Trwa ładowanie...
d4efa4d

"Rossijskaja Gazieta": Andrzej Duda nie miał moralnego prawa uczestniczyć w forum w Izraelu

Rządowy portal twierdzi, że decyzja prezydenta Polski wywołała ulgę w Izraelu. Według dziennika "znaczna część polskiego spłeczeństwa była bezpośrednio zaangażowana w Holokaust, a Polacy chętnie współpracowali w tej materii z nazistami".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Rossijskaja Gazieta": Andrzej Duda nie miał moralnego prawa uczestniczyć w forum w Izraelu
"Rossijskaja Gazieta": Andrzej Duda nie miał moralnego prawa uczestniczyć w forum w Izraelu (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d4efa4d

"Kiedy polski przywódca Andrzej Duda zrezygnował z udziału w zaplanowanych na 23 stycznia wydarzeniach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Oświęcimia przez wojska radzieckie, wielu w Izraelu musiało odetchnąć z ulgą" - pisze rządowa "Rossijskaja Gazieta" w artykule zatytułowanym "Czego bo się Polska".

"Rossijskaja Gazieta": Polska współodpowiedzialna za Holokaust

Według dziennika "przywódca kraju, który w państwie żydowskim uważany jest nieoficjalnie za wspólnika Holokaustu, nie ma moralnego prawa do obecności pośród szefów państw, które wyzwalały więźniów obozu". Portal twierdzi, że "dokumenty jednoznacznie wskazują, że znaczna część polskiego społeczeństwa była bezpośrednio zaangażowana w zagładę Żydów".

d4efa4d

Rosjanie przypominają, że były przykłady, kiedy to Polacy ratowali Żydów, ale to "kropla w morzu". "Polacy chętnie współpracowali z nazistami w Holokauście m.in. aby przejąć ich majątek albo w zamian za nagrody od Niemców". "RG" twierdzi, że Polska chce "pisać historię na nowo". Przypomina też wypowiedź Władimira Putina o ambasadorze w III Rzeczy Józefie Lipskim.

Zobacz też: Jarosław Sellin popiera decyzję Andrzeja Dudy ws. zaproszenia do Izraela

d4efa4d

Rosyjski dziennik krytykuje Polskę

Zdaniem "Rossijskiej Gaziety" polskie władze chcąc ukryć te fakty przegłosowały ustawę o IPN-ie, co miało "uciszyć niektórych historyków". Przypomina też, że Polska wycofała przepisy dotyczące kary więzienia za zniesławienie Polski po "protestach ze strony Izraela i naciskach ze strony społeczności międzynarodowej".

Dziennik pisze również o śmierci z głodu w żydowskim getcie, o i tym, że "Polacy dokładnie wiedzieli co się tam działo". Bardzo niewiele osób miało przekazywać jedzenie głodującym, a Armia Krajowa miała odmówić pomocy polskim Żydom, kiedy wybuchło powstanie. Portal przypomniał również kontrowersyjne słowa szefa MSZ Izreala. Israel Katz wspomniał Icchaka Szamira, któremu nasi rodacy mieli zamordować ojca. "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" - powiedział.

d4efa4d

"RG": Polska współpracowała z faszystowskimi Niemcami

Rosjanie uważają, że nasz kraj tworzy własny Holokaust - "Polokaust". Na tej podstawie mamy domagać się reparacji do Niemiec. Polacy mają się również obawiać ustawy 447 dotyczącej zwrotu mienia żydowskiego. "W Izraelu nie zapomnieli, że Polska współpracowała z faszystowskimi Niemcami, kiedy armia radziecka wraz z sojusznikami koalicji antyhilterowskiej wyzwoliła Europę od nazizmu" - czytamy na końcu artykułu.

Źródło: rg.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4efa4d

Podziel się opinią

Share

d4efa4d

d4efa4d
d4efa4d
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów