Trwa ładowanie...

"300 zdrajców". Likwidują potężną sieć agentów [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 422. dzień rosyjskiej inwazji. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy likwiduje sieci agenturalne, które Rosja tworzyła na Ukrainie przez 30 lat - powiedział w piątek szef SBU Wasyl Maluk. Od początku inwazji SBU wykryła 300 osób dopuszczających się zdrady stanu. - Putin to kadrowy kagiebista, który przez dekady odbudowywał pracę agenturalną dotyczącą Ukrainy. (...) Jednak w istocie sieć agenturalna rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa nie zadziałała tak, jak oczekiwano w Rosji" - powiedział Maluk. Jak dodał, w Ukrainie działają także "agenci w sutannach". Sprawy karne wszczęto wobec 61 duchownych. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"300 zdrajców". Likwidują potężną sieć agentów. Na zdjęciu jeden z rosyjskich kolaborantów zatrzymany przez SBU"300 zdrajców". Likwidują potężną sieć agentów. Na zdjęciu jeden z rosyjskich kolaborantów zatrzymany przez SBUŹródło: East News, fot: Felipe Dana
d2dsfqk
d2dsfqk
  • - Ukraińska kontrofensywa już trwa - twierdzi Hanna Maliar, ukraińska wiceminister obrony. Jak przekonuje, będzie to operacja wieloetapowa. - Być może ukraińskie władze przygotowują opinię publiczną do tego, że ich działania na froncie będą wyglądały inaczej niż oczekiwano - mówi WP płk Piotr Lewandowski.
Trwa łączenie
20:59, 21.04.2023

Najpierw pojawiły się informacje o planach wycofania przez Berlin niemieckich systemów Patriot, które trafiły do Polski. Później Berlin zaczął dyplomatycznie wycofywać się ze swoich planów. W ocenie ekspertów, decyzja Niemiec byłaby egoistyczna i osłabiała bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

20:48, 21.04.2023

Upływająca 30 września kadencja Norwega Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO może zostać po raz kolejny przedłużona. Członkowie Sojuszu mają problem z uzgodnieniem jego następcy - podaje w piątek norweski nadawca publiczny NRK.

- Znalezienie kandydata, który będzie gotowy rozpocząć pracę jesienią staje się coraz mniej prawdopodobne - twierdzą anonimowe źródła NRK w NATO oraz norweskim MSZ.

Informatorzy norweskiej telewizji twierdzą, że o pozostanie Stoltenberga na stanowisku zabiegają USA oraz Niemcy. Miałoby to być konieczne ze względu na zaangażowanie Norwega w trwającą reorganizację NATO.

Stoltenberg pytany przez NRK o swoją przyszłość odparł w piątek w bazie Ramstein w Niemczech, że jego czas na stanowisku sekretarza NATO dobiega końca. Media zauważają jednak, że w podobny sposób były premier Norwegii wyrażał się również wcześniej, gdy miał już zakończyć swoją misję.

20:31, 21.04.2023

W Zaporożu doszło do wybuchów. W południowo-wschodniej części Ukrainy trwa alarm lotniczy.

20:24, 21.04.2023

"Rosyjski bombowiec Su-34 zrzucił bombę na rosyjski Biełgorod. Powstał potężny krater, okoliczne bloki zostały uszkodzone, a ministerstwo obrony zapowiada śledztwo. Co sprawiło, że Rosjanie zbombardowali własne miasto?" - pisze Sławek Zagórski.

20:12, 21.04.2023

Grupa republikańskich kongresmenów i senatorów wystosowała list do prezydenta USA Joe Bidena, wzywając go do zrezygnowania z "nieograniczonej" pomocy dla Ukrainy, która ich zdaniem nie służy interesom Waszyngtonu - pisze w czwartek wieczorem (czasu lokalnego) dziennik "The Hill".

Autorzy listu oceniają, że udzielanie Ukrainie pomocy "grozi dalszą eskalacją i nie opiera się na jasnej strategii, która byłaby bardzo potrzebna", a ponadto prowadzi "jedynie do przedłużania konfliktu, eskalacji i dalszej przemocy".

Ameryka powinna się skoncentrować na własnych siłach zbrojnych i zasobach gospodarczych "zamiast przeznaczać istotne środki na zagraniczny konflikt" - cytuje autorów "The Hill".

20:03, 21.04.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w piątek obrady partnerów Kijowa w formacie Ramstein, wyraził wdzięczność pomagającym Kijowowi państwom, których determinacja - jak ocenił - "w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki".

W wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski podkreślił, że w piątek poświęcił "maksymalną uwagę komunikowaniu się w formacie Ramstein" w związku z trwającymi obradami. - Dziękuję tym partnerom, których determinacja w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki - oświadczył Zełenski.

youtube
19:38, 21.04.2023

Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, do okupowanego Skadowska w obwodzie chersońskim w ostatnim czasie przybyło 300 rosyjskich żołnierzy, w tym byli więźniowie. Ich celem miało być "zapewnienie porządku publicznego".


"Wśród okupantów krążą pogłoski o rzekomo niedługim zakończeniu działań wojennych i ustępstwach terytorialnych na rzecz Rosji. Prawdopodobnie ma to na celu podniesienie morale najeźdźców" - przekazał ukraiński sztab.


Ponadto część rosyjskich jednostek bojowych stacjonujących wcześniej w Skadowsku zostało wycofanych na terytorium okupowanego Krymu.

19:22, 21.04.2023

Ukraińskie media powiadomiły, że sąd w Moskwie zaocznie "aresztował" szefa ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanowa w związku z organizacją domniemanego "ataku terrorystycznego" na Most Krymski w październiku ubiegłego roku. Według tych doniesień strona rosyjska zamierza podjąć starania, by ścigać szefa HUR na podstawie międzynarodowego listu gończego.

- Cieszę się, ponieważ jest to pozytywna ocena naszej pracy; zobowiązuję się pracować jeszcze lepiej - oznajmił w piątek Kyryło Budanow.

- Pracuję już tak długo i było mi nieswojo, że dotychczas nie podjęto w Rosji w mojej sprawie żadnych decyzji - ironizował szef HUR w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda.

18:57, 21.04.2023

"Piwnica przerobiona na schron w Bachmucie. Na górze ciągły rosyjski ostrzał. Artyleria, moździerze, rakiety… Miasto fizycznie nie istnieje. Przyjechałem tu w nocy i jestem na miejscu z ukraińskimi siłami specjalnymi i polskimi medykami pola walki. Ale Bachmutu, który znam i widziałem wcześniej, już nie ma. Są ruiny, których dalej bronią Ukraińcy" - przekazał Mateusz Lachowski, korespodent Polsat News w Ukrainie.

18:49, 21.04.2023

"Rozmowa z moim dobrym przyjacielem i ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. to zawsze przyjemność. W ciągu ostatniego roku członkowie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy zapewnili Ukrainie ogromne możliwości. Będziemy ich wspierać tak długo, jak to będzie konieczne" - przekazał szef Pentagonu Lloyd Austin.

18:34, 21.04.2023

Ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier napisali list do Komisji Europejskiej w sprawie koniecznych kroków, które należy podjąć w celu przeciwdziałania zaburzeniom na rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej najbardziej dotkniętych zwiększonym importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

"My, ministrowie rolnictwa Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, pragniemy raz jeszcze zwrócić uwagę na rosnący import produktów rolnych z Ukrainy, który powoduje poważne zakłócenia na rynku i szkody dla producentów rolnych UE, zwłaszcza w państwach członkowskich graniczących z Ukrainą lub w jej pobliżu. Chociaż temat ten był wielokrotnie poruszany na posiedzeniach Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, jak dotąd nie został on odpowiednio potraktowany. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której cały ciężar zarządzania zwiększonym importem spoczywa na zaledwie kilku państwach członkowskich UE" – czytamy w liście, który widziała PAP.

"Uważamy, że proponowane wyjątkowe zabezpieczenie w postaci dopuszczenia importu wyłącznie w celu tranzytu do reszty UE i reszty świata powinno dotyczyć szerszego asortymentu produktów niż pszenica, kukurydza, rzepak czy nasiona słonecznika. Proponujemy rozszerzyć zakres również o olej słonecznikowy, mąkę, miód, cukier, miękkie owoce, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne" – czytamy w liście.

18:21, 21.04.2023

W Ukrainie zakończył się alarm lotniczy.

18:07, 21.04.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) likwiduje sieci agenturalne, które Rosja tworzyła na Ukrainie przez 30 lat - powiedział w piątek szef SBU Wasyl Maluk. Jak poinformował, od początku inwazji rosyjskiej SBU wykryła 300 osób dopuszczających się zdrady stanu.

- Putin to kadrowy kagiebista, który przez dekady odbudowywał pracę agenturalną dotyczącą Ukrainy. (...) Jednak w istocie sieć agenturalna rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) nie zadziałała tak, jak oczekiwano w Rosij - powiedział Maluk. Podkreślił także, że "Rosja chciała mieć wielu agentów" w Ukrainie.

Maluk podał liczbę 300 osób, które określił jako "zdrajców". Przyznał, że w samej SBU było ich dziewięciu, a w siłach zbrojnych - 102. - Byli też niestety zdrajcy w różnych organach władzy: wykryliśmy "krety" w sekretariacie Rady Ministrów, w Izbie Przemysłowo-Handlowej, wśród obecnych i byłych funkcjonariuszy organów ochrony prawa i przedstawicieli sił obrony - powiedział szef SBU. Podkreślił, że SBU nie tylko "demaskuje poszczególnych zdrajców", ale też "niszczy sieci agenturalne, które Rosja przygotowywała przez 30 lat".

17:44, 21.04.2023

Jak wyjaśnił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat, alarm lotniczy ogłoszono w związku ze startem myśliwca MiG-31K z rosyjskiego lotniska Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim.

17:37, 21.04.2023

W całej Ukrainie wyją syreny. Trwa alarm lotniczy.

17:25, 21.04.2023

Rosja w Bachmucie zużywa znaczące siły, osiągając bardzo niewielkie zyski; ma problemy z morale i dyscypliną - oświadczył amerykański gen. Mark Milley. Z kolei szef Pentagonu Loyd Austin stwierdził, że "Putin i Rosja dokonali całej serii poważnych błędów".

17:19, 21.04.2023

- Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein. Ocenił, że agresja Rosji stała się na Ukrainie wojną na wyniszczenie, w której Kijów potrzebuje pomocy logistycznej.

- Mamy obecnie w Ukrainie do czynienia z wojną na wyniszczenie, a wojna na wyniszczenie staje się konfrontacją logistyczną - ocenił Stoltenberg, wyjaśniając, że sojusznicy Kijowa koncentrują się obecnie na dostarczaniu amunicji i części zamiennych do sprzętu przekazanego już wcześniej Ukrainie.


17:01, 21.04.2023

- Rosja drogo płaci za rozpętaną przez siebie wojnę. (...) Widać to w działaniach w Donbasie. W Bachmucie zużywa znaczące siły, osiągając bardzo niewielkie zyski; ma problemy z morale i dyscypliną - przekazał gen. Milley.

16:57, 21.04.2023

- W tej chwili w Niemczech szkolimy 2,5 tys. ukraińskich żołnierzy. Łącznie przeszkoliliśmy już 8,8 tys. - przekazał przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

16:56, 21.04.2023
Szef Pentagonu Lloyd Austin

Putin i Rosja dokonali całej serii poważnych błędów. Kiedy rok temu Putin rozkazał uderzyć na Ukrainę, był przekonany, że Ukraina nie będzie miała odwagi, aby stawić mu czoła. Ale Ukraina wytrwała silna i mocna, dzięki wsparciu partnerów. Putin myślał, że nasza jedność zacznie pękać. To, co stało się rosyjską wojną z wyboru, tylko nas zjednoczyło. Finlandia, która już od dawna uczestniczyła w pracach grupy w Ramstein, teraz jest nowym członkiem NATO. Spodziewam się, że Szwecja wkrótce też do nas dołączy. I w związku z tym chcę to podkreślić: wojna, która rozpoczęta z wyboru Putina, nie jest wynikiem rozszerzenia NATO, ale bezpośrednią przyczyną tego rozszerzenia.

16:49, 21.04.2023

- Jestem przekonany, że sprzęt i szkolenie dadzą siłom Ukrainy możliwość odnoszenia dalszych sukcesów - podkreślił szef Pentagonu.

16:48, 21.04.2023

- Siły Ukrainy mają ogromne zdolności i odwagę, co widzimy podczas tej inwazji. Cały ten postęp składa się ze wsparcia 50 narodów, które zebrały się dziś po raz kolejny - przekazał Austin.

16:43, 21.04.2023
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin

Rozpoczniemy szkolenie Ukraińców na Abramsach w ciągu kilku tygodni.

16:32, 21.04.2023

"Zasięg współczesnej broni sprawia, że - w przypadku ataku kraju takiego, jak Rosja - nawet tysiące kilometrów nie są gwarantem spokoju i bezpieczeństwa. Dlatego konieczne są miejsca, w których w razie zagrożenia będzie można się ukryć. Potocznie nazywa się je schronami, jednak określenie to dotyczy lokalizacji o bardzo konkretnej specyfice. To jedna z kwestii regulowanych przez wprowadzane właśnie przepisy" - pisze dziennikarz WP Tech Łukasz Michalik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dsfqk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2dsfqk
Więcej tematów