Trwa ładowanie...

"Najgorszy scenariusz". Według Prigożyna dla Rosjan nie ma nadziei [ZAPIS RELACJI]

Czwartek to 442. dzień rosyjskiej inwazji. Wielka Brytania oficjalnie potwierdziła, że przekaże Ukraińcom pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow. Ich zasięg to nawet 300 kilometrów. Rzecznik Kremla już ogłosił, że Moskwa jest do dostaw "negatywnie nastawiona". Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn mówi, że sytuacja pod Bachmutem rozwija się według "najgorszego scenariusza" dla Rosji. Żołnierze mają opuszczać swoje pozycje bez walki.

Wojna w UkrainieWojna w UkrainieŹródło: East News, fot: East News
d1lc42l
d1lc42l

Jacek Śladewski, polski chargé d'affaires w Moskwie, już drugi raz w tym miesiącu został wezwany przez rosyjskie MSZ. Tym razem to reakcja na wtorkowe wydarzenia na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdzie protestujący uniemożliwili ambasadorowi Rosji złożenie kwiatów z okazji rosyjskiego Dnia Zwycięstwa.

Donald Trump jest przekonany, że gdyby on był przywódcą USA, nie doszłoby do brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Podczas spotkania z wyborcami polityk znów zaskoczył. Były amerykański prezydent przedstawił swoją ocenę dot. pomocy militarnej udzielanej Kijowowi.

Wielka Brytania dostarczyła do Ukrainy pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow. Moskwa jest tym faktem zaniepokojona i zapowiada reakcję.

Trwa łączenie
21:07, 11.05.2023

Rosyjskie media społeczniściowe w stanie pełnej paniki. Ciekawe dlaczego? - pyta Ihor Nowikow, były doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

20:58, 11.05.2023

Nie udało się zawrzeć porozumienia w sprawie umowy zbożowej - przekazało tureckie ministerstwo obrony. 


"Strony zgodziły się kontynuować negocjacje na poziomie technicznym w formacie czterostronnym, z Turcją jako gospodarzem, który może zapewnić skuteczne działanie inicjatywy ws. eksportu zboża w przyszłości" - podano w komunikacie.

20:40, 11.05.2023

Przekazane przez Wielką Brytanię Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.


"Według prognozy pogody z Wielkiej Brytanii w stronę Ukrainy zbliża się cyklon z burzami" - napisał na Twitterze Reznikow. "Przez cień burzy przedrze się promień naszej wolności i oświeci nasze zwycięstwo" (ang. storm - burza, shadow - cień) - dodał.

20:37, 11.05.2023

Na terenach wiejskich Białorusi przy granicy z Ukrainą masowo są instalowane syreny - podaje Flagsztok, powołując się na białoruski portal zamówień publicznych. 

20:34, 11.05.2023

Rosyjscy blogerzy wojenni przekonują, że rozpoczęła się ukraińska kontrofensywa. Na obwodnicy Charkowa zauważono ukraińskie czołgi (jak podkreślają Rosjanie - najnowszej produkcji) zmierzające w kierunku granicy. 


Kijów rozpoczął także operację zmierzającą do okrążenia sił rosyjskich w Bachmucie, odniósł już tam kilka sukcesów.


Według korespondentów, intensywne starcia prowadzone są w rejonie Majorska w obwodzie donieckim. Przeprowadzono także ostrzał Gorłówki, kontrolowanej przez separatystów. 


20:19, 11.05.2023

Ukraińcy nie wierzą, że Rosjanom brakuje amunicji. Wiceminister obrony Hanna Maliar stwierdziła, że płynące ze wschodu doniesienia o brakach mają na celu wprowadzenie obrońców w błąd. 


- Liczba ostrzałów wroga na kierunkach Bachmut i Łyman znacznie wzrosła w ostatnich tygodniach. Oznacza to, że jest z czego strzelać - powiedziała. 


20:16, 11.05.2023
pilne

We kilku regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy. Ostrzeżenia dotyczą obwodów dniepropietrowskiego, mikołajowskiego, połtawskiego, charkowskiego, zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego. 

vadimklimenko.com
20:12, 11.05.2023

Nieznani sprawcy w Mariupolu rozbili popiersie Włodzimierza Lenina, które postawiono po przejściu miasya pod kontrolę Rosji - przekazał okupacyjny mer miasta Oleg Morgun. 

20:10, 11.05.2023

Ukraiński dowódca batalionu w pobliżu Bachmutu przekazał w rozmowie z CNN, że pierwszymi Rosjanami, którzy opuścili swoje pozycje, są najemnicy z grupy Wagnera. 


Przekonuje on, że wbrew słowom Jewgienija Prigożyna, wojskowi z 72. rosyjskiej brygady zostali na pozycjach i walczyli. Poddali się dopiero, gdy zostali otoczeni. 


- Poświęciliśmy dwie godziny próbując i przekonać, by się poddali - powiedział wojskowy o pseudonimie "Rollo". 


Według niego w walkach w Bachmucie w ostatnim czasie zginęło ponad 200 Rosjan. 


20:06, 11.05.2023
pilne

Możliwa jest rychła wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Rzymie i spotkanie z papieżem Franciszkiem w sobotę - podała włoska agencja Ansa za źródłami watykańskimi. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

19:50, 11.05.2023

Według prokremlowskich blogerów, Ukraińcy rozpoczęli ofensywę w pobliżu Sołedaru. Chcą w ten sposób otoczyć Bachmut.


Rosyjscy korespondenci podkreślają, że sytuacja dla wojska wiernego Moskwie jest trudna. Spodziewają się także kolejnej ofensywy w obwodzie zaporoskim. 

19:47, 11.05.2023

MSZ Rosji po raz kolejny zagroziło, że nie przedłuży „porozumienia zbożowego”, jeśli warunki Moskwy nie zostaną spełnione do 18 maja.


Wiceminister Siergiej Wierszynin stwierdził, że Moskwa boryka się z poważnymi barierami w eksporcie produktów rolnych i nawozów, choć według Zachodu nie podlegają one sankcjom. 


19:01, 11.05.2023

W Melitopolu dokonano zamachu na "prezesa sądu obwodu zaporoskiego" - poinformował przedstawiciel okupantów w regionie Jewgienił Balicki. Sam "sędzia" nie został ranny, ucierpieli natomiast dwaj ochroniarze. 

19:00, 11.05.2023

Żołnierze 96. pułku operacyjnego Rosgwardii wyruszyli z Groznegom w strefę "specjalnej operacji wojskowej" - poinformował przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow. 

18:38, 11.05.2023

Rosja proponuje Gruzji pakt z diabłem – ocenił Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy, komentując decyzję Moskwy o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji i przywróceniu połączeń lotniczych.


A na pakcie z diabłem, jak wiadomo, korzysta diabeł – napisał Nikołenko.


18:13, 11.05.2023

Śledztwo dotyczące rosyjskiej napaści na Ukrainę prowadzone przez polską prokuraturę krajową, będzie dotyczyło także roli byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera w przygotowywaniu inwazji - informuje radio RMF FM. 


Według dokumentów, którzy otrzymali śledczy - niemiecki polityk mógł wykorzystać stanowiska w rosyjskim sektorze energetycznym, do późniejszych nacisków na kraje UE i Ukrainę.


18:02, 11.05.2023

Ambasador USA w RPA Reuben Brigety oskarżył Republikę Południowej Afryki o dostarczanie broni Rosji, pomimo deklarowanej neutralności w sprawie inwazji na Ukrainę.


Według dyplomaty, broń została w grudniu 2022 roku załadowana na rosyjski statek towarowy, który zacumował w bazie marynarki wojennej w Kapsztadzie.


Prezydent RPA Cyril Ramaphosa powiedział, że kwestia ta jest obecnie "analizowana". 


17:59, 11.05.2023

Rosja wpisała na listę terrorystów i ekstremistów byłego doradcą szefa kancelarii prezydenta Ukraina Ołeksija Arestowycza oraz rosyjskiego aktora Artura Smoljaninowa, który wypowiedział się przeciwko inwazji na Ukrainę. 


"Drobiazg, ale miły" - napisał Arestowycz na Twitterze. 


17:55, 11.05.2023

Polska przekazała Ukrainie 14 myśliwców MiG-29 z zapowiedzianych 28 - poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej. 

17:43, 11.05.2023

Rosyjski bloger wojenny Jurij Kotenok poinformował, że z Bachmutu docierają niedobre dla Rosjan wieści. Wojsko straciło kilka pozycji w regionie - na mapie są zaznaczone na niebiesko. 

17:14, 11.05.2023

Władze anektowanego Krymu rozpoczęły zajmowanie katedry Cerkwi Prawosławnej Ukrainy w Symferopolu. Budynek ma zostać przekazany do użytku Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. 


16:54, 11.05.2023

Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził, że sytuacja na flankach w rejonie Bachmutu rozwija się dla Rosjan "według najgorszego scenariusza". Według niego armia traci pozycje bez walki.


- Te terytoria, które przez wiele miesięcy były zdobywane krwią i życiem naszych towarzyszy, dziś są porzucane bez walki przez tych, którzy powinni trzymać nasze flanki - powiedział biznesmen. 


16:29, 11.05.2023

Wizyta papieża Franciszka na Węgrzech utwierdziła rząd w moralnym przekonaniu, że natychmiastowe zawieszenie broni i pokój to jedyne słuszne stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie – powiedział na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.


- Biorąc pod uwagę, że największy autorytet moralny na świecie – podobnie jak Węgry - również opowiada się za pokojem, możemy powiedzieć, że nasze stanowisko otrzymało jak najsilniejsze wsparcie moralne - stwierdził Gulyas.


Podkreślił również, że jeśli Watykan wystąpi z planem pokojowym, o którym wspominał Franciszek, to zyska on poparcie rządu w Budapeszcie.


16:28, 11.05.2023

Nasza siła tkwi w naszej jedności. Jesteśmy tak silni, jak jesteśmy zjednoczeni. Polska demonstruje bezkompromisowe poparcie dla integracji Ukrainy z Unią Europejską – powiedziała w wywiadzie dla „Kuriera Lubelskiego” wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.


W wywiadzie opublikowanym w czwartek na stronie internetowej „Kuriera Lubelskiego” wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych podkreśliła, że jeszcze nigdy w historii Polacy i Ukraińcy nie byli tak blisko siebie, jak dziś.

16:09, 11.05.2023

Wysokiej rangi źródło w rosyjskim ministerstwie obrony w rozmowie z RIA Nowosti stwierdziło, że amerykański system obrony powietrznej Patriot nie jest w stanie zestrzelić pocisku naddźwiękowego Kindżał. Przekonuje, że historia o strąceniu rakiety jest "myśleniem życzeniowym".


Kijów przekazał, że udało się zestrzelić rosyjskiego Kindżała 6 maja. W środę potwierdził to także Pentagon. 


15:53, 11.05.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Celso Amorimem, specjalnym doradcą prezydenta Brazylii ds. międzynarodowych. 


"Podkreślił, że jedynym planem zdolnym powstrzymać rosyjską agresję na Ukrainie jest ukraińska formuła pokojowa. Omówiono możliwość zorganizowania szczytu Ukraina-Ameryka Łacińska. Liczę na kontynuację dialogu z prezydentem Lulą da Silvą i z radością powitam go w Ukrainie" - napisał Zełenski. 


15:51, 11.05.2023

Ukraina potrzebuje arsenału wartego ponad 30 miliardów dolarów, by skutecznie odeprzeć Rosję i doprowadzić do wycofania się okupantów z terytorium kraju - wynika z ustaleń Bloomberga. 


Agencja wskazuje, że najbliższa kontrofensywa Ukraińców może zmusić Rosję do zakończenia wojny lub też pokazać, że żadna ze stron nie ma wystarczającej siły, by położyć kres konfliktowi. 


Dziennikarze zwracają uwagę, że jeśli najbliższa kontrofensywa doprowadzi do zaledwie niewielkich sukcesów, wówczas może doprowadzić to do przedłużenia się wojny i zwiększenia presji na Kijów, by ten zgodził się na zawieszenie broni i zrezygnował z walki o odbicie okupowanych terytoriów. 


Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Pravda, Unian, CNN, Interfax, BBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lc42l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1lc42l
Więcej tematów