Trwa ładowanie...

"Przesądzone". Zdecydowane słowa Zełenskiego o Krymie [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Czwartek to już 449. dzień rosyjskiej inwazji. - Dopóki Krym nie wróci do Ukrainy, nie może być mowy o normalizacji stosunków międzynarodowych - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas oficjalnych obchodów dnia pamięci o ludobójstwie Tatarów krymskich z 1944 roku. - Cały czas działamy na rzecz wyzwolenia Krymu - dodał i zapewnił, że powrót półwyspu do systemu państwowego Ukrainy "jest przesądzony". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Przesądzone". Zdecydowane słowa Zełenskiego o Krymie"Przesądzone". Zdecydowane słowa Zełenskiego o KrymieŹródło: Getty Images, fot: 2023 Getty Images
d282kts
d282kts
  • - Gdyby to wyszło, byłaby rewelacja - tak gen. Waldemar Skrzypczak ocenia pomysł Wielkiej Brytanii i Holandii, by utworzyć koalicję państw na rzecz przekazania myśliwców F-16 Ukrainie. I choć po ujawnieniu informacji oba państwa zaczęły tonować nastroje, wiele wskazuje, że niedługo maszyny pojawią się na ukraińskim niebie.
  • Rozpaczliwy apel założyciela grupy Wagnera do rosyjskiego resortu obrony. Jewgienij Prigożyn przekonuje, że wojsko znowu wycofało się ze swoich pozycji. - Proszę was, nie oddawajcie flanek - apeluje.
Trwa łączenie
21:35, 18.05.2023

"Zarówno w Brukseli, jak i w innych stolicach UE, pojawiają się obawy, że Kilicdaroglu próbowałby przedefiniować i poprawić stosunki Turcji z UE. Obejmowałoby to nie tylko modernizację unii celnej i dążenie do porozumienia w sprawie liberalizacji wizowej, ale prawdopodobnie wiązałoby się również z próbą wznowienia od dawna zamrożonych negocjacji akcesyjnych" - podaje portal.

Obawy dotyczą wpływu ewentualnych starań wznowienia negocjacji pomiędzy Turcją a UE na debatę dotyczącą rozszerzenia Wspólnoty o Ukrainę. "Niektórzy urzędnicy w Brukseli i przedstawiciele europejskich stolic twierdzą, że ceną za rozszerzenie o Ukrainę i Bałkany Zachodnie jest uznanie faktu, że Turcja nigdy nie dołączy do UE" - informuje Politico, nie informując, którzy urzędnicy i politycy Unii wyrażają takie zdanie.

21:29, 18.05.2023

Unia Europejska obawia się prób odnowienia relacji Ankary z Brukselą, których podjęcie zapowiada w przypadku wygrania wyborów prezydenckich Kemal Kilicdaroglu. Urzędnicy unijni obawiają się, że zbliżenie Turcji ze Wspólnotą mogłoby skomplikować rozszerzenie UE o Ukrainę, nawet w przypadku zdecydowanie większego wsparcia, jakim wewnątrz organizacji cieszy się Kijów - wskazuje portal Politico.

Obecny prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uzyskał w przeprowadzonych w niedzielę wyborach prezydenckich nieznacznie większy procent głosów niż jego główny przeciwnik i - również w związku z wygraną jego partii w wyborach parlamentarnych - jest faworytem drugiej tury, która będzie mieć miejsce 28 maja. "Niektórzy wewnątrz UE odetchną w przypadku jego wygranej z ulgą" - sugeruje Politico.

21:25, 18.05.2023

16 marca 2022 r. przedsiębiorstwo Leica Camera AG ogłosiło, że firma kończy swoją działalność w Rosji i wkrótce zamknie swój jedyny sklep firmowy w tym kraju. Działania firmy mają się jednak ni jak do obietnic - pisze The Insider.

"Leica jest jednym z niszowych producentów luksusowych aparatów fotograficznych i optyki, ale oprócz aparatów firma produkuje celowniki, lornetki i okulary pod marką Mykita. W Rosji Leica Camera posiada własną spółkę zależną - Leica Camera Russia Ltd, a także sklep firmowy w GUM (najbardziej prestiżowej galerii handlowej w Moskwie - PAP).

21:17, 18.05.2023

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę niemiecki producent aparatów fotograficznych Leica Camera AG ogłosił, że zaprzestanie importu do Rosji i zamknie swój sklep firmowy w Moskwie. Firma jednak nie tylko nie zaprzestała dostaw, ale zaczęła sprzedawać w Rosji lornetki, celowniki i noktowizory - poinformował w czwartek portal The Insider.

20:58, 18.05.2023

Jednak nawet sugestia, że takie plany istnieją, mogłaby podważyć wiarę przywódców Ukrainy w trwałe zobowiązanie Ameryki na rzecz ich sprawy, zwłaszcza zważywszy na wezwania niektórych Republikanów dotyczące ograniczenia pomocy dla Kijowa" - podkreśla Politico.

Większość przedstawicieli amerykańskiego rządu unika publicznych wypowiedzi na temat tego, jak potoczy się dalej wojna na Ukrainie, jednak przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley wielokrotnie zapowiadał, że konflikt ten nie skończy się militarnym zwycięstwem którejś ze stron, lecz negocjacjami - przypomina portal.(

20:58, 18.05.2023

Nie można też wykluczyć, że zamrożony konflikt byłby rozwiązaniem politycznie łatwiejszym do zaakceptowania przez Stany Zjednoczone i inne kraje wspierające Ukrainę, oznaczałoby by to bowiem ograniczenie kosztów wspierania Kijowa.

Jeden z rozmówców portalu, znający szczegóły debaty na temat Ukrainy, jaką prowadzi administracja, wyjaśnia: "planujemy długoterminowo, niezależnie od tego, czy będzie to konflikt zamrożony czy topniejący".

Dyskusje dotyczące takiego długoterminowego konfliktu niskiej intensywności są na razie "we wstępnym stadium" - zastrzega Politico. Amerykanie zakładają bowiem, że przez jakiś jeszcze czas będzie to nadal "gorąca wojna", a administracja Bidena ma zamiar nadal wspierać militarnie Kijów, aby zdołał odbić jak największe ukraińskie terytoria - wyjaśnia portal.

20:58, 18.05.2023

Waszyngton przygotowuje plany na wypadek, gdyby wojna na Ukrainie stała się wieloletnim zamrożonym konfliktem, trwającym lata lub dekady, tak jak wojna na Półwyspie Koreańskim - pisze w czwartek portal Politico, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Sytuacja, w której wojna na Ukrainie stanie się zamrożonym konfliktem wydaje się coraz bardziej prawdopodobna i ewentualność taka jest omawiana przez różne resorty i agencje administracji prezydenta Joe Bidena.

Scenariusz taki wydaje się tym bardziej prawdopodobny, że żadna ze stron konfliktu nie wydaje się gotowa na to, by kiedykolwiek przyznać się do porażki. Ponadto w amerykańskiej administracji zaczyna przeważać opinia, że ukraińska kontrofensywa nie okaże się "śmiertelnym ciosem" dla najeźdźcy - relacjonuje Politico.

20:54, 18.05.2023

Stoltenberg: Ukraina ma wszystko, by wyzwolić terytoria okupowane przez Rosję. Od początku nielegalnej wojny państwa członkowskie NATO udzielają bezprecedensowego wsparcia. I jestem pewien, że wojska ukraińskie dysponują wszelkimi środkami niezbędnymi do zwrotu okupowanych ziem - powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

20:44, 18.05.2023

Przedstawiciel ministerstwa obrony wyjaśnił, że gdy Pentagon zbada dogłębnie zestawienie kosztów, może się okazać, że zawyżono wartość przekazanej broni o jeszcze większą sumę.

Nie jest wprawdzie jasne, jak Kongres zareaguje na wiadomość o popełnionym błędzie, ale zmodyfikowanie wyceny przekazanej broni może pozwolić Bidenowi na wysłanie do Kijowa następnych dostaw uzbrojenia bez zabiegania w Kongresie o kolejne fundusze. 

20:39, 18.05.2023

Błąd w podliczaniu kosztów przekazanego Ukrainie sprzętu wojskowego wynika z zawyżenia wartości tej broni; zamiast liczyć jej wartość na podstawie zamortyzowanej ceny urzędnicy policzyli tzw. koszt jej zastąpienia - poinformowali rozmówcy agencji.

Kongres USA zostanie poinformowany o tej pomyłce jeszcze w czwartek.

20:33, 18.05.2023

Pentagon pomyłkowo zawyżył wartość księgową broni przekazanej Ukrainie o 3 mld dol. Błąd ten może jednak ułatwić administracji prezydenta Joe Bidena wysłanie siłom ukraińskim dodatkowego uzbrojenia - podaje w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła w resorcie obrony i Senacie USA.

20:22, 18.05.2023

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja nigdy nie wydawała się słabsza niż obecnie, a jej pozycja jeszcze się pogorszy - stwierdził Fabian Hoffmann, ekspert ds. wojskowości z norweskiego ośrodka badawczego Oslo Nuclear Project, w czwartkowej rozmowie z brytyjską stacją Sky News.

W ostatnich dniach Ukraińcy poinformowali, że zestrzelili rosyjski pocisk hipersoniczny Kindżał, który Władimir Putin uważał za "niezwyciężony". Choć nie jest jasne, jak udało się zniszczyć broń, wiadomo, że do do zdarzenia doszło po dostawie zachodniej broni na Ukrainę, w tym amerykańskiego systemu obrony Patriot.

Zazwyczaj uważa się, że napastnik ma przewagę w kontekście pocisków, ponieważ wystrzeliwanie ich jest łatwiejsze niż obrona przed nimi, jednak na Ukrainie ta "harmonia ofensywa-defensywa" jest "odwracana do góry nogami" - wyjaśnił Hoffmann.

20:16, 18.05.2023

Alarmy na terenie całego kraju. Rosjanie poderwali myśliwce MiG-31, które przenoszą naddzwiękowe pociski Kindżał. 

TG
20:15, 18.05.2023

"Jednak nawet sugestia, że takie plany istnieją, mogłaby podważyć wiarę przywódców Ukrainy w trwałe zobowiązanie Ameryki na rzecz ich sprawy, zwłaszcza zważywszy na wezwania niektórych Republikanów dotyczące ograniczenia pomocy dla Kijowa" - podkreśla Politico.

Większość przedstawicieli amerykańskiego rządu unika publicznych wypowiedzi na temat tego, jak potoczy się dalej wojna na Ukrainie, jednak przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley wielokrotnie zapowiadał, że konflikt ten nie skończy się militarnym zwycięstwem którejś ze stron, lecz negocjacjami - przypomina portal.

20:14, 18.05.2023

Jeden z rozmówców portalu, znający szczegóły debaty na temat Ukrainy, jaką prowadzi administracja, wyjaśnia: "planujemy długoterminowo, niezależnie od tego, czy będzie to konflikt zamrożony czy topniejący".

Dyskusje dotyczące takiego długoterminowego konfliktu niskiej intensywności są na razie "we wstępnym stadium" - zastrzega Politico. Amerykanie zakładają bowiem, że przez jakiś jeszcze czas będzie to nadal "gorąca wojna", a administracja Bidena ma zamiar nadal wspierać militarnie Kijów, aby zdołał odbić jak największe ukraińskie terytoria - wyjaśnia portal.

20:14, 18.05.2023

Sytuacja, w której wojna na Ukrainie stanie się zamrożonym konfliktem wydaje się coraz bardziej prawdopodobna i ewentualność taka jest omawiana przez różne resorty i agencje administracji prezydenta Joe Bidena.

Scenariusz taki wydaje się tym bardziej prawdopodobny, że żadna ze stron konfliktu nie wydaje się gotowa na to, by kiedykolwiek przyznać się do porażki. Ponadto w amerykańskiej administracji zaczyna przeważać opinia, że ukraińska kontrofensywa nie okaże się "śmiertelnym ciosem" dla najeźdźcy - relacjonuje Politico.

Nie można też wykluczyć, że zamrożony konflikt byłby rozwiązaniem politycznie łatwiejszym do zaakceptowania przez Stany Zjednoczone i inne kraje wspierające Ukrainę, oznaczałoby by to bowiem ograniczenie kosztów wspierania Kijowa.

19:48, 18.05.2023

Waszyngton przygotowuje plany na wypadek, gdyby wojna w Ukrainie stała się wieloletnim zamrożonym konfliktem, trwającym lata lub dekady, tak jak wojna na Półwyspie Koreańskim - pisze w czwartek portal Politico, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

19:39, 18.05.2023

- Po dzisiejszym ostrzale ubierałam wyszywankę z podwójnym zadowoleniem. Bo jest nie tylko piękna. Założyłam ją w jakimś takim geście protestu. Pomyślałam: popatrzcie, jesteśmy żywi, jest nas bardzo wielu i nie zamierzamy się poddać. Wyszywanka jest zbroją w wojnie z Rosją – powiedziała PAP.

PAP
19:31, 18.05.2023

W Dniu Wyszywanki, w czwartek nad ranem, Kijów i inne miasta Ukrainy po raz kolejny zostały zaatakowane przez Rosję rakietami dalekiego zasięgu. Choć tym razem nie było ofiar, odłamki znowu spadły na cywilne budynki i uszkodziły samochody.

Natałka Didenko opowiada, że gdy obudziły ją syreny alarmowe, a potem dźwięki wybuchów zestrzeliwanych rosyjskich pocisków, założyła wyszywankę w geście protestu. Wybrała jedną z 40 takich koszul, które posiada w swojej kolekcji.

PAP
19:16, 18.05.2023

Z okazji Dnia Wyszywanki w tradycyjnej koszuli ukraińskiej wystąpił prezydent Wołodymyr Zełenski, który złożył hołd ofiarom ludobójstwa Tatarów krymskich w 79. rocznicę ich deportacji z Krymu. Prezydent opublikował swoje zdjęcie w wyszywance ze zdobieniami, które – jak podkreślił – "symbolizują jedność narodu ukraińskiego i krymskotatarskiego".

Są to "symbole naszej siły i chęci życia we własnym domu. Niech tegoroczny Dzień Wyszywanki będzie przypomnieniem tego, przez co przeszedł nasz naród i jak silna jest nasza kultura" – napisał na Twitterze

19:10, 18.05.2023

Mieszkańcy Kijowa wyszli w czwartek na ulice miasta ubrani w tradycyjnie haftowane koszule, obchodząc Dzień Wyszywanki, która dla wielu jest oznaką ukraińskiej tożsamości narodowej. - Dziś jest to także prawdziwa zbroja w wojnie z Rosją – mówili PAP.

W stolicy Ukrainy od rana widać było ludzi w białych, lnianych koszulach z czerwonym, błękitnym lub czarnym haftem na kołnierzykach i mankietach. Kobiety szły do pracy w wyszywanych sukienkach, mężczyźni włożyli wyszywanki do garniturów, a uczniowie ubrali je pod mundurki.

- Wyszywanka jest symbolem identyfikacji i poczucia przynależności do jakiejś ogromnej wspólnoty. Kiedy idziesz tak ubrana po ulicy i widzisz inną osobę w wyszywance, to włącza ci się sygnał: O! To swój! To człowiek z mojej strony barykady - wyjaśniła PAP Natałka Didenko, znana telewizyjna meteorolog i popularyzatorka kultury ukraińskiej.

PAP
18:55, 18.05.2023

Gram spotkał się w czwartek w Northwood pod Londynem ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallacem. Politycy poinformowali o przekazaniu Ukrainie przez oba kraje trzech radarów do lokalizacji artylerii oraz ośmiu artylerii dalekiego zasięgu MLRS.

Ministrowie obrony Norwegii oraz Wielkiej Brytanii podpisali również porozumienie "o współpracy w zwalczaniu zagrożeń ze strony łodzi podwodnych". Umowa obejmuje także ochronę infrastruktury krytycznej, a jej źródłem jest akt sabotażu dokonany na gazociągu Nord Stream we wrześniu 2022 roku. 

18:43, 18.05.2023

Norwegia nie ma w planach wysłania samolotów F-16 na Ukrainę, nie chcę spekulować na temat ewentualnych przyszłych darowizn - oświadczył w czwartek norweski minister obrony Bjoern Arild Gram, pytany przez dziennikarzy o możliwość przekazania myśliwców.

Jak przypomina agencja Reutera, Norwegia jest kolejnym po Wielkiej Brytanii oraz USA krajem, który wyklucza wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę.

18:33, 18.05.2023

Natomiast rzecznik japońskiego rządu poinformował, że Biden i Kishida podkreślili w rozmowie także znaczenie ochrony strategicznych technologii.

Sam premier Japonii powiedział podczas briefingu dla prasy po jego spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych, że szczyt G7 odbywa się, gdy "wspólnota międzynarodowa znalazła się na zakręcie historii".

Szczyt G7 w Hiroszimie odbędzie się w dniach 19-21 maja. 

PAP
18:21, 18.05.2023

Stany Zjednoczone i Japonia będą też blisko współpracować, by zareagować na zagrożenie, jakim jest postawa Korei Północnej - przekazał w komunikacie Biały Dom.

Przywódcy ustalili również, że surowe sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę zostaną utrzymane w mocy - głosi komunikat.

PAP
18:20, 18.05.2023

Prezydent USA Joe Biden, który w czwartek przybył do Hiroszimy na szczyt G7, spotkał się z premierem Japonii Fumio Kishidą; przywódcy uzgodnili, że będą nadal wspierać Ukrainę, wzmocnią współpracę obronną i przeciwstawią się ekonomicznej presji Chin - poinformował Biały Dom.

PAP
18:05, 18.05.2023

Portal Politico przypomniał, że Władimir Putin przyznał w kwietniu, że rządzony przez niego kraj "nie ma wystarczającej liczby pracowników", a rosyjski minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow w marcu powiedział, że kwestie szkolenia i wydajności pracy stają się "kwestiami przetrwania" w Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d282kts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d282kts
Więcej tematów