Trwa ładowanie...

Stracili aż cztery maszyny? "Czarny dzień" rosyjskiego lotnictwa [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 444. dzień rosyjskiej inwazji. To "czarny dzień" dla rosyjskiego lotnictwa. Kontrolowany przez Kreml dziennik "Kommiersant", podaje, że dziś w obwodzie briańskim przy granicy z Ukrainą mogły zostać zestrzelone aż cztery maszyny: dwa helikoptery Mi-8, bombowiec wielozadaniowy Su-34 i myśliwiec wielozadaniowy Su-35. Póki co władze obwodu briańskiego potwierdziły jedynie fakt katastrofy jednego helikoptera. Agencja TASS pisała natomiast o katastrofie Mi-8 i Su-34. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Bombowiec Su-34 spadł przy granicy z Ukrainą w obwodzie briańskimBombowiec Su-34 spadł przy granicy z Ukrainą w obwodzie briańskimŹródło: Getty Images, fot: Telegram
d124ove
d124ove
Trwa łączenie
21:23, 13.05.2023

Alarm przeciwlotniczy w zachodniej i centralnej Ukrainie.

20:59, 13.05.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przebywający w Rzymie w sobotę, powiedział podczas programu w telewizji RAI, że plan pokojowy musi być ukraiński. Wyraził chęć zaangażowania Watykanu w formułę pokojową opracowaną przez władze jego kraju. 


Jego zdaniem podejmowanie próby włączenia Rosji w dialog nie ma sensu. - Nie można prowadzić negocjacji z Putinem, żaden kraj nie może tego robić - ocenił.


Pytany o przewidywaną kontrofensywę odparł: "Przygotowujemy się z wielkim zaangażowaniem i wykonamy ważne kroki. Jesteśmy bardzo zmotywowani".


Nie ujawnił szczegółów, tłumacząc, że "nie pomogłoby to Ukrainie".


- Ale zobaczycie rezultaty. My wierzymy w zwycięstwo - zapewnił prezydent.

20:33, 13.05.2023

Na kwaterę Rosjan w miejscowości Respublika w obwodzie donieckim spadło około kilka rakiet. Na miejsce wysłano przeszło 20 karetek. Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola, twierdzi, że eksplozji mogło zginąć co najmniej 50 żołnierzy Putina.   

20:05, 13.05.2023

I kolejne, dużo bardziej wymowne zestawienie Oryxa. Tym razem straty Rosjan w kolejnych wojnach, jeśli chodzi o wozy bojowe piechoty: 

  • Pierwsza wojna czeczeńska: 302 
  • Druga wojna czeczeńska: 110 
  • Wojna z Gruzją: 21 
  • Wojna z Ukrainą (wizualnie potwierdzone straty): 2324 
20:00, 13.05.2023

Ciekawe zestawienie przygotowane przez blog militarny Oryx. Straty rosyjskiego lotnictwa (samoloty i helikoptery) podczas kolejnych wojen: 

  • Pierwsza wojna czeczeńska: 27 
  • Druga wojna czeczeńska: 56 
  • Wojna z Gruzją: 8 
  • Wojna z Ukrainą: 149 
19:40, 13.05.2023

A propos poprzedniego wpisu. Ukraińska 3. Brygada Szturmowa w walce na południowo-zachodnich przedmieściach Bachmutu.   

19:28, 13.05.2023

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar podała w sobotę wieczorem nowe informacje o rozwoju sytuacji wokół Bachmutu. 


“Na kierunku bachmuckim, w epicentrum działań wojennych, sytuacja rozwija się dynamicznie. Nasze oddziały stopniowo posuwają się w dwóch kierunkach na przedmieściach Bachmutu. Nie podam dokładnych liczb, bo trwają aktywne działania wojenne. Nasi niszczą wroga i wzięli już wielu jeńców” - czytamy w jej wpisie na Telegramie.  


“Sytuacja w samym mieście jest jednak bardziej skomplikowana. Jednak dzięki kompetentnemu planowaniu dowództwa i odwadze naszych bojowników, wrogowi nie udaje się go opanować” - zapewniła. 

19:04, 13.05.2023

Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak komentował w ukraińskiej telewizji Espreso zniszczenie czterech rosyjskich samolotów w obwodzie briańskim, tuż przy granicy z Ukrainą. 


- Rosjanie szczerze wierzą, że mieli wszelkie prawo zaatakować nasze terytorium, a kiedy zaczyna się atakować u nich, pytają: "ale dlaczego?" - powiedział Podolak. 


Stwierdził żartobliwie, że skoro Rosjanie uważają, że “nie ma żadnej wojny”, to powinni potraktować uderzenie w obwodzie briańskim jak "kontroperację specjalną". - Ona będzie narastać i będzie was (Rosjan – red.) ginąć coraz więcej - ostrzegł.  

18:52, 13.05.2023

Po 40-minutowej audiencji w Watykanie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie: "Spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jestem wdzięczny za jego osobistą uwagę wobec tragedii milionów Ukraińców. Położyłem też nacisk na sprawę dziesiątek tysięcy deportowanych dzieci. Musimy podjąć każdy możliwy wysiłek, by sprowadzić je do domu". 


"Poza tym poprosiłem o potępienie rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Bo nie może być znaku równości między ofiarą i agresorem" - dodał prezydent. 


Przekazał też, że rozmawiał z papieżem o ukraińskiej formule pokoju jako "jedynej skutecznej, by osiągnąć sprawiedliwy pokój". 


Franciszek "zadeklarował, że przyłączy się do jej realizacji" - dodał Zełenski. 

18:43, 13.05.2023

“Pojawiły się doniesienia, że Siły Zbrojne Ukrainy zabiły pod Bachmutem dowódcę rosyjskiej 4. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej i jego szefa sztabu. Zastępca dowódcy przeżył, ale jego stan jest poważny” - napisał na Telegramie Ołeksij Honczarenko, poseł do ukraińskiej Rady Najwyższej.  

18:30, 13.05.2023

W sobotę nad ranem Rosjanie trafili przy użyciu dronów-kamikadze Shahed-136 magazyn amunicji w mieście Chmielnicki na zachodzie Ukrainy. Doszło do potężnej eksplozji.

18:07, 13.05.2023

Papież Franciszek i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali podczas sobotniej audiencji o sytuacji humanitarnej i politycznej spowodowanej przez trwającą wojnę oraz o potrzebie kontynuowania niesienia pomocy dla ludności - poinformował Watykan w komunikacie przekazanym akredytowanym dziennikarzom po 40-minutowej rozmowie. 


"Papież zapewnił o swojej stałej modlitwie, poświadczanej przez wiele jego publicznych apeli i próśb do Pana Boga o pokój od lutego zeszłego roku" - głosi watykański komunikat. 

17:51, 13.05.2023

Oto miejsca, gdzie spadły cztery rosyjskie maszyny najpewniej zestrzelone dziś w obwodzie briańskim.

17:49, 13.05.2023

Igor Girkin - były rosyjski oficer, a obecnie znany z krytykowania Kremla populrany bloger militarny - skomentował w sobotę doniesienia mediów o utracie przez rosyjskie lotnictwo dwóch helikopterów i dwóch samolotów bojowych w obwodzie briańskim. Według niego maszyny zostały zestrzelone przez grupę ukraińskich żołnierzy, działających na rosyjskich tyłach, przy użyciu przenośnych zestawów ziemia-powietrze (MANPADS). 


“Jako profesjonalista nie mogę nie docenić genialnej operacji naszych nieszanownych ukraińskich kolegów. W ciągu jednego dnia zestrzelili przy użyciu MANPAD-ów cztery cele powietrzne na naszych głębokich tyłach. Dobra (niestety dla nas) robota” - czytamy w jego wpisie na Telegramie. 

17:26, 13.05.2023

Ukraińcy trafili w polowy rosyjski skład amunicji pod Bachmutem. 

16:54, 13.05.2023

Jest kolejne potwierdzenie doniesień o “czarnym dniu” rosyjskiego lotnictwa z mediów znajdujących się pod kontrolą Kremla. 


“W obwodzie briańskim przy granicy z Ukrainą najpewniej zestrzelono dziś cztery rosyjskie maszyny: dwa śmigłowce Mi-8, a także bombowiec Su-34 i myśliwiec Su-35. Załogi wszystkich maszyn zginęły. Na ziemi i w powietrzu trwają poszukiwania napastników” – podaje serwis rosyjskiego dziennika “Kommiersant”. Poniżej nagrania, pokazujące "zestrzelenia" czterech wspomnianych jednostek rosyjskiego lotnictwa.   

16:40, 13.05.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem, pierwsze od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przed prawie 15 miesiącami. Od momentu wybuchu wojny rozmawiali dwa razy przez telefon.


Oczekuje się, że prezydent ponowi zaproszenie dla papieża, by odwiedził jego kraj.

16:25, 13.05.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma jutro odwiedzić Niemcy. Będzie to jego pierwsza oficjalna wizyta w tym kraju od początku wojny - podaje "Bild". 


Podczas pobytu ma m. in. odebrać Nagrodę Karola Wielkiego, jaką w grudniu 2022 r. przyznano jemu i narodowi ukraińskiemu. 

16:19, 13.05.2023

Okolice Awdijiwki w obwodzie donieckim. Ukraińska artyleria trafiła rosyjskie maszyny ukryte pod wiaduktem.      

16:09, 13.05.2023

Czarny dzień lotnictwa Putina w obwodzie briańskim trwa. Według rosyjskich nieoficjalnych źródeł dziś rozbił się tam również myśliwiec Su-35. Byłaby to czwarta maszyna - oprócz dwóch śmigłowców Mi-8 i bombowca Su-34 - która w przeciągu kilku godzin "uległa wypadkowi" w tym regionie przy granicy z Ukrainą. Póki co kremlowskie agencje potwierdziły stratę dwóch z czterech wspomnianych maszyn. Najpewniej zostały one zestrzelone przez ukraińskie systemy przeciwlotnicze.   

15:59, 13.05.2023

Rosjanie ostrzelali rakietami miasto Konstantynówka w obwodzie donieckim. Dwoje mieszkańców miasta zginęło, a dziesięć osób odniosło rany - podaje agencja Ukrinform. 

15:52, 13.05.2023

Niemcy przekażą Ukrainie 105 nowoczesnych dronów rozpoznawczych Vector firmy Quantum-Systems GmbH. Maszyny te mogą przebywać w powietrzu ponad 120 minut. Poruszają się z prędkością 72 km/h.  

15:41, 13.05.2023

Wołodymyr Zełenski podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą w Rzymie. 

15:27, 13.05.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski, który przebywa w sobotę w Rzymie, podkreślił na komunikatorze Telegram, że Włochy "stoją po właściwej stronie" w tej wojnie. Zaznaczył zarazem, że kluczem do sukcesu jego kraju na polu bitwy jest szybkie otrzymanie koniecznej pomocy. 

15:02, 13.05.2023

W przeciągu kilku godzin w sobotę Rosjanie stracili w obwodzie briańskim co najmniej dwie maszyny. Według rosyjskich agencji najpierw w miejscowości Klińce rozbił się śmigłowiec Mi-8 z dwie osobami na pokładzie (obie zginęły). Jako oficjalną przyczynę wypadku podano “zapalenie się silnika”. Niedługo potem poinformowano o katastrofie bombowca Su-34 tuż przy granicy z Ukrainą. Los jego załogi jest ustalany. Według jednego z rosyjskich kanałów na Telegramie, tuż pod Klińcami - w miejscowości Surecki Murawiej - miał spaść jeszcze drugi helikopter. Póki co jednak tego ostatniego zdarzenia nie potwierdzają oficjalne kremlowskie agencje.    

14:34, 13.05.2023

W centrum Moskwy wybuchł pożar w hotelu Intercontinental. 

Źródło: PAP, Ukrinform, Unian, Ukraińska Pravda, CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d124ove
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d124ove
Więcej tematów