Trwa ładowanie...

Rosjanie wysyłają sterowce. Mają łowić nadlatujące drony

W Rosji opracowano system ochrony obiektów przed dronami "Barrier" z "pływającej" sieci przymocowanej do sterowców - ogłosiła Polina Albek, dyrektor generalna firmy First Airship JSC, która opracowała produkt. Ma to związek z ciągłymi i dramatycznymi dla rosyjskiej gospodarki atakami dronów na obiekty paliwowe.

Rosjanie wysyłają sterowce. Mają łowić naglatująće drony Rosjanie wysyłają sterowce. Mają łowić naglatująće drony Źródło: Licencjodawca
d1mzvxt
d1mzvxt

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską. 

Twórcy pomysłu twierdzą, że inspiracją był dla nich przykład z I wojny światowej. Wówczas do celów obronnych wykorzystywano sterowce z zawieszonymi na nich linami z łańcuchów. Albeka dodała, że system "Barrier" był już testowany na poligonie i rzekomo firma ma już pierwsze zamówienia od zainteresowanych.

Drony wpadają w siatkę i spadają na ziemię

System działa następująco: w przypadku wykrycia dronów zbliżających się do obiektu, sterowce wznoszą się w powietrze i "łapią" je za pomocą siatki. Siatka, w którą wpada dron, zostaje zerwana i spada na ziemię, a następnie do sterowców instalowana jest nowa sieć.

d1mzvxt

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brawurowe uderzenie z zaskoczenia. Rosjanie aż skakali do rzeki

Ataki na rafinerię rosyjskim koszmarem

Od początku wojny Ukraina zaczęła produkować i aktywnie wykorzystywać drony dalekiego zasięgu. Na początku kwietnia Kijów uderzył w fabrykę w specjalnej strefie ekonomicznej Alabuga, produkującą irańskie drony; znajduje się w Tatarstanie, 1300 km od granicy z Ukrainą.

"Władze rosyjskie omawiały rozmieszczenie wojskowych systemów obrony powietrznej w celu ochrony rafinerii, ale jak dotąd nie ogłoszono żadnych komunikatów, chociaż urzędnicy pracują nad tą kwestią z przedstawicielami firmy" - pisała agencja Bloomberg.

Według wyliczeń agencji, opartych na danych dotyczących zamówień rządowych, państwowe przedsiębiorstwa i departamenty wydały w zeszłym roku na elektroniczny sprzęt zabezpieczający co najmniej 1,7 mld rubli. Większość środków przeznaczono na obronę infrastruktury użytkowej i energetycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mzvxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1mzvxt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj