Rosjanin traci majątek. Pieniądze pójdą na odbudowę Ukrainy
Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował w środę przekazanie skonfiskowanych aktywów rosyjskiego oligarchy na rzecz odbudowy Ukrainy - poinformowała agencja Reutera. Chodzi o miliony dolarów. Ukrainę czeka "największy na całym świecie" projekt odbudowy kraju.
Fundusze sięgające 5,4 mln dolarów pochodzą z rachunku Konstantina Małofiejewa, który został uznany za winnego łamania sankcji. Sąd okręgowy w Nowym Jorku zajął je w początkach roku.
Prokurator generalny zapewniał wówczas, że przejęte od oligarchy kwoty "mogą być pierwszym transferem rosyjskich środków na Ukrainę, ale nie będą ostatnim".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężne salwy z HIMARS-ów. Rosjanie zaatakowani z kilku stron
Największy na świecie projekt odbudowy kraju
Małofiejew, właściciel Cargrad TV, oskarżony w USA o finansowanie separatyzmu na Krymie, został objęty sankcjami w 2014 roku.
- Ukrainę czeka "największy na całym świecie" projekt odbudowy kraju - powiedziała Isobel Coleman z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w wywiadzie dla portalu informacyjnego Semafor. Ukraińscy eksperci oceniają koszt tej rekonstrukcji na 750 mld - 1 bln dolarów.
Coleman wyjaśnia, że pewne "krótkoterminowe" potrzeby Ukraińców w tym obszarze są finansowane ze środków, jakie na pomoc dla Kijowa przeznaczył Kongres USA, ale amerykańska administracja zakłada, że na dłuższą metę na odbudowę kraju po wojnie złożą się fundusze z sektora prywatnego i instytucji międzynarodowych jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy. - Nie oczekujemy, że Kongres sfinansuje rekonstrukcję Ukrainy - dodaje Coleman.
Coleman wyjaśnia, że Ukraina jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów ze względu na koszty prowadzenia firm oraz bardzo wykwalifikowanych pracowników.
W Waszyngtonie Izba Handlowa USA utworzyła "inicjatywę ukraińską", czyli forum konsultacji między administracją Bidena a sektorem prywatnym, które ma zachęcić do inwestowania w tym kraju - przekazuje Semafor.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski