Kraj NATO na pomoc Ukrainie. Ogromne wsparcie. Tak wielkiego nie było
Berlin szykuje rekordowy pakiet pomocy militarnej o wartości 2,7 mld euro dla Ukrainy. Oprócz ton wojskowego sprzętu, na front trafi też ogromna ilość dronów bojowych czy pojazdów wsparcia logistycznego. Niemieckie media twierdzą również, że wkrótce w Niemczech z ważną wizytą pojawi się Wołodymyr Zełenski.
Niemcy przedstawiły największą pomoc wojskową dla Ukrainy od początku inwazji Rosji. Jak poinformował "Der Spiegel", nowy pakiet ma obejmować 20 transporterów Marder, 30 czołgów Leopard 1, 18 haubic kołowych, cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T i setki rakiet dla tego systemu. Koszt całej pomocy oscyluje w granicach 2,7 mld euro.
"Niemcy złożyły nowy pakiet sprzętu wojskowego dla Ukrainy, największy od czasu inwazji Rosji" - przekazał w sobotę rano Der Spiegel.
Oprócz ciężkiego sprzętu do Ukrainy trafi też rekordowa ilość dronów. To aż 200 bezzałogowców rozpoznawczych i bojowych. Do tego Berlin dostarczy żołnierzom Zełenskiego 100 opancerzonych wozów bojowych do transportu rannych i tyle samo pojazdów wsparcia logistycznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Brawurowy atak pilotów Mi-8. We dwóch odwrócili uwagę Rosjan
Niemcy szykują się na wizytę Zełenskiego
Według "Der Spiegel" bardzo prawdopodobnej jest, że z wizytą do Berlina uda się Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy miałby pojawić się już 13 maja w stolicy Niemiec na specjalne zaproszenie kanclerza Olafa Scholza.
"Nieoficjalnie. Wołodymyr Zełenski może już 13 maja pojawić się z wizytą w Niemczech i 14 maja zostanie przyjęty z honorami wojskowymi przez Scholza, po czym dojdzie do konferencji prasowej z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem" - podał "Der Spiegel".
Dlatego też wydaje się, że wizyta Zełenskiego w Niemczech spowodowana będzie ogłoszeniem rekordowego pakietu militarnego dla Ukrainy, co tylko potwierdza zmianę politycznego kursu Berlina, który nie raz był krytykowany przez Kijów za byt słabą pomoc w powstrzymaniu rosyjskiej inwazji.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski