez polskie MSZ i ambasadę RP przy OECD w Paryżu.