RELACJA ZAKOŃCZONA

Jest decyzja ws Bachmutu. Informację przekazał sam Zełenski [RELACJA NA ŻYWO]

Zdecydowali ws. kluczowego miasta. Informację przekazał sam Zełenski
Zdecydowali ws. kluczowego miasta. Informację przekazał sam Zełenski
Źródło zdjęć: © FORUM | GLEB GARANICH / Reuters / Forum
Maciej SzeferMateusz Czmiel

13.03.2023 21:50, aktual.: 14.03.2023 18:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wtorek to 384. dzień rosyjskiej inwazji. Wołodymyr Zełenski poinformował po naradzie z wysokiej rangi dowódcami wojskowymi, że jej uczestnicy opowiedzieli się za dalszą obroną Bachmutu. Rosjanie próbują zająć to miasto od sierpnia 2022 roku. Obecnie trwają tam najcięższe walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje


Relacja zakończona

To już koniec obecnej relacji. Dziękujemy, że byliście z nami.

W raporcie operacyjnym podano, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 30 ataków lotniczych i osiem rakietowych, w tym na miasto Kramatorsk, gdzie są zabici i ranni. Przeciwnik uderzył także w most w Zatoce w obwodzie odeskim.


Wojska rosyjskie kontynuowały „nieskuteczne ataki” na kierunkach kupiańskim i łymanskim, próbując przełamać tam ukraińską obronę. Rosjanie podejmowali ataki w kierunku Biłohoriwki.


Po udanym ataku na bazę rosyjskiego pododdziału w obwodzie chersońskim Rosjanie przeprowadzili rewizje wśród mieszkańców wsi Abrykosiwka – poinformował we wtorek sztab generalny ukraińskiej armii. Przeciwnik kontynuuje ataki na wschodzie Ukrainy, w tym w Bachmucie.


„Rosyjski agresor główne wysiłki koncentruje na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim” – powiadomiono w komunikacie sztabu generalnego ukraińskiej armii.


Rosyjski myśliwiec Su-27 zderzył się nad Morzem Czarnym z amerykańskim dronem MQ-9 Reaper. - Mamy do czynienia z próbą zastraszenia Amerykanów przez Rosjan, całość akcji wygląda jednak na totalne amatorstwo. Zdarzenie nie kwalifikuje się do odpowiedzi militarnej, można to rozpatrywać jedynie jako "nieprofesjonalne" i "błędne" działanie Rosjan - mówi w rozmowie z WP gen. dyw. Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Rozpad Rosji jest nieuchronny, już teraz mówi się tam o przenoszeniu stolicy bardziej w głąb kraju - powiedział we wtorek Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), cytowany przez agencję Ukrinform.


"Rosja się rozpada, Rosja nie będzie w takich granicach i nie można już zatrzymać tego procesu. Skoro o tym problemie zaczyna mówić sam Hitler o nazwisku Putin, to bierzcie pod uwagę, że tak jest i że coś się będzie działo. Już teraz prowadzone są rozmowy dotyczące przeniesienia stolicy w głąb Rosji i toczy się już wiele innych procesów" - oświadczył Daniłow na antenie publicznej telewizji.


Ukraiński polityk już wcześniej mówił, że 24 lutego 2022 r. był "początkiem rozkładu Federacji Rosyjskiej" - przypomina Ukrinform.

Jest oświadczenie Europejskiego Dowództwa Sił Zbrojnych USA w sprawie incydentu na Morzu Czarnym.

Malar podkreśliła, że istnieje "dynamika działań bojowych", kiedy "wróg ma pewne nieznaczne sukcesy", ale jednocześnie "znaczne sukcesy" odnosi armia ukraińska. Zapewniła, że siły ukraińskie "zdołały coś zrobić na północy". 


Według wiceminister zbyt wcześnie jest na wyciąganie jakichś wniosków, bowiem walki o Bachmut trwają i mogą mieć różną dynamikę, zarówno pozytywną, jak i negatywną. Apelowała, by uwzględniać, iż armia ukraińska za wszelką cenę stara się udaremnić plany wroga.


Wcześniej we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że dowództwo naczelne opowiedziało się na naradzie za dalszym utrzymaniem i obroną Bachmutu.


Wojska rosyjskie próbują z kilku kierunków okrążyć Bachmut i zająć to miasto - poinformowała we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że jest zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków, bowiem walki o Bachmut trwają.


"Walki trwają w rejonie Kreminnej, Biłohoriwki, Spirnego, a Bachmut stanowi epicentrum" - powiedziała wiceminister, cytowana przez agencję Ukrinform. Jak dodała, Rosjanie próbują otoczyć i zająć miasto z kilku kierunków.


Dron USA naruszył granice obszaru użytkowania rosyjskiej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, myśliwce wyleciały w celu przechwycenia - poinformował resort obrony Rosji. Amerykanie wezwali rosyjskiego ambasadora w związku ze zdarzeniem.

Rosyjski myśliwiec uderzył we wtorek w amerykański samolot bezzałogowy MQ-9 Reaper lecący nad Morzem Czarnym, powodując jego runięcie i zniszczenie. MQ-9 Reaper to maszyny rozpoznawcze, ale mogą też przenosić uzbrojenie i wykonywać misje bojowe. Dron waży 2,2 tony, ma zasięg do 2,5 tys. km, może latać przez ponad dobę. Posiadają je stacjonujące w Polsce wojska amerykańskie. Reapery są również używane przez Siły Zbrojne RP.


Drony MQ-9 Reaper wprowadzono do służby w 2007 r. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi 20 m, długość - 11 m, wysokość - 3,8 m - informują na swojej stronie siły powietrzne USA. Maszyna waży 2,2 tony i może zabrać 1,7 tony uzbrojenia. Zasięg Reaperów to w zależności od wersji od 1850 do 2500 km. Ich maksymalna prędkość to ponad 440 km na godzinę, a pułap - 15 km. Drony tego typu mogą unosić się w powietrzu przez ponad 24 godziny.


Według Ministerstwa Obrony Rosji maszyna z USA w wyniku ostrych manewrów amerykański dron wszedł w niekontrolowany lot, stracił wysokość i wpadł do wody. Departament podkreślił, że rosyjskie myśliwce nie używały broni pokładowej i nie miały kontaktu z dronem. 

Amerykański dron naruszył granice obszaru użytkowania przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, myśliwce wyleciały w celu przechwycenia - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. 


Według Rosjan dron USA z wyłączonymi transponderami poleciał w kierunku rosyjskiej granicy. Po jego wykryciu myśliwce z dyżurnych sił obrony powietrznej zostały wyniesione w powietrze. 

Rosjanka Sofia Sapiega, była partnerka blogera Ramana Pratasiewicza, została wpisana na na listę „osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”, sporządzaną przez KGB. Kobieta odbywa na Białorusi karę sześciu lat więzienia.


Sapiega to była partnerka Ramana Pratasiewicza, w przeszłości blogera związanego z opozycyjnym projektem Nexta. W maju 2021 r. oboje zostali zatrzymani po tym, jak samolot, którym lecieli z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania na Białorusi.


W maju 2022 r. Sapiega została skazana na sześć lat więzienia z dwóch artykułów kodeksu karnego – dotyczących podżegania do nienawiści oraz nielegalnego gromadzenia lub rozpowszechniania danych innych osób.


Rosyjski parlament przyjął nowelizację ustawy, która wprowadza kary za rozpowszechnianie "fałszywych informacji" o "ochotnikach" walczących w Ukrainie - poinformował we wtorek portal Nowa Gazieta.Jewropa. 

Baza w Redzikowie zacznie działać w tym roku.


Konstrukcja w bazie obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie została zakończona i zacznie funkcjonować w tym roku - oznajmił w poniedziałek dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) wiceadmirał John Hill. Powtórzył przy tym, że system nie jest zaprojektowany na ochronę przed rakietami z Rosji.


- Skończyliśmy konstrukcję, co było głównym krokiem w kierunku instalacji systemu bojowego i testowania. Testy trwają w tym momencie - powiedział Hill, pytany podczas briefingu prasowego o status prac w Redzikowie. Jak dodał, testowanie systemu zakończy się na przełomie lata i jesieni, po czym baza musi uzyskać akceptację Szefa Operacji Morskich, Dowództwa Europejskiego USA i NATO.


- Nie kontroluję tych trzech ostatnich części, ale dotrzemy do tego, co nazywa się deklaracją zdolności technicznych w dalszej części roku. Więc będzie ona funkcjonalna, by prowadzić obronę kraju i kontynentu europejskiego przeciwko rakietom balistycznym - powiedział szef MDA. Potwierdził przy tym, że baza w Redzikowie nie ma służyć przechwytywaniu rakiet z Rosji, lecz np. z Iranu.


Otwarcie bazy w Redzikowie, będącej lądową częścią morskiego systemu Aegis, było wielokrotnie przekładane. Inny lądowy element tarczy, baza w rumuńskim Deveselu funkcjonuje od 2016 r. 


John Kirby skomentował zapowiedzi polskich władz dotyczących przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.


- To są suwerenne decyzje, które podejmują kraje. My nikomu nie wykręcamy rąk, nie zastraszamy, ale z pewnością zachęcamy państwa do tego, by pomagały Ukrainie w jakikolwiek sposób, jaki mogą. I oczywiście, jeśli inny kraj chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością będziemy to popierać, tak długo jak jest to jego suwerenna decyzja, z którą ten kraj czuje się komfortowo - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.


Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. 

Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj odejdzie ze stanowiska; jego dymisję zaakceptował we wtorek rząd - poinformował Taras Melnyczuk, przedstawiciel Rady Ministrów w parlamencie Ukrainy.


Urzędnik poinformował, że odejdą też szefowie obwodów odeskiego i chmielnickiego: Maksym Marczenko i Serhij Hamalij. Decyzja zapadła we wtorek na posiedzeniu rządu.


Wcześniej pojawiły się doniesienia, że Hajdaj jest rozpatrywany jako kandydat na stanowisko ambasadora Ukrainy w Kazachstanie. Jak podała ukraińska telewizja Espreso, powiadomił o tym parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. "Dzisiaj Hajdaj zwolnił się ze stanowiska szefa ługańskiej administracji obwodowej. Wkrótce będzie oficjalna nominacja do Kazachstanu" - oświadczył Honczarenko.


Czwarty dziś alarm przeciwlotniczy w Ukrainie wciąż pozostaje aktualny.

- Stany Zjednoczone będą nadal operować nad Morzem Czarnym i nie zniechęcą ich przechwycenie przez Rosję drona w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - powiedział urzędnik Białego Domu.


- Jeśli przesłanie jest takie, że chcą nas odstraszyć lub zniechęcić do latania i działania w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, nad Morzem Czarnym, to ten komunikat zawiedzie, ponieważ tak się nie stanie - cytuje John Kirby'ego telewizja CNN. 


Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także